Elektros kaina Baltijos šalims nukrito, tinklo operatoriams leidus daugiau importuoti rusiškosios (0)

elektros-linijos-statybajumsIlgą laiką elektros energijos importą iš trečiųjų šalių dirbtinai ribojusiems tinklo operatoriams leidus importuoti daugiau elektros energijos iš Rusijos, jos kaina visą savaitę Lietuvoje ir Latvijoje mažėjo, o sekmadienį – net tapo vienoda visose Baltijos valstybėse ir priartėjo prie kainų Skandinavijos šalyse, praneša AB „INTER RAO Lietuva“.

„Tinklo operatoriai sudarė galimybę importuoti trūkstamą elektros energiją iš trečiųjų šalių, todėl visą praėjusią savaitę elektros rinkoje matėme aiškią tendenciją: elektros energijos kaina biržoje kasdien mažėjo, o pirmadienį siekė tik 13,5 lietuviškų centų už 1 kWh. Tikimės, kad kainų mažėjimą nulėmę ir vartotojams itin palankūs tinklo operatorių sprendimai bus ilgalaikiai ir tolesnė tinklo operatorių veikla bus skiriama konkurencijai skatinti bei skaidrumui elektros energetikos sektoriuje didinti, o ne konkurencijos ribojimui ir dirbtinių kliūčių kūrimui“, – sako Vidas Čebatariūnas, AB „INTER RAO Lietuva“ komercijos direktorius.

Praėjusį pirmadienį „NordPoolSpot“ Lietuvos ir Latvijos zonoje kaina, mokama už 1 kWh elektros energijos, siekė 19,6 ct, antradienį ir trečiadienį ji mažėjo iki 17 – 16,7 cnt., ketvirtadienį – iki 16,6 ct., o penktadienį ir šeštadienį mažėjo dar labiau, iki 14,3 – 14,2 cnt. Galiausiai, sekmadienį, elektros energijos kaina dar labiau mažėjo ir priartėjo prie elektros energijos kainos Skandinavijoje bei susilygino su kaina, kurią mokėjo „NordPoolSpot“ Estijos zonoje elektros energiją perkantys rinkos dalyviai: 14,1 ct už 1 kWh.

Šiandien (pirmadienį) elektros energijos kaina dar labiau sumažėjo ir siekia tik 13,6 cnt už 1 kWh (Lietuvoje ir Latvijoje), bei 12,2 ct už 1 kWh (Estijoje).

Atkreipiame dėmesį, kad elektros energijos kainų suvienodėjimas skirtingose „NordPoolSpot“ zonose bus įmanomas tik visiškai užbaigus elektros energijos jungties tarp Lietuvos ir Švedijos (NordBalt) statybą.

Primename, kad dėl nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams itin daug rūpesčių sukėlusių tinklo operatorių veiksmų dirbtinai ribojant konkurenciją ir importą, elektros energijos kaina „NordPoolSpot“ Lietuvos ir Latvijos zonoje sparčiai augo per visą III šių metų ketvirtį, o spalio mėnesį pasiekė visų laikų aukštumas. Spalio mėnesį taip pat itin padidėjo skirtumas tarp kainos, mokamos už elektros energiją Lietuvoje ir Estijoje. Daugiausiai naudos iš to turėjo Estijoje veikiančios energetikos įmonės, pastarosiomis dienomis skelbiančios apie joms itin sėkmingą III šių metų ketvirtį ir itin gerus įmonių veiklos rezultatus. Pajamos iš šio skirtumo taip pat teko Estijos ir Latvijos sistemų operatoriams, o už jį susimokėjo Lietuvos elektros energijos tiekėjai.

Dar spalio mėnesio pradžioje AB „INTER RAO Lietuva“ buvo pranešusi, kad rinkoje trūkstant elektros energijos ir jos kainoms pasiekus aukštumas, įmonė galėtų užtikrinti trūkstamos elektros energijos tiekimą, tačiau to padaryti tuomet neleido trijų Baltijos valstybių tinklų operatorių susitarimai.

Kategorijos: Baltų žemėse, Energetika, Gamta ir žmogus, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė