Seime įregistruotas tautinių mažumų ir bendrijų teisių ir laisvių apsaugos įstatymo projektas (6)

Valentinas Stundys | lrs.lt nuotr.

Valentinas Stundys | lrs.lt nuotr.

Lapkričio 14 d. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovai Seime įregistravo Tautinėms mažumoms ir bendrijoms priklausančių asmenų teisių ir laisvių apsaugos įstatymo projektą.

„Matydami, kad valdantieji negeba rasti sutarimo dėl tautinių mažumų klausimų, pateikėme savo įstatymo projektą“, – sakė vienas iš įstatymo projekto iniciatorių Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Valentinas Stundys.

Įstatymas pagrįstas pamatinėmis Konstitucijoje įtvirtintomis normomis ir vertybėmis, jis nustato tautinėms mažumoms ir bendrijoms priskiriančių save asmenų teises bei pareigas ir valstybės įsipareigojimus išlaikyti ir puoselėti jų tradicijas, kultūrinį, kalbinį ir religinį tapatumą. Įstatymo projekte aptariami gimtųjų kalbų vartojimo, švietimo ir kiti klausimai.

Siūloma sudaryti dvišalę Vyriausybės ir tautinių mažumų ir bendrijų komisiją, kuri koordinuotų tautinių mažumų ir bendrijų politikos įgyvendinimą.

V. Stundys taip pat atkreipė dėmesį, kad Seime Lenkų rinkimų akcijos Lietuvoje (LLRA) atstovai lapkričio 13 d. yra įregistravę 1991 metų Tautinių mažumų įstatymo variantą visai neprisimindami, kad teisinė aplinka yra iš esmės pasikeitusi: 1992 metais referendume priimta Konstitucija, 1995 m. Seimas patvirtino Valstybinės kalbos įstatymą, 2000 m. ratifikuota Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija.

„Panašu, kad šios politinės jėgos atstovams vėl reikia kelti šurmulį, nes artėja rinkimų metas“, – samprotavo Seimo narys.

Kaip žinia LLRA atstovai Seimui pateikė svarstyti ankstesnę, 1991-ųjų metais priimti ir dabar nebeveikiančio įstatymo versiją. LLRA pirmininkas Valdemaras Tomaševskis teigė, kad dėl to yra sutarta valdančioje koalicijoje.

Pasak V.Tomaševskio, šis dar 2010 m. LLRA įregistruotas projektas bus pateikiamas ir kuo skubiau priimamas, „kol nebus sutvarkyta nauja redakcija“.

Naująjį tautinių mažumų įstatymo projektą LLRA užsakymu rengia šios partijos narys šiuo metu einantis kultūros viceministro pareigas Edvardas Trusevičius.  LLRA jau šių metų gegužės 8 d. bandė prakišti Vyriausybės svarstymui šio LLRA veikėjo  parengta Tautinių mažumų įstatymo projektą, tačiau Kultūros ministras Šarūnas Birutis tuomet šio projekto nepasirašė.

Tuo kart kultūros ministro atstovė spaudai Dalia Vencevičienė paaiškino, kad projekte esama per daug spragų, kad ministras galėtų po juo dėti parašą. Pasak atstovės spaudai ministras pasiūlė projektą dar pasvarstyti Vyriausybės strateginiame komitete.

LLRA pastangomis rengiamu Tautinių mažumų įstatymu siekiams įteisinti viešuosius užrašus tautinių mažumų kalbomis bei jų vartojimą savivaldybių įstaigose. Siūloma, kad tautinės mažumos kalba būtų plačiai vartojama savivaldybėse, kuriose tautinei mažumai priklauso bent 25 proc. gyventojų.  Kaip žinia Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonuose daugiau nei 25 proc. gyventojų sudaro lenkai, o Visagino ir Klaipėdos savivaldybėje – rusai.

Prieš LLRA iniciatyvą „stumiama“ Tautinių mažumų įstatymo projektą yra nekartą pasisakiusi Lietuvos visuomenė, nusivylę šiuo projektu yra ir patys tautinių mažumų atstovai, dar šių metų balandžio mėnesį atkreipę dėmesį į tai, kad LLRA proteguojamas įstatymo projektas siekia įtvirtinti lenkų ir rusų tautinių mažumų dominavimą Lietuvoje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė