Baltijos šalių vadovai aptarė valstybių saugumo klausimus (nuotraukos, video) (0)

Baltijos šalių vadovai aptarė valstybių saugumo klausimus | lrp.lt, Dž.G.Barysaiitės nuotr.

Baltijos šalių vadovai aptarė valstybių saugumo klausimus | lrp.lt, Dž.G.Barysaiitės nuotr.

Spalio 31 d. Birinių pilyje, Latvijoje, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Latvijos Prezidentu Andriu Berziniu ir Estijos Prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu. Tai tradicinis Baltijos šalių vadovų susitikimas, kurio tikslas kasmet aptarti visam regionui aktualius klausimus ir susitarti kaip stiprinti trijų valstybių tarpusavio bendradarbiavimą.

Valstybių vadovai ypatingą dėmesį skyrė bendriems veiksmams energetiniam, ekonominiam, kariniam ir informaciniam Baltijos šalių saugumui užtikrinti.

„Nauji iššūkiai mobilizuoja Baltijos šalis. Vienybė, lydėjusi kovoje už laisvę ir nepriklausomybę, dabar mus sutelkia bendram darbui. Turime bendromis jėgomis užtikrinti regiono energetinę ateitį, vieningai ieškoti sprendimų kaip įveikti suaktyvėjusio informacinio karo grėsmes, atremti ekonominį spaudimą“, – sakė Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, alternatyvų brangioms rusiškoms dujoms paieška ir priklausomybės nuo „Gazpromo“ mažinimas išlieka esminiu Baltijos šalių strateginiu tikslu. Todėl būtina kuo greičiau įgyvendinti energetinių jungčių su Švedija, Lenkija ir Suomija projektus, didinti vidinių jungčių tarp Baltijos šalių pralaidumą ir užtikrinti diversifikuotą energijos tiekimą.

Pasak Prezidentės, Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai – galimybė paspartinti visoms Baltijos valstybėms svarbius energetikos projektus. Europos Komisija į prioritetinių projektų sąrašą įtraukė 15 projektų iš Baltijos šalių, tarp jų – 6 Lietuvos projektai. Jų įgyvendinimui bus skirtas finansavimas iš 2014-2020 m. ES biudžeto.

Šalies vadovės teigimu, viena anksčiausių alternatyvų „Gazprom“ dujoms – 2014 m. pabaigoje pradėsiantis veikti Klaipėdos suskystintų dujų (SGD) terminalas. Esant poreikiui, šis terminalas galėtų tiekti dujas ir Estijai bei Latvijai.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos vadovai taip pat kalbėjo apie regiono karinį saugumą. NATO matomumo Baltijos šalyse stiprinimas, realus kolektyvinės gynybos garantijų ir planų įgyvendinimas per konkrečias NATO pratybas yra svarbiausi gynybos srityje darbai. Kitą savaitę Prezidentai Latvijoje stebės „Stead Fast Jazz 2013″ pratybas. Tai pirmosios NATO kolektyvinės gynybos pratybos regione.

Susitikime kalbėta ir apie pasirengimą Vilniaus viršūnių susitikimui, kuris, kaip tikimąsi, atvers naują ES santykių su Rytų partnerėmis etapą. Lapkritį įvyksiančiame susitikime siekiama pasirašyti ES asociacijos sutartį su Ukraina ir parafuoti analogiškas sutartis su Moldova ir Gruzija. Prezidentai pabrėžė, jog sėkmingas Rytų partnerių suartėjimas su ES – strateginis visų trijų Baltijos šalių interesas.

Prezidentė padėkojo Estijos ir Latvijos vadovams už paramą šiuo, mūsų šaliai ypatingu laikotarpiu. ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva turi ne tik priimti visiems Europos žmonėms svarbius sprendimus, bet ir atremti ekonominį spaudimą, kibernetines atakas, agresyvią informacinę kampaniją ir bandymus diskredituoti mūsų šalį tarptautinėje erdvėje.

Baltijos šalių prezidentai taip pat susitiko su euro grupės vadovu, Nyderlandų finansų ministru Jerunas Deiselblumas (Joroen Dijsselbloem), su kuriuo aptarė euro zonos ir visos ES finansinę situaciją, kalbėjo apie euro įvedimo perspektyvas Latvijoje ir Lietuvoje.

Šalies vadovės susitikimas su Latvijos ir Estijos Prezidentais:

httpv://youtu.be/c3PsCP21Beo

Baltijos šalių prezidentų susitikimas su euro grupės vadovu Jerunu Deiselblumu:

httpv://youtu.be/cSbbXabw_-Y

Lietuvos, Latvijos ir Estijos Prezidentų spaudos konferencija:

httpv://youtu.be/sXSaDYbprUc

Kategorijos: Baltų žemėse, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė