STT pareigūnai kvočia BNS žurnalistes (8)

STTValstybės saugumo departamento (VSD) pažymos, kurioje kalbama apie galimas informacines atakas prieš Lietuvą, paviešinimo aplinkybes tiriantys Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai ėmėsi veiksmų prieš žurnalistus. Lapkričio 7 d. jie  sulaikė ir apklausė dvi naujienų agentūros BNS žurnalistes Lietuvos naujienų skyriaus vyriausiąją redaktorę Jūratę Damulytę ir jos pavaduotoją Jūratę Skėrytę. Jos abi buvo apklaustos STT būstinėje.

J. Skėrytę pareigūnai išdrįso sulaikyti darbo metu Seime. Ji buvo išvesta iš Seimo ir apklausta. Atimtas žurnalistės kompiuteris. Dar kelis kompiuterius STT pareigūnai paėmė prieš tai iš BNS patalpų.

Vakar po apklausos abi sulaikytoa žurnalistės buvo paleistos, tačiau jos atsisakė pasakoti apie apklausą, nes, esą, pasirašė pasižadėjimą, kad neatskleis ikiteisminio tyrimo duomenų.

Dėl pareigūnų sprendimo išsivesti į apklausas dvi naujienų agentūros BNS žurnalistes susirūpinimą pareiškė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas (LŽS) Dainius Radzevičius  bei Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas.

„Niekada nesikišau į teisėsaugininkų atliekamus tyrimus ir neketinu to daryti dabar, tačiau man kyla tam tikrų abejonių dėl pareigūnų veiksmų adekvatumo ir pagrįstumo. Žurnalistų išsivedimas į apklausą, jų kompiuterių paėmimas ir panašūs veiksmai man atrodo ne itin profesionaliai. Ar iš tikrųjų, ieškant informaciją nutekinusių asmenų, būtina imtis tokių priemonių prieš žiniasklaidos atstovus? Juo labiau, jog įstatymai žurnalistams suteikia teisę neatskleisti savo informacijos šaltinių“, – teigė V.Gedvilas.

Klausimą dėl žurnalistų išsivedimo Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas ketina iškelti šiandienos Seimo valdybos posėdyje.

V. Gedvilo nuomone, pareigūnai turėtų nedelsiant paaiškinti, kodėl buvo imtasi tokių priemonių. Priešingu atveju jie sulauks viešai metamų įtarimų ar kaltinimų bandant riboti žiniasklaidos laisvę. „Tai viena iš pamatinių demokratinės valstybės vertybių, todėl tikiuosi, jog pareigūnai į ją nesikėsina ir viešai tai patvirtins“, – sako V. Gedvilas.

LŽS pirmininkas D.Radzevičius kalbėdamas dienraščiui 15min.lt atkreipė dėmesį į tai, kad Visuomenės informavimo įstatyme ir Žurnalistų bei leidėjų etikos kodekse yra įtvirtinta ne tik teisė, bet ir pareiga žurnalistams neatskleisti informacijos šaltinio.

„Aš suprantu, kad svarbiausia yra išsiaiškinti, kas atskleidė informaciją. Žurnalistai, pagal savo profesijos esmę, net negali to atskleisti. Pagal įstatymą, to gali reikalauti tik teismas ir tik labai išskirtiniais atvejais – kai reikia saugoti žmogaus gyvybę, sveikatą, – sakė jis. – Šiuo atveju negirdėjau, kad informacijos atskleidimas grėstų kieno nors gyvybei ar valstybės vientisumui.“ – LŽS pirmininkas sakė 15min.lt ir pridūrė, kad LŽS artimiausiu metu ketina samdyti advokatą ir ginti šias žurnalistes.

Papildyta:

Lapkričio 8 d. posėdžiavusi Seimo valdyba nusprendė prašyti Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos,  kad ji ištirtų STT veiksmus prieš naujienų agentūros BNS žurnalistes.

Paildyta:

Pranešama, kad STT vakar iš viso apklausė šešis BNS žurnalistus o BNS redaktorės Jūratės Damulytės namuose naktįatliko kratą. Taip pat pasklodo žinia, kad ikiteisminio tyrimo metu teisėjas įpareigojo BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį!

Lapkričio 8 d. BNS agentūra išplatino pranešimą kuriame teigia, kad  informacijos šaltinio neatskleis ir pasmerkė teisėsaugos institucijų spaudimą, kuriuo pažeidžiama žurnalisto teisė išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį. BNS ketina kreiptis į generalinį prokurorą ir STT vadovą reikalaudama paaiškinimų.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Lietuvos pilietis:

  filtruotos informacijos nešėjams naudinga patirti policinės valstybės ypatumus

 2. manau:

  Įdomiausia, kad jokio “nutekinimo nėra, nes apie “slaptą info” pasiskelbė pati prezidentė, tai ji ir turėtų būti apklausta. Šis suėmimas ir “apklausa” yra eilinė žurnalistų ir visų laisvų žmonių gąsdinimo akcija. Bet gal ir gerai, nes dabar jau daugelis gyventojų supras, kad iš tiesų gyvename policinėje valstybėje, kur žmogaus teisės yra tik oligarchų klano tarnas.

 3. Nepolitikas:

  Nesuprantu ….O kodėl reikėjo pasirašyti tą pasižadėjimą, kad neatskleis ikiteisminio tyrimo duomenų? Ar jos norėjo sužinoti ikiteisminio tyrimo duomenis?

 4. DIONYZAS:

  Nesuprantu kodėl tokia silpna reacija į STT siautiejimus jeigu visi tylėsime paskutiniai piliečiai paliks mūsų šalį .Klaipėdos visuomeninės organizacijos ruošia viešą pareiškimą Valstybės Vadovams,kad tokie siautiejimai būtu sustabdyti ir daugiau nepasikartotu.

 5. Atgalinis pranešimas: STT atsiprašo žurnalistų, tačiau neigia pažeidusi įstatymus (video) | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė