Panevėžio gimnazistai susipažino su baltų religija (nuotraukos) (0)

LJR nariai J. Balčikonio gimnazijoje | Alkas.lt,  Eglės Venclovaitės nuotr.

LJR nariai J. Balčikonio gimnazijoje | Alkas.lt, Eglės Venclovaitės nuotr.

Spalio 16 dieną Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje lankėsi Lietuvos jaunimo Ramuvos nariai ir Sutartinių mokykla. Gimnazijos vidiniame kiemelyje gimnazistai padedami svečių susipažino su baltų kultūra ir religija, giedojo senąsias giesmes ir mokėsi sutartinių.

Gimnazijos vidiniame kiemelyje Lietuvos jaunimo ramuvos ir Sutartinių mokyklos atstovai parodė savo programą, kurioje jie ir gimnazistai nebuvo griežtai atskirti „sienos“: ramuviečiai kartu su devintos – vienuoliktos klasių moksleiviais atliko Ugnies apeigas. Apie šių apeigų prasmę pasakojo LJR nariai Mindaugas, Elena, Šarūnas, Asta, Ieva, Eglė ir Miglė, apsirengę savo pačių pasisiūtais senoviniais protėvių rūbais. Jaunuoliai pristatė senovės baltų tradicijas, paaiškino kiekvieną apeigos veiksmą: Ugnies įpūtimą ir maldeles Gabijai; žemyneliavimo apeigą siunčiant ratu į ragą įpiltą gėrimą, kiekvienam jo simboliškai nugeriant; pademonstravo gėrimo nuliejimą ant žemės, į ugnį. Taip pat apeigos metu visi kartu gimnazistai prašė Perkūno stiprybės, maitino Gabiją druska, degino gintaro dulkes.

Ypatinga buvo Sutartinių mokyklos programa. Kartu su J. Balčikonio gimnazijos moksleiviais buvo giedamos šokamosios sutartinės: „Dijūta kalnali“, „Išmivedi vedi“ ir „Nuslaida Saulala“, jas giedojo kartu eidami tris simbolinius ratus. Sutartinės parinktos ne atsitiktinai – kiekviena jų pristato vis kitą apeiginį veiksmą. Sutartinė „Dijūta kalnali“ moko pagerbti šventą vietą – kalną. Gimnazijos moksleiviai sutartinai ritmiškai žengė ratu pagerbdami savo mokyklos dvasią. „Nuslaida Saulala“ buvo giedama pristatant Saulės pagerbimo apeigą. Sutartinės metu moksleiviai sukosi trimis ratais vaizduodami Saulę, o pagrindiniai žodžiai pasakojo apie mūsų protėvių pagarbą jai. Trečioji sutartinė išreiškia mitinio ožio šokio simboliką, tai užgavėnių giesmė, kviečianti pasaulį atgyti. Trys skirtingų progų sutartinės padėjo gimnazijos moksleiviams susipažinti su įvairiomis lietuvių liaudies tradicijomis.

Po programos pristatymo gimnazijos moksleiviai galėjo susipažinti su tradiciniais lietuvių liaudies instrumentais, pabandyti pūsti ragą, o tai pasirodė ne taip paprasta – vos keliems pavyko šiokį tokį garsą išgauti. Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos moksleiviai ir mokytojai gimnazijos muziejuje ramuviečiams pristatė savo mokyklos istoriją, šnekėjosi apie etninę kultūrą, direktorius Raimondas Dambrauskas papasakojo apie gimnazijos tradicijas bei pakvietė atvykti dar. Ramuviečiai paliko prasmingą įrašą gimnazijos svečių knygoje ir padėkojo už šiltą priėmimą.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Religija, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė