Laisvės alėjos bohemos gyvenimą primins meninis renginys (0)

Laisvės statula Kaune. Skulptorius J. Zikaras, 1928 m.Spalio 25 d. viešosiose Laisvės alėjos erdvėse VDU menų galerija „101“ pristatys savo šiuolaikinio meno kūrinį „Laisvės alėjos bohema: atminties vietos“. Tai bus trumpas, bet įsimintinas meninis renginys, pasak jo kūrėjų, skirtas sužadinti laisvo, maištingo ir kūrybingo gyvenimo mitus, nauju žvilgsniu pažvelgti į Laisvės alėjos (sub)kultūrinio gyvenimo istoriją, kurti atminties ir istorijos dialogą.

Menininkai bandys ieškoti atsakymo į klausimus: ar šiandien Laisvės alėjos tapatybę formuoja legendos apie praeityje šurmuliavusį laisvą bohemišką gyvenimą, išnykusias, bet kažkada klestėjusias kavines, restoranus, ekscentriškus poetus, maištaujančius tapytojus ar virtuozus muzikantus; ar menininkų, žurnalistų, profesorių ir laisvą kūrybiškumą išpažįstančiųjų susibūrimų vietos (Konrado kavinė / Tulpė, Laumė, Metropolis, Versalis / Jaunimo kavinė / Vakaras, Orbita), kūrybinės erdvės (teatrai ir kitos nepriklausomos bendraminčių komunos) bei pasakojimai apie meno pasaulio asmenybes dar gyvi kolektyvinėje miestiečių atmintyje? O svarbiausia, kaip formuojama naujoji Laisvės alėjos tapatybė, ar joje yra vietos laisvei, maištui ir kūrybai?

Renginio programa:

12 val. prie skulptūros „Žinia“  (Laisvės al. ir Ožeškienės g. kampas) prasidės Vitos Gelūnienės ir Edo Kerolo (Ed Carroll) performansas – pasivaikščiojimas Paldieninkas: patirk laisvę naujai. Ši kelionė vyks pietų pertraukos metu („paldieninkais“ tarpukario Lietuvoje buvo vadinami vidurdienio susirinkimai, kurių dalyviai „ruošė save meno darbui“), todėl joje bus peno ir kūnui, ir sielai: jos dalyviai pradės pamaitindami savo kūną „Paldieninko“ sriuba, o baigs dalindamiesi specialiai šia proga sukurtu maistu sielai.

Nuo 12 val.  naujamiesčio ir senamiesčio kavinėse startuos  Vaidės Legotaitės ir Anos Čižauskienės  audioprojektas Pokalbiai prie kavos: interviu su jaunaisiais menininkais, kuriuose bus aptariamos šiuolaikinio menininko įvaizdžio sampratos, vietos reikšmė kūrybinei miesto jaunuomenei. Įrašų bus galima klausytis taip pat ir: čia bei čia.

16 val. Laisvės alėją iš jos fontano pasveikins performansas – vienos minutės Jurgio Mačiūno portretas, sakantis CIAO!. Skulptorius Dainius Liškevičius sukurs vaiduoklišką momentinį kūrinį, tarsi nuorodą į revoliucinius sovietmečio įvykius, kaip svarbią šios vietos kolektyvinę atmintį.  Kartu tai Mačiūno pasveikinimas laikinosios sostinės laikų, sovietmečio, esamai ir būsimai Laisvės alėjos bohemai. Tai emocinė jungtis tarp praeities kultūrinio gyvenimo ir šiandienos kultūrinio įvykio Laisvės alėjoje.

17 val.  Tado Ivanausko Zoologijos muziejaus kino salėje bus pristatoma Arno Anskaičio instaliacija Svajūnas.  Tai menininko bandymas prisiminti iš dalies tikrą, iš dalies išgalvotą, jauną, nežinomą menininką, aštuntajame dešimtmetyje gyvenusį Kaune. Instaliacija veiks iki 27 d. Instaliacija nemokama.

18 val. buvusioje vyninėje „Taškas A“ (Laisvės al. 93) bus pristatomas Gintaro Česonio projektas Bohemos būvis, 2013, Kaunas. Šiame projekte menininkas ieškos atsakymų, kas yra bohema? Legenda, praeities reiškinys ar tikrovė ir dabartis?

Kartu bus pristatomas ir Ingos Likšaitės videoprojektas Dingę, paremtas  Gintaro Patacko eilėraščiu „Myriop išėjusi bohema“ (animacija: Claudia Rohrmoser/AU, muzika: Angela Aux /DE). Paroda veiks iki 27 d. 11-17 val.

18 val. 30 min. buvusioje vyninėje „Taškas A“ (Laisvės al. 93/ netrukus atsidarysiančiame turkiško stiliaus kaljano bare „Šiša“), visi, mylintys Laisvės alėją bus kviečiami į atvirą diskusiją apie Laisvės alėjos kultūrinio gyvenimo ateitį.

Tai jau antrasis VDU menų galerijos inicijuojamas meninis renginys, skirtas Laisvės alėjos atminties tyrimams. Pirmasis – „Atminties sapnai“ – įvyko 2011 m.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė