Zarasų bibliotekoje surengta skaitymo skatinimo programa (nuotraukos, video) (0)

Zarasų viešosios bibliotekos nuotr.

Zarasų viešosios bibliotekos nuotr.

Rugsėjį baigėsi daugiau nei tris mėnesius Zarasų rajono bibliotekose trukusi edukacinė literatūros sklaidos programa „Vasarą skaitome kitaip“. Pasaką apie vabalų pyragą sukūręs rašytojas Paulius Juodišius ir netradiciniais muzikos instrumentais grojantis kompozitorius Tomas Dobrovolskis baigiamajame renginyje kartu su vaikais dar kartą mokėsi skaityti kitaip. Eilinėmis vasaros dienomis vaikus to mokydavo Zarasų rajono bibliotekininkės.

Ciu ciu ciu… Į biblioteką!

Bene didžiausia tradicinės, jau vienuoliktus metus iš eilės vykstančios skaitymo skatinimo programos intriga buvo skaitymas savo augintiniams. Šuo ar katinas – puikus klausytojas, kuriam vaikas gali nesidrovėdamas skaityti garsiai. Toks klausytojas visuomet turi laiko ir protingas akis, į kurias žiūrint nekyla abejonių, kad augintinis tikrai supranta, apie ką vaikas skaito.

Į penkiolikoje rajono bibliotekų vykusius skaitymus gyvūnams vaikai mielai atsivesdavo savo augintinius, pasakodavo apie juos, skaitydavo jiems ir apie juos. Zarasuose ir Dusetose į skaitymus buvo atvykusi gydytoja-veterinarė Auksė Kryžiokienė. Ji vaikams pasakojo apie tinkamą gyvūnų priežiūrą ir auklėjimą. Bibliotekininkės šiems susitikimams parinkdavo tinkamos literatūros ir filmų, kuriuos žiūrėdavo visi kartu. Rašydamos vasaros skaitymų dienoraštį jos pabrėžė, kad patys vaikai į šiuos skaitymus žiūrėjo itin atsakingai: prieš susitikimus savo augintinius prausdavo, šukuodavo, mokydavo pasisveikinti, o atėję į biblioteką gražiai pristatydavo draugams.

Vasarą skaitėme kitaip

Iš viso Zarasų viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose vyko 114 netradicinių užsiėmimų. Be jau minėtų skaitymų gyvūnams vyko teminiai skaitymai. Pavyzdžiui, liepos viduryje, minint istorinį Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį per Atlantą, Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko užsiėmimas „Lituanika skrenda“. Jo metu vaikai susipažino su šia tema parengta spaudinių paroda, skaitė ištraukas iš N. Dariūtės-Maštarienės  memuarų knygos „Darius ir Girėnas“, vėliau mokėsi lankstyti popierinius lėktuvėlius. Šniukštų bibliotekoje vieno iš užsiėmimų metu vaikai mokėsi atskirti gyvūnų spalvas. Pasirodo, arkliai gali būti širmi, lauki, kerši, šyvi, obuolmušiai, bėri… Suaugusiam tokie „atradimai“ kelia šypseną, o mažajam bibliotekos lankytojui – norą pažinti, domėtis, sužinoti daugiau.

Vasaros skaitymų programos metu išryškėjo kaimo bibliotekų vaidmuo ir reikalingumas. Vaikai čia susirenka pabūti, pabendrauti, kultūringai leisti laisvalaikį. Prižiūrimi bibliotekininko jie ne tik spokso į kompiuterį, kaip dažnai atrodo į bibliotekų veiklą paviršutiniškai žiūrintiesiems, bet ir yra skatinami skaityti, bendrauti, mokytis.

313 programos dalyvių į bibliotekas užsuko 1485 kartus ir perskaitė 1616 knygų. Kūrybinių užsiėmimų metu vaikai sukūrė 623 darbelius (piešinius, aplikacijas, lankstinius), bibliotekose nuolat vykdavo jų parodėlės. Taigi nesunku suskaičiuoti, kad viename bibliotekos padalinyje susiformavo maždaug 20 vaikų grupė, kurių kiekvienas ateidavo į maždaug keturis užsiėmimus, o per vasarą perskaitė apytiksliai 5 knygas.

Vabalas su aukštakulniais

Zarasų viešojoje bibliotekoje vykusio programos uždarymo metu svečiavosi rašytojas Paulius Juodišius, kuris kartu su kompozitoriumi Tomu Dobrovolskiu aktyviausius skaitytojus kvietė interpretuoti pasaką „Amarėlio pyragas“ (2006 metais ši knyga išrinkta Geriausia metų knyga vaikams). Fantazijos nestokojantys vaikai pagrindiniam herojui Amarėliui ryžtingai apavė aukštakulnius ir užmaukšlino fraką. Būti kūrybingais skatino ir netradiciniai T. Dobrovolskio instrumentai – vandens sklidina vaza, šviestuvo gaubtas, kanalizacijos vamzdžiai ir daug kitų keistų daiktų.

Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekoje į programos uždarymo renginį buvo atvykusi poetė Alma Karosaitė, kuri bendravo su vaikais, mielai atsakinėjo į nuoširdžius jų klausimus, pavyzdžiui, kiek poetei metų ir ar ji myli gyvūnus. Magučių bibliotekoje programos uždaryme lankėsi ne ką prastesnė Pasakų senelė (bibliotekininkė Zina Černovienė), sekusi pasaką apie drugelį, o vasarą vaikus išmokiusi piešti pučiant dažus per šiaudelį.

Zarasų viešoji biblioteka – vieta, kur mokomės skaityti kitaip!

httpv://youtu.be/yfs25uHDd5Q

Kategorijos: Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė