„Kūlgrinda“ rengia naują kompaktinę plokštelę – „Giesmės Žemynai“ (audio) (6)

„Kūlgrindos“ vadovė Inija Trinkūnienė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

„Kūlgrindos“ vadovė Inija Trinkūnienė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Lietuvos Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“ nuosekliai žengia baltų dievams skirtų giesmių leidybos keliu. Pastaruoju metu „Kūlgrinda“ įrašinėja dar vieną kompaktinę plokštelė skirtą deivei Žemynai. Apie jos leidybą Alkas.lt kalbasi su „Kūlgrindos“ vadove Inija Trinkūniene.

Alkas: Apeigų grupė  „Kūlgrinda“ gyvuoja jau daugiau nei dvidešimt metų, yra garsi savo muzikine kūryba. Esate išleidę ne vieną kompaktinę plokštelę. Girdėjome, kad įrašinėjate naują. Kokia ji, apie ką?

Inija Trinkūnienė: Mes tęsiame Baltų dievų pagerbimo muzikinę tradiciją. Esame išleidę „Ugnies apeigas“, „Perkūno giesmes“, „Sotvarą“. Tačiau dar nesame įrašę kompaktinės plokštelės Deivei Žemynai, o jos gerbimo tradicijos mūsuose gyvos, išlikusios maldos, gyva Žemės motinėlės gerbimo dvasia. Kai kurios giesmės, kurios bus įrašytos kompaktinėje plokštelėje jau ne pirmus metus skamba Romuvos apeigose per kalendorines ir šeimos šventes – jungtuves, krikštynas, laidotuves. Giesmes renkame iš neišsemiamo mūsų liaudies dainų aruodo.

Paskutinis radinys mane ir sukrėtė ir sužavėjo – Lietuvių tautosakos rankraštyno fonotekoje aptikome maldą žemei. Ši malda mus pasiekė nuo senųjų laikų ir laukė savo laiko. Ir sulaukė! Ją mes jau dabar pritaikome savo apeigose. Motinėlė žemelė – Žemyna yra įvairialypė –  teikia gyvybę, augina, bet ir priima į savo glėbį nuėjusius savo gyvenimo kelią. Mūsų kompaktinėje plokštelėje giesmės Žemynai – augintojai, maitintojai – Žemynėlei – žiedkelėlei.

Alkas: Jūsų grupėje yra įvairaus amžiaus ir patirties giesmininkų. Kas dalyvaus įrašant šią plokštelę?

Kompaktinėje plokštelėje išgirsite ne tik girdėtus, patyrusius balsus – Krivio Jono Trinkūno – Jauniaus, bet ir jaunus. Deivę Žemyną pagerbs ir jauni, savo muzikinį kelią pradedantys dainininkai – Vėtra Trinkūnaitė, Jorigė Jurgutytė, Aleksejus Sapiego. Džiaugiamės, galėdami bendradarbiauti su senu savo draugu neofolkloro muzikos kūrėju, multiinstrumentalistu Doniu, kuris į muzikinį Deivės Žemynos giesmių audinį įneš savitų spalvų.

Alkas: Ką galėtų sudominti Jūsų rengiama kompaktinė plokštelė, kam ji skirta?

Manau, kad „Giesmės Žemynai“ – tai kompaktinė plokštelė, kuri skirta įvairaus amžiaus žmonėms ir  bus naudinga kultūros darbuotojams, mokytojams, lietuviams bei užsieniečiams, besidomintiems Lietuvos muzikiniu ir dvasiniu paveldu.

Giedodami giesmes Žemynai mes norime perduoti tą galią ir stiprybę, kurią mums teikia senoji muzikinė lietuvių tradicija ir Didžioji Daivė – Žemyna. Mes tas galias juntame kiekvieną sykį giedodami sutartines, tą pajautimą dar labiau sustiprino giesmės Žemynai, kurias greitai išgirs visi pageidaujantys.

Dainas ir muziką įrašys „Kūlgrindos“ folkloro ansamblis ir Donis. Parengta kompaktinė plokštelė „Giesmės Žemynai“ bus septintoji iš  Lietuvos Ramuvų sąjungos inicijuoto lietuvių archajinio muzikinio paveldo ciklo „Baltų giesmės“. Ikišiol  jau yra įrašytos ir išleistos „Ugnies apeigos“, „Perkūno giesmės“, „Sotvaras“ (Kūlgrinda ir Donis), „Prūsų giesmės“, „Giesmės Saulei“ ir „Giesmės valdovui Gediminui“.  Kompaktinės plokštelės leidybą parėmė Lietuvos respublikos kultūros ministerija.

„Kūlgrinda“

„Kūlgrinda“

„Zemminika kweitakedi“ – giesmė prūsų kalba Žemynai iš „Kūlgrindos“ CD „Prūsų giesmės“:

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. Jolė:

  Lauksime naujų dainų Žemynai.
  Džiugina Kūlgrindos kūrybiškumas

 2. Vilmantas Rutkauskas:

  Kai numirsiu, keliausiu “ten” Ąžuolų alėja skambant tokioms dainoms.

 3. Kemblys:

  Inija Trinkūnienė: ,,Mes tęsiame Baltų dievų pagerbimo muzikinę tradiciją. Esame išleidę „Ugnies apeigas“, „Perkūno giesmes“, „Sotvarą“. Tačiau dar nesame įrašę kompaktinės plokštelės Deivei Žemynai,..”

  IŠLEIDO tris plokšteles – ir jau BALTŲ Dievų pagebimo TRADICIJA. Kas tie ,,baltai”, kad juos rašoma iš didžiosios raidės, o Dievai iš mažosios?
  Dar nesupratau kuo skiriasi Trinkūnienės TRADICIJOS: ,, gerbimo tradicijos” ir ,,muzikinę tradiciją”?

  Inija Trinkūnienė: ,,…aptikome maldą žemei.”, ,,Motinėlė žemelė – Žemyna yra įvairialypė – teikia gyvybę…” – kodėl Žemė rašoma iš mažosios raidės?

  Jei čia klaidos, tai kodėl niekas neperžvelgia tokių rašliavų? Parašau, ką pastebiu – pykstate. Pats straipsnis pradedamas ypatingai kvailu sakiniu: ,,Lietuvos Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“ nuosekliai žengia baltų dievams skirtų giesmių leidybos keliu.” – romuvos APEIGŲ GRUPĖ žengia trypdama ir tuos baltus ir Dievus…

 4. Vanduo:

  Gera žinia, o kad su Doniu drauge – dar geresnė.
  d.n.s. teisus: jei kas nepatinka – laikas į veidrodį įdėmiau pasižiūrėt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė