Juodkrantėje atidaroma J.Buožienės tekstilės darbų paroda „Dingę Prūsai“ (1)

Juratės Buožienės paroda „Dingę Prūsai“Spalio 4 d. 17.00 val. Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8, Juodkrantė) atidaroma Jūratės Buožienės tekstilės paroda „Dingę Pūsai“.

Jau nuo neatmenamų laikų žmonės mėgo puoštis, todėl yra daugybė audinio marginimo būdų, skirtingai vadinamų įvairiose pasaulio šalyse.

Visas audinio marginimo technikas sieja bendras principas – audinio vietų, į kurias neturi patekti dažai, rezervavimas.

Audinių marginimas Lietuvoje dažnai apibūdinamas vienu terminu – batika. Tai dažymo būdas, kai naudojamas vaškas, o kartais ir kitos blokavimo priemonės – gutaperčia, cukraus sirupas, stiprus druskos tirpalas.

Kitas dažymo būdas – tai audinio vietų, kurios neturi nusidažyti, rezervavavimas rišimu, lankstymu, įvairiomis pagalbinėmis priemonėmis. Šiam metodui amerikiečiai sugalvojo terminą tie–dye (surišti ir dažyti). Hipių laikais buvo madingi marginti rūbai, todėl tie–dye techika išplito po visą pasaulį.

Indijoje audinių marginimas raišiojant vadinamas bandhana (juostos), Malaizijoje ir Pietų Amerikoje – plangi.

Indonezijoje, Tailande, Artimuosiuose Rytuose plačiai naudotas ikat metodas, kai margai dažomos siūlų sruogos, tik po to audžiama medžiaga.

Japonijoje audinių marginimas vadinamas shibori. Pagal mazgų rišimą, lankstymo būdus ir pagalbinių priemonių naudojimą shibori skirstoma į daug rūšių : kanoko, kumas, arashi, miura, suji, makume, bomaki ir kt.

„Audinio dažymo būdą, kai išgaunami konkretūs vaizdai ir kontūrai, sugalvojau maždaug prieš trisdešimt metų. Tada dar nebuvo interneto, o iš užsienio informacija sunkiai prasiskverbdavo, todėl savo marginius vadinau batika. Dabar aišku, kad tai panašiau į shibori, tie-dye ar plangi. Principas tas pats – užkirsti kelią dažams patekti į tam tikras audinio vietas,

Prieš dažant medžiagą aš nusipiešiu paveikslą ant jos, o dažų blokavimui naudoju ne tik raišiojimą, lankstymą, glamžymą, bet pirmiausia – siuvinėjimą. Tai daug kruopštaus darbo reikalaujantis metodas.

Paveikslams naudoju žaliavinę medvilnę, medvilninius siūlus,“ – apie savo marginimo techniką pasakoja Jūratė.

Paroda veiks iki lapkričio 4 d.

Jūratė Buožienė. Paroda „Dingę Prūsai“

Jūratė Buožienė. Paroda „Dingę Prūsai“

Kategorijos: Kultūra, Menas, Vaizdai ir garsai, Vaizdai sielai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė