Receptas emigracijai mažinti – skatinti jaunimo verslumą (0)

VTVM amatai

VTVM amatai

Kiekvienas savo likimo kalvis: nuo mūsų valios, sprendimų ir darbų priklauso ne tik mūsų, bet ir visos valstybės ateitis. Deja, jauni žmonės mieliau emigruoja ir ieško skalsesnio duonos kąsnio svetur, nei mokosi amatų ir kuria naujas darbo vietas gimtinėje. Skatinti jaunimo verslumą pasiryžo Lazdijų rajono Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos mokiniai, kurių projektas „Amatą mokėsi – vargo neturėsi“ pripažintas viena sėkmingiausių projekto „Kuriame Respubliką“ pilietinių iniciatyvų.

„Pagrindinės emigracijos priežastys – didelis nedarbas, per mažas atlyginimas. Svarbu padėti jaunimui atrasti savo talentus, pomėgius, kurie gali tapti pragyvenimo šaltiniu, raginti kurti naujas darbo vietas tėvynėje“, – sako Asta Makauskienė, Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos projektų rengimo vadovė ir etikos mokytoja.

Iniciatyvinė mokinių grupė išsiaiškino bendramokslių pomėgius, iš jų atrinko populiariausius ir pakvietė išbandyti įvairius, juos atitinkančius amatus. Mėgstantys fotografuoti susipažino su fotografavimo technikomis, mėgstantys gaminti maistą – tradicine lietuvių virtuve ir jos valgiais. Mokiniai taip pat sėmėsi floristikos, rankdarbių, kalvystės, vitražų kūrimo praktinių žinių. Patarimų negailėjo ir sukaupta patirtimi dalijosi ne tik Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos pedagogai, bet ir Dainavos krašto amatininkų, tautodailininkų, menininkų asociacijos nariai. Mokiniai taip pat dalyvavo paskaitoje, kurioje sužinojo, nuo ko pradėti kurti verslą, kaip rašyti verslo planą ir pan.

„Paaiškėjo, kad, tarkim, ruošti maistą patinka ne tik virėjo specialybę pasirinkusiems mokiniams, bet ir daugeliui kitų, kurie ateityje galėtų iš šios veiklos papildomai užsidirbti, – tikina pedagogė. – Padrąsinome jaunuolius atsiskleisti, suteikėme svarbiausių amato ir verslumo žinių, kitaip tariant – davėme meškerę, kad ateityje pasigautų žuvį.“

Pramokęs įvairių amatų jaunimas surengė amatų dieną. Jos metu vyko mokinių nuotraukų, karpinių, floristikos, piešinių ant šilko ir stiklo parodos, visi vaišinosi gardžiu aguonų pyragu ir pienių medumi. Į šventę sugūžėjo gausus būrys svečių – mokinių ir mokytojų iš Lazdijų Motiejaus Gustaičio ir Veisiejų gimnazijų, Krosnos, Kučiūnų, Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės, Leipalingio, Stebulių, Būdviečio, Aštriosios Kirsnos ir Druskininkų „Atgimimo“ pagrindinių mokyklų.

„Parodėme ne tik savo, bet ir daugelio kitų mokyklų mokiniams aplink sklandančias verslo galimybes, – sako A. Makauskienė. – Renginys pasisekė, planuojame kasmet jį organizuoti. Tikimės, kad mokiniai suvokė, kad jų ateitis yra jų pačių rankose, kuriomis jie gali susikurti geresnį rytojų gimtajame krašte.“

Veisiejų technologijos ir verslo mokykla yra viena iš 120 švietimo įstaigų, kurios prisijungusios prie didžiausio Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projekto „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“ išsiaiškino ir ėmė spręsti įvairias bendruomenių ir visos valstybės problemas. Trys geriausios mokinių iniciatyvos tapo nacionaliniais projektais ir nuo lapkričio mėnesio bus įgyvendinamos visoje Lietuvoje.

Projektą „Kuriame Respubliką“ įgyvendina VšĮ „Pilietinės visuomenės institutas“ kartu su partneriais. Jį finansuoja Europos socialinis fondas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė