Siūloma 2014-uosius paskelbti Oršos mūšio metais (16)

Oršos mūšis 1514-09-08 d., paveikslo esančio Lenkijos nacionaliniame muziejuje fragmentas | Wikimedia.org nuotr.

Oršos mūšis 1514-09-08 d., paveikslo esančio Lenkijos nacionaliniame muziejuje fragmentas | Wikimedia.org nuotr.

Spalio 22 d. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys dr. Mantas Adomėnas pateikė nutarimo projektą 2014-uosius paskelbti Oršos mūšio metais. Nutarimo projektas parengtas atsižvelgiant į tai, kad 2014 metų rugsėjo 8 d. sukanka 500 metų, kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė laimėjo istorinę pergalę Oršos mūšyje ir apgynė Lietuvos žemių vientisumą nuo Rusijos ekspansijos.

Anot projekto autoriaus, šis siūlymas leidžia aktualizuoti šį reikšmingą Lietuvos istorijos įvykį ir mūšyje dalyvavusių LDK bei Abiejų Tautų Respublikos tautų – lietuvių, baltarusių, ukrainiečių, lenkų bendradarbiavimą užtikrinant laisvės, pagarbos Europos teisės tradicijai ir saugumo erdvę Rytų Europoje.

Kaip nurodyta projekte, jo tikslas – valstybės mastu didinti šio istorinio fakto žinomumą, aktualizuoti šlovingus Lietuvos istorijos puslapius, skleisti istorijos pažinimą ir gilinti tautinę tapatybę. Kartu projektas suteikia gerą pagrindą gilinti bendradarbiavimą su Baltarusija ir Ukraina bendros istorinės atminties įprasminimo plotmėje.

1514 m. rugsėjo 8 d. įvykęs Oršos mūšis yra viena didingiausių Lietuvos kariuomenės pergalių po Žalgirio mūšio ir nepaprastai svarbi Lietuvos istorijos data.

Pasak istoriko Tomo Baranausko, Oršos mūšis mena laikus, kai po pirmųjų be galo skaudžių Rusijos smūgių, netekusi bemaž trečdalio teritorijos, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė susitelkė ir sugebėjo atsispirti tolesnei Rusijos ekspansijai.

„Po Oršos mūšio sudarytų paliaubų net 40 metų Maskva nebedrįso pulti Lietuvos – ir tai buvo nemažas laimėjimas, leidęs Lietuvai atsigauti ir sustiprėti. Būtent šiuo atokvėpio laikotarpiu sukurtas pirmasis Lietuvos statutas, pastatyti renesansiniai Valdovų rūmai, pradėtas knygų spausdinimas, sklido Renesanso ir reformacijos idėjos“, – sako T.Baranauskas.

Reikia paminėti ir tai, jog 2010 m. buvo paskelbti Žalgirio mūšio metais, o savo svarba istorijoje Oršos mūšis nenusileidžia pastarajam. Ne veltui dažnai Oršos mūšis dar vadinamas „užmirštuoju Rytų Žalgiriu“. Oršos mūšis – vienas šlovingiausių XVI a. karų epizodų, vis dar skendintis užmarštyje, tad tikimasi, jog projektas sulauks atitinkamo dėmesio ir palaikymo.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė