Šiandien minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena (1)

Donoro kortelėKiekvienais metais spalio antrąjį šeštadienį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šiemet Europoje ši diena minima jau 15-ąjį, o pasaulyje 9-ąjį kartą.Šia dieną siekiama paskatinti žmones sutikti būti donorais ir taip išgelbėti kitų gyvybes.

1996 m. Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija įsteigė Nacionalinį organų transplantacijos biurą. 2000 metais Lietuvoje įsteigtas valstybinis Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registras, kuriame kaupiami duomenys apie asmenis, pareiškusius sutikimą ar nesutikimą, kad jų audiniai ir (ar) organai po jų mirties būtų paimti transplantacijai.

Donorystės tema nėra ta, kuria kalbame dažnai. Tačiau tai mums turi rūpėti, nes susirgti galime kiekvienas. Kasmet organo ar audinio transplantacijos laukia apie 500 žmonių, transplantacijų atliekama tik apie 150. Jei būsime apsisprendę patys, turėsime moralinę teisę ir iš kitų laukti pagalbos. Šie skaičiai galėtų pasikeisti, jei šia tema pasikalbėtume su artimaisiais, patys užpildytume sutikimą donoro kortelei gauti.

Šią dieną turime puikią progą paminėti visus, dalyvaujančius donorystės ir transplantacijos procese. Pirmiausia – tai gydytojai reanimatologai, kurie pralaimėję kovą už ligonio gyvybę, vėl turi stoti į naują kovą dėl pacientų, kurių nėra matę. Transplantologų komandos, laboratorinių tyrimų specialistai, visas medicinos personalas, taip pat ir nemedikai – vairuotojai, sraigtasparnių pilotai – visie jie yra darnios komandos dalyviai. Ypatingas vaidmuo tenka mums visiems – jei visuomenė bus informuota, žinos organų donorystės prasmę – donorystės ir transplantacijos procesas vyks.

Šiais metais dviejuose transplantacijos centruose Vilniuje ir Kaune yra atliktos 137 organų ir audinių transplantacijos. Donorinio organo ar audinio transplantacijos laukia 448 recipientai.

Apie organų donorystę ir transplantaciją daugiau informacijos galima rasti www.transplantacija.lt .

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė