Skurdas Lietuvoje didėja, skursta ir dirbantieji (4)

Efoto.lt, Ramūno nuotr.

Efoto.lt, Ramūno nuotr.

„Lietuvos politikai turėtų labiau atsižvelgti į kitų valstybių patirtį ir mokslininkų tyrimus. Skurdą mažina minimalaus mėnesio atlyginimo ir pensijų kėlimas, progresiniai pajamų ir turto mokesčiai, kova su nedarbu, socialinės paramos efektyvinimas“, – teigė Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narė, Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Giedrė Purvaneckienė Seime surengtoje spaudos konferencijoje „Tarp skurdo ir gerovės Lietuvoje: struktūrinių sprendimų paieška“, skirtoje Tarptautinei kovos su skurdu dienai ir Pasaulinei maisto dienai.

VšĮ „DEMOS kritinės minties institutas“ analitikas Tomas Tomilinas, kuris konferencijoje pristatė šio instituto tyrimą „Skurdas ir gerovė Lietuvoje“, kalbėjo, kad „Lietuvoje labai paplitęs stereotipas, jog, „jei dirbsi – neskursi“, tačiau skurdas mūsų šalyje sisteminis. Daug skirtingų tyrimų rodo, kad Lietuvoje badauja Kauno miesto dydžio gyventojų skaičius – per 12 mėnesių 350 tūkst. Lietuvos gyventojų trūksta pinigų maistui. Ir tai tikrai nėra socialinės rizikos šeimos, o dažniausiai – dirbančios moterys, vienos auginančios vaikus. Tačiau valdžia iki šiol nepripažįsta skurdo kaip rimtos problemos ir nesprendžia kompleksiškai“.

„Santykinis skurdas Lietuvoje mažėja per lėtai: Lietuva – 5-oje vietoje ES po Bulgarijos, Rumunijos, Ispanijos ir Graikijos. Švedijoje ir Suomijoje situacija yra geriausia. 2012 m. 18,6 proc. Lietuvos gyventojų gyveno žemiau skurdo ribos (t.y., 748 litai disponuojamų mėnesinių pajamų vienam asmeniui). Labiausiai skursta bedarbiai (54,4 proc.), šeimos, kurias sudaro vienas suaugęs žmogus, paprastai – moteris, su vaikais (39,2 proc.), vieni gyvenantys asmenys (31,6 proc.). Žemiau skurdo ribos gyvena daugiau vaikų (20,8 proc.) nei suaugusių, daugiau moterų (19 proc.) nei vyrų (18,1 proc.). Labai sunki vienišų pensininkų (vidutinė pensija 2012 m. – 840 Lt), ypač gaunančių netekto darbingumo (invalidumo) pensiją (728 Lt) padėtis“, – sako G.Purvaneckienė,

Tačiau, T. Tomilino tvirtinimu, absoliutaus skurdo (kai žmogus negali patenkinti net savo bazinių poreikių, t.y. pirmiausia maisto) rodikliai Lietuvoje per 20 metų suprastėjo ir toliau blogėja. Net vadinamuoju klestėjimo laikotarpiu absoliutus skurdas augo ir daugiausia dėl maisto kainų: 2005 m. jis siekė 18 proc., 2006 m. – 19,5 proc., 2007 m. – 21,6 proc.“.

G. Purvaneckienė įsitikinusi, kad skurdą lemia pajamų skirtumas, pagal kurio dydį Lietuva užima 6-ąją vietą ES, ir socialinių programų, kurių – tikslas išlyginti socialinius skirtumus, efektyvumas. Lietuvoje žemiau skurdo ribos iki socialinių išmokų gyvena 28,4 proc. gyventojų. Taigi apie 10 proc. gyvenimą palengvina socialinė politika.

Anot T. Tomilino, skurdo mažinimo politika turi būti kompleksinė – nuo socialinės politikos iki lyčių lygybės. Ir tai tikrai nėra tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsakomybė. Už daugelį sričių atsako Ūkio ministerija. Tai ir mokesčių politika, orientuota į pajamas, o ne į tipą, streikų ir kolektyvinių derybų politika, prekybos centrų, vartojimo, viešųjų pirkimų, regionų politika. Lietuvoje daug kalbama apie verslumo skatinimą, bet jis sulyginamas su laisvosios rinkos plėtra. Iš tiesų reikėtų skatinti vietinį sąžiningą verslą, kuris kuria darbo vietas ir kelia darbo užmokestį.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

4 komentarai

 1. Auksė:

  „Socialinė išmoka“, „socialinė apsauga“. Ar kas supranta ką reiškia ta „socialinė“? Ar lietuvių kalboje nėra žodžio „visuomeninis“ (iš visuomenė)? Todėl lietuviškai būtų: visuomeninė išmoka, visuomeninė apsauga.

 2. Nepolitikas:

  LR Konstitucija: “48 straipsnis
  Kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju.”
  “50 straipsnis
  Profesinės sąjungos kuriasi laisvai ir veikia savarankiškai. Jos gina darbuotojų profesines, ekonomines bei socialines teises bei interesus.”
  “51 straipsnis
  Darbuotojai, gindami savo ekonominius ir socialinius interesus, turi teisę streikuoti.”
  “52 straipsnis
  Valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos, našlystės, maitintojo netekimo ir kitais įstatymų numatytais atvejais”. … Ar gana? 🙂

 3. Vidmantas:

  Svarbu, kad valdziazmogiu kisenes prikimstos. Paziurekit, kiek milijonieriu Seime? O kitur? Baisu. Jus rasot, kad vidutines pensijos dydis 840 lt. Netiesa, labai daug zmoniu gauna maziau nei 500 lt. Ar gali isgyvent? Tai egzistavimas. Atlyginimai keliami, daug ir taip uzdirbantiems, o pensininkams niekas. Daug knisasi po konteinerius. Baisu ziuret, iki ko nusigyvenom. O todel, kad visa Lietuva isvogta, praskolinta, isparceliuota.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė