Istorija tai ne eksponatas po stiklu (3)

Spektaklis „Lietaus žemė“ | atvirasratas.lt nuotr.

Spektaklis „Lietaus žemė“ | atvirasratas.lt nuotr.

Šią savaitę Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė Lietuvos Nuolatinėje atstovybėje pakvietė tarptautinę bendruomenę ir Belgijos lietuvius į Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai progai  skirtą kultūrinį vakarą. Europarlamentarės iniciatyva Briuselyje parodytas teatro laboratorijos „Atviras ratas“ spektaklis „Lietaus žemė“, kurį režisavo Aidas Giniotis.

Anot R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, šis spektaklis patrauklus Lietuvos pristatymas per kultūrą ir istoriją. Spektaklis tarptautinei auditorijai verčiamas į anglų kalbą ir yra papildytas Lietuvos XX amžiaus istorijos kontekstu. Anot EP narės, istorija dažnai formalizuojama; minėjimai, kalbos juose, nors tai irgi svarbu, pavirsta į sausoką žanrą. „Istorija – gyvas dalykas, tai mūsų  patyrimai, emocijos, santykiai tarp žmonių ir kartų, jos nereikėtų laikyti kaip eksponato po stiklu, ji turi būti pateikiama gyvai,“– pabrėžė europarlamentarė.

„Tai buvo puiki proga tarptautinei auditorijai pademonstruoti lietuvišką kūrybą, lietuvišką istoriją. Ir tas intymumas ir ypatingų dekoracijų nebuvimas, sėdėjimas ratu, tam tikrų situacijų vaidinimas sukuria vaizdą, kad tu esi kažkieno kito gyvenime ir gali atpažinti save“, – teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. „XX amžiaus istorija pažymėta karo šešėliu, kuris pakoregavo žmonių likimus, kurie turėjo pasirinkti. Ir pasirinko skirtingai“.

„Kiekvienas sau galime užduoti klausimą, o ką aš daryčiau tokiomis aplinkybėmis? Spektaklyje žmonės neskirstomi į blogus ir gerus, bet veda prie supratimo, kad toje baisioje karo mėsmalėje mūsų tėvai, seneliai, proseneliai buvo aukos“, – įspūdžiais dalijosi R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Režisierius A.Giniotis pastebėjo, kad spektaklis atliko savo misiją neskirstyti į gerus ir blogus, o atspindėti Lietuvos istoriją tokią, kokia ji palietė daugelį lietuvių šeimų. „Todėl reikia apie tai kalbėti, kalbėtis ir ypač su jaunąja karta“, – pabrėžė režisierius.

Improvizacijų spektaklyje kiekvienas aktorius dalijasi savo unikalia šeimos istorija, kuri susivienija į bendrą dramatišką tautos likimą: partizaninį karą, valstybės okupaciją, pasaulinius karus, tremtis.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Menas, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė