Vilniuje atidaroma paroda „Tarp laiko ir istorijos“ (0)

plakatas_tarp-laiko-ir-istorijosLapkričio 8 d. 18 val. atidaroma Vokietijos, Prancūzijos ir Lietuvos menininkų bendra paroda Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų erdvėje „Titanikas“ Vilniuje. Gėtės (Goethe) institutas Vilniuje kartu su Prancūzų institutu Lietuvoje, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija ir nepriklausoma kuratore Julija Čistiakova pristato rezidencijų projektą, skirtą Eliziejaus sutarties* pasirašymo 50-osioms metinėms bei Europos integracijos raidai.

Klaipėdos kraštas, per pastarąjį šimtmetį patyręs daugybę istorinių ir geografinių permainų – jis priklausė Prūsijai, Vokietijos ir Rusijos imperijoms, Tarybų Sąjungai ir nepriklausomai Lietuvai, – puikiai iliustruoja, kaip politiniai sprendimai veikia istoriją, žmonių gyvenimą ir įsitikinimus, peizažą ir teritoriją, praeities ir dabarties kolektyvinę atmintį. Trilypė sąjunga (1882), Antantė (1907), Versalio (1919) ir Eliziejaus sutartys (1963) – visos jos paliko pėdsakus krašto istorijoje.

Trijų šalių menininkai – Martinas Neumaieris (Vokietija), Dominykas Bleis (Dominique Blais) (Prancūzija) ir Žilvinas Landzbergas (Lietuva) – praleido beveik du mėnesius rezidencijoje Nidoje ir pažvelgė į visus pastarojo šimtmečio politinius įvykius šioje mažoje žemės dalyje. Svarbu, kaip menininkai supranta tą istoriją, kuri keitė gyventojų sąmonę, gyvenimą ir vertė ilgėtis to, kas niekada neįvyks.

M. Neumaieris rezidencijos metu tyrinėjo, ką reiškia būti vokiečiu, kaip galima susieti dabartį ir praeitį ir kaip tai aktualu jam asmeniškai. Ž. Landzbergo asmeninės mitologijos, kurios susideda iš mažiausių, tik menininkui svarbių smulkmenų, iš pojūčių, patirtų pajūryje rezidencijos metu, susilieja į instaliaciją, kuri persipina su lietuvių liaudies mitologija ir turi daugybę simbolinių prasmių.

D. Bleis darbai nurodo į vienatvės ir izoliacijos sąvokas bei į kontraversiją tarp Rytų ir Vakarų ir perkeltine, ir tiesiogine prasme įvairiuose įvykiuose dabartiniame Klaipėdos krašte. Keičiasi laikas, politinis kontekstas, bei kai kurie peizažo elementai išlieka beveik tokie patys.

Projektui aktualios tokios sąvokos kaip atmintis, užmarštis, rekonstravimas. Menininkai naviguoja tarp egzistuojančių ir išsigalvotų teritorijų bei laiko, tarp geografinių, politinių, ekonominių ir socialinių klausimų. Darbuose stengiamasi atskleisti, kaip asmeninė ir visuotinė užmarštis (arba tai, ko nenorime prisiminti) konstruoja ateities ilgesį.

Ši paroda yra Julijos Čistiakovos kuruotos rezidencijos „Tarp laiko ir istorijos“ rezultatas.

*Eliziejaus sutartis, kuri sutaikė abi šalis po Antrojo pasaulinio karo, buvo pasirašyta tarp Prancūzijos ir Vokietijos 1963 m. sausio 22 d.

Parodos atidarymas: 2013 m. lapkričio 8 d. 18 val.
Parodos vieta: VDA ekspozicijų salė „Titanikas“, Maironio g. 3, Vilnius
Paroda veiks iki 2013 m. lapkričio 30 d.

Daugiau informacijos rasite čia: Gėtės instituto internetinėje svetainėje, Prancūzų instituto internetinėje svetainėje, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos internetinėje svetainėje.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė