Revoliucija Ukrainoje tęsiasi. Gruodžio 1 d. įvykių kronika (nuotraukos, video, tiesioginė transliacija) (1)

Daugiatūkstantinė demonstracija Kijevo Laisvės aikštėje | Ukrainian Foto nuotr.

Daugiatūkstantinė demonstracija Kijevo Laisvės aikštėje | Ukrainian Foto nuotr.

Gruodžio 1 d. 12 val. Taraso Ševčenkos parke sukviesti opozicijos susirinko tūkstančiai žmonių. Iš ten eisena pajudės į Nepriklausomybės aikštę, nepaisant to, kad teismas 4 val. ryte paskelbė sprendimą, jog pagrindinėse Kijevo miesto aikštėse mitingai uždraudžiami iki 2014-ųjų sausio 7 d.. Opozicija Kijeve į protesto akcijas telkia žmones iš visos Ukrainos.

Kijevo milicijos viršininkas Valerijus Koriakas paskelbė atsistatidinąs iš pareigų. Būtent jis davė įsakymą specialiems milicijos daliniams „Berkut“  išstumti žmones iš Laisvės aikštės Kijeve ankstų lapkričio 30 d. šeštadienio rytą.

Apie 12 val. Ševčenkos parkė jau buvo susitelkę virš 10 000 žmonių. Mitinguotojai kartas nuo karto šaukė skanduotes „Bandu getj!“ ir „Zeka – getj!“, tai reiškia „Gaują – lauk!“ ir „Zeką – lauk!“.

Žmonės renkasi T.Ševčenkos parke Kijeve:

httpv://youtu.be/6vQyy9QXGW8

Mitinguotojai susirinko T.Ševčenkos parke:

httpv://youtu.be/0f10GGN-7bo

Ukrainos vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad yra duomenų, jog ruošiamasi išprovokuoti masinius neramumus Kijevo Michailovskio aikštėje. Buvo pranešta, kad 300 radikalų žada surengti išpuolį ir panaudoti jėgą prieš milicijos pareigūnus Michailovskio aikštėje.

T.Ševčenkos aikštėje susirinkęs daugiatūkstantinis mitinguotojų būrys nesulaukė juos čia sukvietusių opozicijos lyderių nurodymų kur jie turėtų žygiuoti. Nors teismas ir uždraudė rinktis Laisvės aikštėje, tačiau mitinguotųjų kolona patraukė į šią aikštę ir ją užėmė. Eitynėse iš T.Ševčenos į Laisvės aikštę dalyvavo apie 50 000 žmonių. Į Laisvės aikštę plūdo vis daugiau ir daugiau demonstrantų. Aikštėje buvo tiek žmonių, kad nebuvo kur nukristi net adatai, kai kas įsilipo net į aikštėje stovinčią kalėdinę eglę ir į jai puošti skirtas konstrukcijas… Į kalėdinę eglę buvo įkelta ir opozicinės „Tėvynės“ partijos („Batkivščyna“) vėliava…

Tuo metu dalis žmonių taip ir liko susibūrę T.Ševčenkos aikštėje nežinodami kur jiems reikia eiti.

Į protesto akcijas Kijeve įsijungė ir Europos sąjungos diplomatinės tarnybos atstovai. Pas protestuotojus atvyko Europos parlamento viceprezidentas Jacekas Protasevičius, buvęs Europos parlamento pirmininkas Eži Buzekas ir buvęs Lenkijos premjeras, partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Jaroslavas Kačinskis.

Laisvės aikštėje susirinkę protestuotojai išmontavo metalines užtvaras, kuriomis buvo aptverti aikštė ir eglė.

Judėjimo „Trečioji Ukrainos respublika“ buvęs šalies vidaus reikalų ministras Jurijus Lucenko kalbėdamas susirinkusiesiems Nepriklausomybės aikštėje  pareiškė, kad protesto akcijos Ukrainoje jau peraugo į revoliuciją.

„Šiandien čia miršta SSRS. Tai jos laidotuvės“, – sakė J.Lucenko, turėdamas omenyje Ukrainos Sovietinę Socialistinę Respubliką.

Buvusi Ukrainos ministrė pirmininkė Julija Tymošenko iš kalėjimo paragino ukrainiečius tęsti kovą: „Raginu visas Ukrainos motinas ir visus tėvus nepalikti valdžios veiksmų nenubaustų“, – rašoma jos pareiškime, kurį demonstrantams perskaitė jos duktė Jevhenija Tymošenko.

Žygiuodami pro Kijevo miesto valstybinės administracijos pastatą protestuotojai sudaužė keletą langų ir įstaigos duris. Teigiama, keli protestuotojai buvo įsibrovę į administracijos pastatą, tačiau pačių protesto rengėjų buvo įtikinti pasišalinti.

Tačiau prie prezidento administracijos susidūrimų su milicija išvengti nepavyko. Prie prezidento administracijos pastato milicija panaudojo dujas. Nežinomi asmenys, dėvintys kaukes, traktoriumi nugriovė tvorą skiriančią demonstrantus nuo Ukrainos prezidento administracijos pastato. Buvo bandoma traktorių nukreipti prieš milicininkus, tačiau patys demonstrantai tam sutrukdė.

Bet tuo viskas nesibaigė. Netrukus prie Ukrainos prezidento administracijos pastato demonstrantų susidūrimai su milicija atsinaujino. Ratinis traktorius vėl pradėjo judėti link prezidentūros pastatą saugančių milicininkų. Demonstrantai į milicininkus ėmė mėtyti plytas ir strypus. Prieš miliciją buvo panaudoti garsiniai užtaisai ir ašarinės dujos…

Nežinomi asmenys atakuoja milicininkus prie prezidentūros pastato:

httpv://youtu.be/9dI2HYBfgXY

httpv://youtu.be/uG38xl6xW4M

httpv://youtu.be/tD0Gzam6YL4

Pranešama, kad po susidūrimų su demonstrantais prie prezidento administracijos pastato, opozicijos duomenimis buvo sužeista 15, o milicijos duomenimis apie100 miilicininkų.

Pranešama, kad ir milicija prieš kaukėtus užpuolikus mėčiusius plytas ir strypus, panaudojo ašarines dujas ir lazdas. Greitosios pagalvos automobiliai iš susidūrimo vietos išvežė kelias dešimtis sužeistų žmonių.

Opozicijos vadovai pareiškė, kad neturi nieko bendra su susidūrimais, vykstančiais prie prezidento administracijos pastato ir teigė, kad tai yra provokacija kuria valdžia siekia  pateisinti susidorojimą su protestuotojais o taip pat sudaryti pretekstą nepaprastosios padėties šalyje įvedimui.

Vidaus reikalų ministerija išplatino pranešimą, kad milicija nustatė neramumų prie prezidentūros sukėlėjus, visi jie – ultraradikalios organizacijos „Brolija“ nariai. Šios organizacijos narių veiksmams vadovavo Dmytrijus Korčynskis.

Gruodžio 1-osios vakare Nepriklausomybės aikštėje apie 15 000 protesto akcijos dalyvių pasistatė barikadas ir užtvėrė priėjimus į aikštę iš pagrindinių gatvių. Tam buvo panaudotos tvorelės, kuriomis buvo atitverta eglutė bei kitos aikštėje buvusios konstrukcijos.

Apie 21 val. Kijeve demonstrantai bandė nuversti Lenino paminklą T.Ševčenkos bulvare. Apie 60 žmonių su kaukėmis mėgino užsiropšti ant paminklo ir apmėtė jį degiomis medžiagomis. Įvyko susidūrimai su milicininkais. Yra sužeistų. Ukrainos milicija paskelbė, kad prie Lenino paminklo buvo sužeisti 8 pareigūnai.

Gruopdžio 2 d. opozicijos atstovai ketina rengti piketą prie Ministrų kabineto pastato ir reikalauti vyriausybės atsistatydinimo. Nors, kaip teigiama, pagrindinis protesto akcijų tikslas yra Ukrainos prezidento V.Janukovičiaus atsistatydinimas, tačiau bus siekiama, kad prieš tai  atsistatydintų ir Vyriausybė.

Tiesioginė transliacija iš Kijevo Laisvės aikštės (Maidano):

Tiesioginė „Radio Svoboda“ transliacija iš įvairių Kijevo vietų:

Papildyta:

Užbarikaduotoje Laisvės aikštėje (trumpai vadinamoje Maidanu) pastatyta virš 30 palapinių. Įrengta scena.

Paskelbta žinia, kad iš valdančiosios V.Janukovičiaus Regionų partijos frakcijos Aukščiausioje Radoje pasitraukė jau penkeri deputatai.

Prieš vidurnaktį opozicijos lyderiai perspėjo mitinguotojus, kad yra žinių, jog naktį aikštėje gali būti bandoma sukelti provokacijas siekiant išprovokuoti dideles muštynes kurios duotų pagrindą valdžiai įvesti karinius dalinius.

Protestuotojai yra užėmę Kijevo miesto administracijos (KMA) pastatą. Valdžia reikalauja, kad demonstarntai paliktų valdiškas patalpas. Demonstrantai atsisako tai padaryti. Vidaus reikalų ministerija perspėjo, kad jei demonstrantai neatiduos pastato gera valia, tai bus panaudota jėga. Šiuo metu pirmas pastato aukštas yra užbarikaduotas taip, kad į jį negalima būtų patekti iš lauko.

KMA posėdžių salėje posėdžiauja demonstrantų koordinacinė taryba. Čia veikia medicinos punktas, mitinguotojams išduodamas sausas maisto davinys, čia įkraunami mobilūs telefonai, teikiamos juristo konsultacijos. Pastate yra apie 400 mitinguotojų.

Tiesioginė transliacija iš Kijevo miesto administracijos (KMA) pastato vidaus:

Naujai įkurto internetinio visuomeninio transliuotojo Hromadske.tv nereguliarios tiesioginės transliacijos iš įvairių Kijevo vietų:

Protesto akcijų dalyviai nakvojo palapinėse Laisvės aikštėje (Maidane), demonstrantų užimtame Kijevo miesto administracijos (KMA) ir Profsąjungos rūmų pastatuose bei Michailovskio vienuolyne. Nakčiai budėti buvo likę apie keletas tūkstančių žmonių.

Dar vieną naktį išbudėję mitinguotojai gieda Ukrainos himną:

httpv://youtu.be/kPXJqcli8Ug

Gruodžio 2 d. 6 val. ryte, kaip ir buvo suplanuota, demonstrantų kolona pajudėjo prie Ministrų kabineto pastato (Ukrianos vyriausybės), kad pareikalautų  vyriausybės atsistatidinimo. Apie 7 val. Vyriausybės rūmai iš visų pusių apsupti mitinguotojų. Rūmus saugo gausios „Berkut“ kariškių pajėgos.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė