V.Aleknaitė-Abramikienė. Karo nusikaltimų neigimas – nėra žiniasklaidos laisvė (2)

V.Aleknaitė-Abramikienė | Wikipedia nuotr.

V.Aleknaitė-Abramikienė | Wikipedia nuotr.

Spalio 11 d. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos viceprezidentę, Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos šioje organizacijoje narę Viliją Aleknaitę-Abramikienę nustebino ESBO atstovės žiniasklaidos laisvei Dunjos Mijatovič (Dunja Mijatović) išreikšta kritiška nuomonė dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos sprendimo trims mėnesiams suspenduoti kanalo „Piervyj Baltijskyj kanal“ programas Lietuvoje. Seimo narė mano, kad tokią išvadą D.Mijatovič padarė dėl informacijos trūkumo, todėl artimiausiu metu V.Aleknaitė-Abramikienė jai ketina išsiųsti laišką, kuriame paaiškins Lietuvos poziciją.

Parlamentarė teigia, kad pirmiausia reikėtų apsvarstyti klausimą, ar „Piervyj Baltijskyj kanal“ apskritai laikytinas žiniasklaidos priemone. Pagal savo veiklos pobūdį ir turinį jis kur kas dažiau yra Kremliaus propagandos įrankis, naudojamas prieš Baltijos šalis, negu žiniasklaidos priemonė tikrąja šių žodžių prasme.

Pažeminimu Lietuvai ir jos piliečiams tapo minėto kanalo laidoje „Žmogus ir įstatymas“ spalio 4 d. parodytas šmeižikiškas, propagandinis filmukas, kuriame buvo teigiama, neva, per 1991 m. sausio 13 d. įvykius Lietuvoje „savi šaudė į savus“.

„Įdomu, kaip reaguotų kurios nors Europos valstybės piliečiai, jei Rusijos valdomos televizijos jų šalyse parodytų programą, teigiančią, kad žydai II Pasaulinio karo metais išžudė vieni kitus“, – teigia ESBO parlamentinės asamblėjos viceprezidentė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Seimo narė taip pat priminė, kad pagal daugumos Europos Sąjungos (ES) valstybių įstatymus holokausto ir kitų totalitarinių režimų, įvykdytų nusikaltimų žmogiškumui ir karo nusikaltimų neigimas arba jų šiurkštus menkinimas, yra baudžiamas įstatymo. Už panašią veiką ir teiginius dėl Sausio 13-osios įvykių pagal Lietuvos Baudžiamojo kodekso 1702 straipsnį jau yra nuteistas vienas asmuo. Lietuva šiuo požiūriu nėra originali – analogiškus įstatymus turi visos nacistinio ir komunistinio režimų terorą patyrusios šalys: Lenkija, Čekija, Vengrija ir kitos.

„Taigi šio televizijos kanalo parodytos laidos turinys tiek pagal Europos, tiek pagal Lietuvos Respublikos įstatymus yra vertintinas kaip nusikaltimas. Laikinas Rusijos finansuojamo kanalo transliavimo sustabdymas Lietuvoje yra palyginti švelni priemonė, tačiau būtina tam, kad būtų bent kiek pristabdytas agresyvus Rusijos informacinis karas, ypač jaučiamas šiuo metu, kai Lietuva pirmininkauja ES Tarybai”, – sako V. Aleknaitė-Abramikienė. Parlamentarė pabrėžia: „Pažymėtina, kad minėtoji laida buvo parodyta ką tik pasibaigus itin plataus masto neskaidrioms karinėms pratyboms „Zapad“ Lietuvos pasienyje, apie kurias ESBO nebuvo išsamiai informuota.”

Pasak Seimo narės, spaudimas Lietuvai šiuo metu yra ne tik propagandinis. Mūsų šalies pasienyje ne tik žvanginama ginklais, bet visaip blokuojama vežėjų veikla ir stabdomas lietuviškų produktų eksportas į jau seniai įprastinėmis tapusias Rusijos rinkas.

„Įvertinus visas šias aplinkybes „Piervyj Baltijskyj kanal“ veikla jokiu būdu negali būti vertinama kaip noras informuoti visuomenę ir palaikyti nuomonių pliuralizmą. Tai turėtų būti vertintina visiškai kitaip ir apie tai ketinu kalbėti sekmadienį prasidėsiančioje ESBO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje“, – sako V. Aleknaitė-Abramikienė.

PBK užstojusi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovė Dunja Mijatovič sakė suprantanti Lietuvos visuomenę, bet teigė, kad tokiais atvejais yra reikalingos diskusijos, o ne draudimai.

„Mano požiūriu, geriausia – dirbti su informacija, kuri gali būti neteisinga, dėl jos diskutuoti, bet ne ją uždrausti“, – raštu atsakydama į BNS klausimus sakė už žiniasklaidą atsakinga ESBO pareigūnė.

Spalio 10 d. D.Mijatovič išplatintame pranešime spaudai, ragino Lietuvos radijo ir televizijos komisiją peržiūrėti sprendimą uždrausti Rusijoje pagamintų laidų transliavimą Pirmuoju Baltijos kanalu.

„Bet koks kontroversiškų ar kitokių požiūrių į istorinius įvykius apribojimas ar užgniaužimas, net jei tai pagrįsta įstatymu, galiausia gali paveikti žiniasklaidos laisvę“, – teigė ji.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė