Šiandien minima Pasaulinė pašto diena (0)

Tarpukario Lietuvos pašto ženklai

Tarpukario Lietuvos pašto ženklai

Šiandien minima Pasaulinė pašto diena – būtent tą dieną 1874 m. buvo įkurta Pasaulinė pašto sąjunga (PPS) – Tautų Sąjungos specializuota institucija tarptautiniams pašto ryšiams organizuoti ir tobulinti.

Pašto istorija per palyginti trumpą laiko tarpą nuėjo stulbinančiai progresyvų kelią – nuo pašto karietomis vežiojamų laiškų iki elektroninio pašto, kuriuo laiškas gavėjui išsiunčiamas akimirksniu. Pasaulinę pašto dieną žvilgtelėkime į Lietuvos pašto istorijos atkarpą.

1918 m. Lietuvą paskelbus nepriklausoma valstybe, vienu svarbių uždavinių tapo Lietuvos pašto organizavimas. Organizuojant Lietuvos paštą, iniciatyvos ėmėsi lietuviai, buvusieji rusų pašto žinybos tarnautojai ir jau spėjusieji iš Rusijos grįžti į nepriklausomą Lietuvą.

Pirmiausia buvo sudaryta Pašto valdyba. Lietuvos pašto įkūrimo data laikoma 1918 m. lapkričio 16 d., kai Lietuvos vyriausybė paskyrė pirmąjį Pašto valdybos direktorių. Juo tapo inž. Benediktas Tomaševičius, uoliai pradėjęs organizuoti Lietuvos pašto tinklą. Sudarius Pašto valdybos personalą, buvo atidaryti pašto skyriai apskrities miestuose, jų įgaliotiniams pavedant atidaryti pašto įstaigas mažesniuose miesteliuose.

1919 m. pabaigoje Lietuva jau turėjo tokį paštų tinklą, kuris galėjo tarnauti visuomenei ne blogiau nei caro taikos meto paštai. Pradžioje patyrusio personalo buvo nedaug, todėl į antraeiles valdininkų pareigas buvo priimami asmenys, moką lietuviškai skaityti, rašyti bei skaičiuoti, o laiškininkais galėjo dirbti moką skaityti ir rašyti. Pašto valdybai buvo priskirtos šios sritys: paštas, telegrafas, telefonas, o vėliau, atsiradus radijo tarnybai – radijo stočių techninė priežiūra ir abonentinio mokesčio surinkimo pareiga. Vėliau Kaune, kaip atskira įstaiga, veikė telefono-telegrafo stotis. Kaune buvo ir telefono-telegrafo dirbtuvės: taisomi aparatai, komutatoriai, gaminamos telefono būdelės.

Toliau plečiantis Lietuvos ekonominio ir kultūrinio gyvenimo sritims, plėtėsi ir pašto tinklo tankumas. Nors pašto personalo daugėjo, paštininkai visada būdavo perkrauti darbu. Pvz., mažame pašte dirbdavo tik du tarnautojai – viršininkas ir laiškininkas. Lietuvos pašto personalą sudarė trys grupės: 1) Didžiosios Lietuvos pašto personalas; 2) Mažosios Lietuvos pašto personalas; 3) Vilniaus krašto personalas. Didžiojoje Lietuvoje dirbo 2300 tarnautojų, Klaipėdos krašte – 645, Vilniaus srityje – 1280.

Atlyginimas paštininkams, kaip ir kitų sričių tarnautojams, buvo nustatytas kategorijomis. Pašto valdybos direktorius gaudavo XVI kategorijos (1200 litų per mėnesį) algą. Laiškininkai gaudavo III-II kategorijos atlyginimus (170-160 litų). Pašto valdyba buvo numačiusi kitokį kategorijų pergrupavimą, pradedant I ir baigiant VII kategorija, kad ir žemesnieji tarnautojai gautų didesnį atlyginimą, tačiau pirmoji rusų okupacija visus planus sutrukdė įvykdyti.

Dabar nepriklausomos Lietuvos pašto darbą mena Pašto, telekomunikacijų ir informatikos muziejus, įsikūręs Kaune, Rotušės aikštėje. Lietuvos ryšininkai dar 8-ojo dešimtmečio pradžioje pradėjo brandinti mintis įkurti ryšių muziejų Kaune, tuo labiau, kad tarpukario laikotarpiu (1938 m. gegužės mėn.) buvo įkurtas Kaune Pašto muziejus. Tačiau duris lankytojams muziejus atvėrė tik 1994 m. kovo 10 d. Pirmosios ekspozicijos pasakojo apie Lietuvos pašto ištakas ir telekomunikacijų raidą. Vėliau buvo parengtos radijo ir informatikos rinkinių parodos. Nuo atidarymo pradžios iki šių dienų muziejuje sukaupta 7617 eksponatų: senų dokumentų bei leidinių, pašto ženklų. Čia eksponuojamos senosios telefono stotys, telegrafo aparatai, rankinio jungimo komutatoriai, prieškariniai radijo imtuvai, detektoriniai radijo imtuvėliai, garsiakalbiai. Muziejaus pastatų kompleksas yra architektūros paminklai – jie saugomi valstybės.

Ryšiu istorijos muziejus. „Wikipedia“ nuotr.

Ryšiu istorijos muziejus. „Wikipedia“ nuotr.

Kompleksas – toks vienintelis Lietuvoje išlikęs – arklių pašto stotis su ūkinio kiemo pagalbiniais pastatais.

Pašto stotis buvo pastatyta vėlyvojo klasicizmo epochoje, dar prieš nutiesiant Peterburgo-Varšuvos-Karaliaučiaus plentą. Keliaujančiųjų patogumui viename iš pastatų buvo įrengtas traktierius. Pietinis pastatas kurį laiką buvo naudojamas važiuojančiam į užsienį carui ir jo šeimos nariams apsistoti. Jei galėtume persikelti į tuos laikus ir pavaikštinėti po Kauno senamiestį, be abejo, išgirstume arklių kanopų kaukšėjimą, ratų bildesį ir galbūt išvystume, kaip į pašto kontoros kiemą įsuka pašto karieta. Dabar pašto karieta stovi muziejuje. Ji meistro Kazimiero Plechavičiaus pagaminta pagal XVIII a. prūsų pašto karietų piešinius ir atvežta į muziejų 1994 m. Pastaruoju metu muziejuje vis dažniau organizuojami kultūros renginiai: miesto folkloro kolektyvų festivaliai, Pažaislio vasaros festivalio koncertai.

Šiandien minint Pasaulinę pašto dieną Lietuvos paštas tradiciškai skelbia Tarptautinio epistolinio rašinio konkurso temą. Šiemet konkurso organizatoriai viso pasaulio vaikus kviečia rašyti laiškus tema „Parašyk laišką, kokią įtaką mūsų gyvenimui daro muzika“.

„Epistolinio rašinio konkursas kiekvienais metais sulaukia vis didesnio mokinių susidomėjimo. Labai džiaugiamės, kad praėjusių metų nacionalinio etapo laureatės Šventosios pagrindinės mokyklos auklėtinės Gabijos Petrauskaitės rašinys buvo įvertintas ir tarptautinės komisijos – ji Gabijai skyrė bronzą. Tai – aukščiausias įvertinimas Lietuvos atstovui per visą šio konkurso istoriją. Tikimės, kad Gabijos laimėjimas paskatins ir kitus moksleivius sudalyvauti šiame konkurse“, – sakė Lietuvos pašto Rinkodaros ir komunikacijos departamento vadovė Rasa Kruopaitė-Lalienė.

Epistolinio rašinio konkursas organizuojamas dviem pakopomis. Pirmasis – nacionalinis etapas –  organizuojamas Lietuvos mokyklose. Iš nacionaliniam etapui atsiųstų rašinių speciali komisija išrenka 6 geriausius rašinius ir skiria 4 paskatinamuosius prizus.

Pirmosios vietos laimėtojo laiškas verčiamas į prancūzų kalbą ir išsiunčiamas Pasaulinės pašto sąjungos Tarptautiniam biurui, kuris atlieka tolimesnę nugalėtojų atranką antrajame etape.

Plakatas

Praėjusiais metais iš viso konkurse dalyvavo apie 1,5 milijono moksleivių iš 60 šalių, kurie rašė laiškus tema „Parašyk laišką, kuo brangus vanduo“. Lietuvoje nacionaliniame konkurso etape pernai dalyvavo per šimtas šalies mokyklų, kurios bendrai pateikė 120 darbų.

Daugiau informacijos apie konkursą bus paskelbta www.lmnsc.lt ir www.olimpiados.lt.

Tarptautinis jaunimo epistolinio rašinio konkursas rengiamas nuo 1971-ųjų. Jį rengia Pasaulinės pašto sąjungos Tarptautinis biuras kartu su Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO. Lietuvoje šį konkursą organizuoja AB Lietuvos paštas kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru. Konkursą remia Susisiekimo bei Švietimo ir mokslo ministerijos.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė