Ar galima užsikrėsti žvyneline? (2)

žvynelinėUžsikrėsti žvyneline negali niekas, o susirgti – bet kas. Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena, kurios paskelbimo iniciatorius yra Tarptautinė žvynelinės draugijų federacija, Lietuvoje minima jau dešimtą kartą. Šių metų Pasaulinės žvynelinės dienos tema – gydymo pasiekiamumas. Pasaulyje žvyneline serga daugiau nei 125 mln. žmonių, tačiau ne visi gauna jiems reikalingą gydymą. Laiku taikomas veiksmingas gydymas sumažina ligos naštą žmogui, jo šeimai ir visuomenei. „Gydai pacientą – gelbėji žmogų“, – skelbia Tarptautinė žvynelinės draugijų federacija.

Pasaulinės žvynelinės dienos tikslas – atkreipti visuomenės, politikų ir medikų dėmesį į žvyneline sergančiųjų problemas, jų gyvenimo kokybę ir socialinę izoliaciją. Šios dienos proga kasmet tradiciškai rengiami jungtiniai Lietuvos dermatovenerologų ir žvyneline sergančiųjų draugijų renginiai, kuriuose pristatomos žvynelinės valdymo bei gydymo naujausios aktualijos.

Šiemet tokiu renginiu tapo Kauną garsinęs 11-asis tarptautinis Baltijos šalių dermatovenerologų kongresas. Įvairių šalių dalyviams renginyje apie lėtinę ir neišgydomą ligą – žvynelinę – pasisakė žymūs šios srities specialistai, suteikę rekomendacijas, kaip kontroliuoti ligą  ir gyventi visavertį gyvenimą. Paminėdama Pasaulinę žvynelinės dieną kongreso metu, Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugija (LŽSD) kartu pažymėjo ir savo veiklos 20 metų jubiliejų.

„Žvynelinė yra lėtinė ir neišgydoma, susijusi su fiziniais ir psichologiniais pokyčiais. Lietuvoje vienas žmogus iš 100 turi šios ligos simptomų. Žvynelinė susijusi su didesne išeminės širdies ligos, miokardo infarkto ir staigios mirties rizika. Tai nėra vien odos liga – kas trečiam sergančiajam žvyneline pažeidžiami sąnariai“,  – pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė.

„Žvynelinė yra vienas labiausiai psichiką žalojančių ir gyvenimo kokybę bloginančių susirgimų. Ši liga įsuka žmogų tarsi į užburtą ratą“, – priduria gydytoja Raimonda Eglė Jusiūtė.

Prof. S. Valiukevičienė atkreipė dėmesį į naujieną, kad žvynelinei (taip pat ir melanomai bei piktybiniam odos vėžiui) gydyti atsirado biologiniai vaistai. Tai taip vadinama „taikinių terapija“, kai nusitaikoma būtent į minėtos ligos arba į vėžinę ląstelę, sustabdant tos ląstelės veiklą.

„Šis gydymas tinka, kaip raktas spynai – jis yra labai veiksmingas, – gydymo naujoves komentavo prof. S. Valiukevičienė. – Atitinkamos grupės vaistai turėtų būti prieinami ir Lietuvoje, sergantiems itin sunkia žvynelinės forma, išplitusia piktybinio odos vėžio forma ir melanoma.“

Kokiomis naujienomis Pasaulinę žvynelinės dieną pasitinka Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugijos nariai?

„Vienas iš pasiektų tikslų – Lietuvoje pradėta taikyti žvynelinės gydymo biologiniais vaistais metodika“, – pasakoja ilgametis draugijos prezidentas Simanas Stašaitis, draugijos vairą perdavęs Renaldui Raišučiui. Pacientų organizacijos ir sveikatos politikų pastangų dėka rasta lėšų, kad centralizuotai būtų nupirkta biologinių vaistų sunkiai žvynelinės formai gydyti. Sprendimą dėl šių vaistų skyrimo priima LSMU ligoninės Kauno klinikų dermatologai konsiliumo metu. Odos ir venerinių ligų klinikoje rengiamos sunkia žvynelinės forma sergančių ligonių dienos – kai pacientai, kuriems reikalinga konsultacija, į specialistus gali kreiptis be siuntimo.

Kas yra žvynelinė?

Žvynelinė (psoriazė) yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri sukelia kūno odos, galvos plaukuotosios dalies bėrimus ir nagų pažeidimus. Bėrimai pasidengia storu pleiskanų luobu lyg „žvynu“.

Dažniausiai pažeidžiami lenkiamieji alkūnių ir kelių paviršiai, kryžkaulio sritis, plaukuotoji galvos dalis. Židiniai iš plaukuotosios galvos dalies išplinta į kaktos, skruostų, ausų, sprando odą. Žvynelinė pažeidžia sąnarius, jie tinsta, deformuojasi, vargina skausmai, darosi sunku judėti. Ligai progresuojant, atsiranda neįgalumas. Dažniausiai bėrimų neniežti, išskyrus atvejus, kai liga greitai plinta.

Kas sukelia žvynelinę?

Įrodyta, kad ši liga neužkrečiama. Tai paveldima autoimuninė liga, kurią suaktyvinti gali stresas, vaistai, infekcijos ar pan. Šie veiksniai aktyvuoja odoje uždegimo ląsteles ir paskatina dauginimąsi nenormaliai suragėjusių ląstelių. Todėl įvairiose kūno vietose, dažniausiai ant alkūnių, kelio sąnarių, galvos plaukuotoje dalyje, atsiranda įvairaus dydžio bėrimų. Juo labiau liga progresuoja, tuo išbėrimų daugiau.

Kaip žvynelinė gydoma?

Senais laikais žvynelinės gydymas apsiribojo gamtinėmis priemonėmis (saulė, vanduo, klimatas, augalinis aliejus, vazelinas, dervos ir pan.). Modernus žvynelinės gydymas – sudėtiniai dviejų veikliųjų medžiagų, vietinio poveikio gliukokortikoidų ir vitamino D3 preparatai. Šie patogūs, tik vieną kartą per dieną vartojami, vietinio poveikio vaistai pritaikyti galvos ir kūno odos bėrimams. Vaistai kompensuojami, bet daliai pacientų dėl didelės priemokos – neprieinami. Ligos paūmėjimai gali būti veiksmingai gydomi ultravioletiniais spinduliais (fototerapija). Kai neveiksmingas tradicinis sisteminis gydymas ar fototerapija, sunkiai žvynelinei gydyti skiriami biologiniai vaistai. Gydymas šiais vaistais – ilgalaikis ir nepertraukiamas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė