Kultūros puoselėtojai ragina deramą dėmesį skirti Saulės mūšio įamžinimui (4)

Saulės mūšis | Voldemaro Vimbos paveikslas

Saulės mūšis | Voldemaro Vimbos paveikslas

Seime įvykusio kultūros forumo „Valstybės istorinio įvykio – Saulės mūšio įamžinimas“ metu kultūros paveldu besirūpinančių organizacijų atstovai, politikai, mokslininkai ir menininkai aptarė europinės reikšmės įvykio – Saulės mūšio – aktualumą ir memorialinio-pažintinio komplekso statybos svarbą ir problemas.

1236 m. rugsėjo 22 d., prieš 777 metus, mūšyje Šiaulių žemėje buvo pasiekta didelės istorinės reikšmės pergalė, įrašiusi Lietuvą ir visus baltus į Europos istoriją, atvėrusi kelius Lietuvos valstybės įtvirtinimui. Saulės mūšio laukas Joniškio rajone, Mūšos ir Tautinio upelių santakoje, yra įrašytas į Lietuvos valstybės kultūros paveldo registrą ir turi būti saugomas bei globojamas valstybės.

Saulės mūšio įamžinimo darbai Lietuvos kultūros fondo iniciatyva pradėti 1991-aisiais: parengta rezoliucija dėl Baltų vienybės dienos įtvirtinimo ir jos pagrindu Latvijos ir Lietuvos parlamentai rugsėjo 22-ąją – Saulės mūšio pergalės dieną – paskelbė Baltų vienybės diena. Šiauliuose įkurtas Baltų centras. Sudarytas Saulės mūšio įamžinimo ir memorialinio parko kūrimo komitetas. Parengta ir išleista nemažai leidinių šia tema, svarbiausias jų – dr. R. Batūros monografija „Lietuvos pergalė Šiaulių (Saulės) mūšyje 1236 m.“, akcentuojantis tarptautinę mūšio reikšmę. Saulės mūšio memorialo statybos projektas įtrauktas į valstybinę Lietuvos vardo paminėjimo Tūkstantmečio programą. Atlikti Saulės mūšio vietovės archeologiniai tyrinėjimai. Įvyko memorialo kūrimo konkursai, parengti projektai. Atlikta apie 60 procentų memorialo statybos darbų.

2013 metų rugsėjo mėn. 26–28 d. Šiauliuose vykusio trečiojo Lietuvos istorikų suvažiavimo dalyviai išsakė bendrą nuomonę, kad Saulės mūšio įamžinimas ir memorialo statyba privalo būti užbaigta.

Seime vykusio kultūros forumo dalyviai kreipiasi į Lietuvos Respublikos Seimą ir Vyriausybę, prašydami visokeriopai remti Lietuvos valstybės istorinio įvykio – Saulės mūšio – įamžinimą, padėti išspręsti memorialo statybos užbaigimo finansavimo klausimą. Taip pat kreiptasi į Kultūros ministeriją, kad kartu su atsakingomis valstybės institucijomis, Saulės mūšio įamžinimo komitetu ir Lietuvos kultūros fondu, būtų parengta Saulės mūšio bei Baltų vienybės dienos minėjimų programa ir Saulės mūšio memorialinio komplekso panaudojimo gairės.

Saulės mūšio reikšmingumas Lietuvai nusipelno mūsų kartos deramo dėmesio.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė