P. Urbšys. Žiniasklaida nusipelnė piliečių abejingumo, o prezidentės elgesys šioje istorijoje makabriškas (23)

Povilas Urbšys | Alaks.lt nuotr.

Povilas Urbšys | Alaks.lt nuotr.

Pilietiniam portalui Tiesos.lt valdžios išpuolį prieš žurnalistus pakomentavo Seimo narys, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininkas, pilietinio judėjimas KARTU pirmininkas Povilas Urbšys.

Tai, kas vyksta šiomis dienomis Lietuvoje, akivaizdžiai parodo, jog mūsų valstybėje nėra visavertės pilietinės visuomenės. Tas faktas, kad šiandien, kai žiniasklaidos atstovai protestavo prieš STT veiksmus, šalia jų nebuvo žmonių, yra labai simptomiška. [Žiniasklaidos atstovai, surengę katučių akciją prie STT pastato, į šį renginį pabrėžtinai piliečių nekvietė, – Tiesos.lt pastaba]. Normalioje pilietinėje visuomenėje kėsinimasis į žiniasklaidą yra kėsinimasis į piliečių žodžio laisvę. Ir pati žiniasklaida turi susimąstyti, kodėl tarp jos ir žmonių yra tokia atskirtis ir, žinoma, kiek pati žiniasklaida yra prisidėjusi, kad mūsų visuomenė būtų tokia neveikli, nereikli.

Iš šio skandalo akivaizdžiai matyti: tas „informacijos nutekinimas“ buvo naudingas prezidentei ir jos aplinkai. Dar daugiau – toks STT elgesys buvo palaimintas prezidentės. Tai, kaip jis buvo pakomentuotas pačios prezidentės, tai, kaip tai buvo patvirtinta ir VSD vadovo G. Grinos, rodo: šie veiksmai buvo suplanuota akcija. Juk jei išties būtų nutekinta slapta informacija, gauta iš realių agentų Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinkoje, visų reakcijos – ir VSD vadovo, ir pačios prezidentės – turėjo būti visiškai kitos. Juk paviešinus tikrai slaptą informaciją, kyla grėsmė šaltiniui, ir daroma viskas, kad tik jis būtų apsaugotas. O dabar?

Galų gale – kas gi ten slapta toje pažymoje? Prieš pusantrų metų visa tai jau buvo pagarsinta Nacionalinio saugumo komiteto, kai jis nusprendė išslaptinti dalį VSD ataskaitos: bet kokia valdžios kritika – tai atstovavimas svetimos valstybės interesams. Tai, kas buvo paskelbta dabar, nėra nieko nauja. Toks grifo slaptai suteikimas reikalingas tik tam, kad sustiprintų reakciją, kuri kils po to, kai informacija bus nutekinta: vienas dalykas, kai paskelbi informaciją su grifu slaptai, kitas dalykas – kai paviešini eilinę pažymą. Visi šitie dalykai rodo, jog buvo dirbtinai sukeltas slaptumo lygmuo, kad būtų didesnis efektas. Tačiau toks dirbtinai sukeltas analitinės pažymos lygmuo, suteikia formalų pretekstą vaizdingai persekioti informacijos skelbėjus.

Šie įvykiai mums parodė svarbiausia: didžiausias mūsų valstybės priešas – visavertės pilietinės visuomenės nebuvimas, pilietinės demokratijos nebuvimas. Ir visi šie įvykiai tėra mūsų demokratijos grimasos.

Dar šie įvykiai parodė, kad ir pati žiniasklaida turi jaustis atsakinga už tai, kad nėra pilietinės visuomenės – juk žiniasklaida pati ilgą laiką marginalizavo visas pilietinės visuomenės užuomazgas, menkino, niekino visas jėgas, atstovaujančias šioms vertybėms. Kuri žiniasklaidos priemonė kalba apie pilietinę visuomenę, rūpinasi ją sustiprinti? Ir kiek daug yra dalykų, kurių žiniasklaida „nesiteikia“ pastebėti? Visos visuomeninės jėgos, kurios kalba apie pilietinės demokratijos svarbą, tos pačios žiniasklaidos yra marginalizuojamos.

Kad ir toks pavyzdys – kiek žiniasklaidos priemonių rašė apie komisijos, kurią siekta sudaryti, kad būtų ištirtas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado neteisėtas atleidimas iš pareigų? Jei taip galima pasielgti su pareigūnais, likusiais ištikimais savo priesakai, kas gali sutrukdyti taip elgtis su kitais? Niekas. Tad nereikia stebėtis ir tuo, kad dabar žiniasklaida akivaizdžiai liko viena.

Kas be ko, pilietinė visuomenė nereikalinga ir toms politinėms partijoms, kurios nori įtvirtinti savo politinį monopolį. Suprantama, kad dabar kiekviena politinė jėga pamėgins suvesti savo sąskaitas ir sustiprinti savo galias, tačiau dabar yra ir tas momentas, kai turi susimąstyti visi – ir politikai, ir žiniasklaidos, ir teisėsaugos atstovai.

Dabar išties gaila stebėti, į ką paversta Specialiųjų tyrimų tarnyba. Iš savo patirties galiu pasakyti: tokios bylos, kurios gali sukelti didelį visuomeninį rezonansą, vienaip ar kitaip yra palaimintos prezidentės ir jos aplinkos. Visų šių veiksmų, tiksliau – klaidinančių manevrų – tikslas prieš žiniasklaidą yra vienas – padaryti viską, kad informacijos nutekinimo nebūtų galima susieti su prezidentūra. Tai daugiau klaidinantys manevrai. Viena vertus, sudaromas įspūdis, kad buvo inicijuotas informacijos nutekėjimas tam, kad susirinkta politinių dividendų: neva prezidentė puolama priešiškų Rusijos jėgų ir bet kokia jos kritika aiškinama svetimos valstybės interesais.

Bet kai tas skandalas pasisuka tokiu kampu, metamasi į kitą kraštutinumą – demonstruojama, kad aš neturiu su tuo nieko bendra. Bet tai, kaip šie STT veiksmai buvo padaryti, akivaizdu: buvo duota komanda pademonstruoti, kad niekas neįtarinėtų, jog būtent prezidentė, jos aplinka yra susijusi su tos neva slaptos informacijos nutekėjimu.

Ir prezidentė dabar bandys elgtis taip, kad galėtų atrodyti, jog ji gina žiniasklaidą. Tai išties atrodo makabriška. Viena vertus, kas gali paneigti, kad ši informacija nenutekinta iš prezidentūros aplinkos, antra vertus, demonstruojama, jog norima, kuo greičiau išsiaiškinti, kas nutekino, trečia vertus – bus susidorojama su tais, kurie norėdami pademonstruoti kuo didesnį lojalumą, persistengė. Akivaizdu, tai – kvazi-valstybė.

Jei visuomenė, intelektualai, žiniasklaida politikai dabar neatsikvošės, niekaip negalėsime išsižadėti savo atsakomybės už tai, kuo virsta mūsų valstybė.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , .

23 komentarai

 1. Bronius Kapočius:

  Viskas dėsninga- žurnalistai ir politikai abejingi patriotų naikinimui ir tautos naikinimui, visuomenė abejinga susidorojimui su jais. Kur buvo žurnalistai, kuomet buvo naikinami partizanų šeimų nariai, V.Pociūnas, A.Patackas, G. Visockas….? Kur jie buvo, kuomet mūsų tautiečiams masiškai naikinamos darbo vietos, o jie stumiami skurdo link ? Uodegas po šikna paspaudę tylėjo…

 2. Ineta:

  na nera to blogo, kas neiseitu i gera, kadangi ziniaskaitos atstovai savo rasineliuose akivaizdziai niekindavo bet koki visuomenes nuomones isreiskimo buda ir tapatindavo piliecius su minia, neismaneliais ir issisokeliais, taip kad uz ka kovojo ant to ir uzsirove su tuo nuosirdziai ir sveikinu visus zurnalistus.

 3. kodėl:

  Kodėl nepaleidžia jausmas, kad visa ši istorija, ir prezidentės, VSD, ir žiniasklaidos “reakcijos” yra tik surežisuotas spektaklis – daugelio tikslų pasiekimui? Netikra viskas, sakykit ką norit. Ypač atsižvelgiant į Radzevičiaus neseną Ekspertų puolimą, o dabar – plojimus “pikete”..Hmm. Netikiu nė viena iš tų pusių. Gal klystu, bet mano nuomonė tokia.

 4. kaunietis:

  Purvasklaida užsirovė ant greblio, kuri pati buvo numetus:) Tarnavo klanams, niekino žmones kovojančius už tiesą ir teisingumą. O dabar “ploja” kai jiems patiems tas klanas primynė uodega.

 5. Rima:

  Taigis, taigis…Lazda turi du galus ziniasklaida tarnavo ne liaudziai, ne valstybei, o klanams, matomai uz gerus pinigus, na. matyut gerai uzsidirbo, dabar gales bilinetis su tais paciais teismais, kurie priklauso taip pat klanui…..

 6. Kažin:

  Manau, kad ši valstybės rango viešųjų ryšių akcija, kaip ir kitos, pvz., Garliavos, “TieSOS” ir t.t., be abejonės vykdomos bendrai su žiniasklaida, kitomis atitinkamomis institucijomis. Netgi šis straipsnis panašu, kad yra iš tos pačios viešųjų ryšių “operos”…
  Beje, galima įžvelgti, kad apskritai šiuolaikiniame pasaulyje, tarp jų ir Lietuvoje baigiama pereiti prie visiško valstybės, visuomenės valdymo informacinių viešųjų ryšių akcijų priemonėmis. Taigi gali būti, kad didžioji šalyse vykstančių politikos įvykių (gyvenimo) dalis nėra vykstanti iš tikrųjų, o būna organizuotai suvaidinama.

 7. nuomone:

  O Urbsio balsavimas uz N.Venckienes teisines nelieciamybes panaikinima,greiciausiai visiskai neisigilinus,o tik remiantis ziniasklaidos skleidziama “marginalizuota istorija”,ar nera vandens pylimas ant to paties pilietines visuomenes,demokratijos marginalizavimo maluna? Todel Urbsio straipsnis tera krokodilo asaros.Deja…

  • Ūla:

   tamsta labai siaurai mąstote manydamas (a), kad Venckienės asmuo prilygsta dievybei ir be to, nereikia kalbėti apie žmogų, kurio visiškai nepažįstate. Jis niekados nelieja krokodilo ašarų, o daiktus įvardija savais vardais. Jis yra kovotojas, todėl ir Venckienės atveju manė, kad Lietuvoje ir ne viskas gerai, tačiau tiesos ieškoti reikia čia.

 8. GRYBAUSKAITĖ:

  Asmuo, užimantis Prezidento postą, sėkmingai paverstas žmogum iš niekur. Nei praeities, nei dabarties, nei ateities, nei draugų, nei giminių, nei sąjungininkų. Net šeimos nėra. Svetima tarp savų ir sava tarp svetimų. Artima dešiniesiems, svetima kairiesiems, su tokia neištrinama sovietine praeitimi, kad dabar patologiškai siekia būti europiete ir net ne rytų, o tik vakarų. Užduotis įvykdyta, nes asmuo, užimantis Prezidento postą, bijo net savo pirmtako šešėlio. Provokacijai visiškai sunokęs.

 9. Piras:

  Nėra nei pilietinės, nei visuomenės.

 10. Drąsos kelias:

  O jūsų, p.Urbšy, balsavimas už N.Venckienės neliečiamybės panaikinimą, greičiausiai visiškai neįsigilinus, o tik remiantis žiniasklaidos skleidžiama “marginalizuota istorija”, ar nėra vandens pylimas ant to paties pilietinės visuomenės, demokratijos marginalizavimo malūno?
  Todėl šis jūsų straipsnis tėra krokodilo ašaros. Deja.

 11. 10 metų pavėlavote, ji jau pavirto 🙁

 12. AT\tspėkit – kas pirmasis iš aukštų politikų, mūsų valstiečius pavadino RUNKELIAIS ?

 13. $%^AS:

  KROKODILO ASAROS…………

 14. Tomas:

  Čia vienas iš tų kuriam užteko 12 sek. -vienas iš 80 banditų.

 15. VITAS T.:

  KAS GALI PANEIGTI ?
  Grybauskaite organizavo banko Snoras uzgrobima ir tycini bankrotą . Snoro administravimas iki 2013-06-30 d.jau kainavo virš 245mln.lt, o užsienio konsultantams išmokėta per 160mln.lt ! Vasiliauskas ir Kuperis su savo sutve toliau plauna pinigus pusvelciui pardavinedami Snoro turtą ir toliau vagia Snoro kreditoriu pinigus, tokiu būdu is “otkatu” rinkdami pinigines lėšas Grybauskaites rinkiminei kompanijai! VSIO ZAKONO, DRAUGAI! VISA ŠALIES KORUPCIJA PEREINA NUO PONIOS POLIKARPOWNOS !!!

 16. Audra:

  partskola tampa Lietuvos problema.

 17. GRYBOŠENKA:

  Sita kvaila boba turbut nenurims kol visiskai nesunaiks Lietuvos.
  KGB majore, kur tavo seima? Uz ka sedejo tavo tevukas, NKVD leitenantas?
  Kodel susodinai visas savo drauges (meiluzes) i siltas vieteles?
  Kiek sugadinai issilavinusiu ir sviesiu zmoniu karjeru? Budama buka neapkenti intelektualiu zmoniu ir apsistatei dar bukesniais uz save pajacais kurie net nesugeba padoriai nuslepti tavo nusikaltimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė