Nacionaliniame Kauno dramos teatre skleisis Baltijos šalių dramaturgija (0)

Baltijos šalių teatro festivalisSpalio 24-27 d. Nacionalinis Kauno dramos teatras žiūrovus pakvies į tarptautinį festivalį-dramaturgijos šventę „Baltijos šalių dramaturgijos festivalis-Kaunas 2013.“  („Baltic Theatre Festival KAUNAS-2013“), kurio partneriai bei globėjai  yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Latvijos, Lietuvos ir Estijos respublikų teatrų sąjungos.

Baltijos šalių dramaturgijos festivalis vyksta kasmet vienoje iš Baltijos valstybių. 2007  m. ir 2010 m. Pabaltijo šalių teatrai rinkosi Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre, šiemet duris svečiams atveria vienas seniausių Lietuvoje Nacionalinis Kauno dramos teatras. „Kaip prieš 25-erius metus vieningai susikibome rankomis Baltijos kelyje, taip ir šįkart, pakilus uždangai, drauge įkvėpsime vienijančios kūrybinės energijos. Laukiu šios patirties ir tikiuosi, jog Baltijos šalių dramaturgijos festivaliui bus gera mūsų kūrybos namuose,“ – teigia NKDT generalinis direktorius Egidijus Stancikas.

Šiemetiniame festivalyje dalyvauja Talino miesto teatras (Estija), Nacionalinis Kauno dramos teatras (Lietuva), „Menų spaustuvė“ (Lietuva), Valmieros dramos teatras (Latvija), „Vanemuine“ teatras (Estija), Latvijos nacionalinis teatras, „Dirty Deal Teatro“ (Latvija) . Konkursinę programą sudaro šeši skirtingų valstybių teatrų spektakliai: du Estijos, du Latvijos bei du Lietuvos.

Ne paslaptis, kad užsienio ir Lietuvos teatrų repertuarą sudaro daugiausia užsienio autorių pastatymai, o nacionaline drama pasigirti negalime. Tačiau patirtis rodo, kad mūsų teatro padangėje tvirtai įsitvirtino tokie autoriai, kaip Marius Ivaškevičius, Sigitas Parulskis, Aušra Marija-Sluckaitė. Jiems pavymui žengia Julius Paškevičius, Mindaugas Valiukas, Mindaugas Nastaravičius ir kiti plunksnos broliai.

Kuo įdomus ir išskirtinis šis festivalis? Pirmiausiai – tai unikali galimybė pamatyti originalią dramaturgiją. Teatras – gyvas organizmas, kuris reaguoja į laikmetį, pulsuoja visuomenės aktualijomis, todėl nacionalinė dramaturgija nebeasocijuoja su nuobodžia chrestomatine literatūra. Šią mintį patvirtina dramaturgas iš Estijos P. Piik: „Šiuolaikinis rašytojas turėtų numatyti klausimus, kurie bus aktualūs po kelių ar kelių dešimčių metų. Paradoksalu, bet svarbu rašyti apie ateitį, o ne apie dabartį.“

Ne mažiau reikšminga, kad festivalis atveria galimybę geriau susipažinti su mūsų artimiausių kaimynų kultūra. Jaunosios kartos dramaturgas iš Estijos Uku Uusbergas atviras: „Esu jaunas ir dar gerai nesusipažinęs nei su Lietuva, nei su Latvija. Suprantu, kad mes visi žinome, kas yra Baltijos valstybės. Bet ką tai reiškia iš tikrųjų? Ar tai, jog kažkokiu būdu esame vienis? O gal ne? Dažnai mus traktuoja, kaip vienetą, bet jaučiu, kad mes net nepažįstame vienas kito. Atstovauju tą kartą, kuri gimė ir augo paskelbus Nepriklausomybę. Taip pat gyvenu su vyresne, sunkius laikus patyrusia karta. Mums viskas pasikeitė vienu metu, visuomenė tapo laisva. Bet laisvė negali būti tik tikslas, ji taip pat turi būti įrankis. Kartais jaučiu, kad mūsų „laisvumas“ reiškia gyvenimą sau pačiam ir tik dėl savęs. Tačiau tai veda į egocentrizmą, koncentravimąsi tik į patį save, vertybių nunykimą.“

Keturias dienas truksiančio festivalio metu vyks diskusijos apie nacionalinę dramaturgiją kartu su režisieriais, dramaturgais, teatrologais, žiniasklaidos atstovais bei trijų Baltijos šalių delegacijų nariais.

Renginio programoje žiūrovai išvys šiuos spektaklius: „Balta drobulė“ pagal Antano Škėmos romaną (inscenizacijos autorė A. M. Sluckaitė,  rež. J. Jurašas, Nacionalinis Kauno dramos teatras), P. Piik „Nutrūkusi grandis“ (rež. P. Võigemast, Talino miesto teatras, Estija), U. Uusberg „Karjera“ (rež. U. Uusberg  „Vanemuine“ teatras, Estija), „Prarasto laiko citatos“ (inscenizacijos autoriai  M.Vilsons, I. Slucka, rež. I. Slucka, Latvijos nacionalinis dramos teatras, Latvija), Alvis Lapinš „Klajūno malda“ (rež. V. Brasla, Valmiera teatras, Latvija), J. Paškevičius  „Ribos“ ( rež. T. Montrimas, „Menų spaustuvė“, Lietuva). Taip pat nekonkursinėje programoje dalyvaus  svečiai iš Latvijos „Dirty Deal Teatro“, kurie publikai pristatys performansą „Nacionalinis plėtros planas“ (aut. J. Balodis ).
Programą vertins tarptautinė komisija: Peeter Raudsepp (Estija), Normunds Naumanis (Latvija) Edgaras Klivis (Lietuva), Olegas Žiugžda (Baltarusija), Oksana Kushliaeva (Rusija).

Spektakliai bus rodomi gimtąja atlikėjų kalba. Rūtos ir Mažojoje salėje vyksiantys spektakliai bus verčiami į anglų kalbą,  o Didžiosios – į lietuvių ir anglų.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė