Kviečia Tarptautinė rankų darbo popieriaus meno paroda „Popierius – tradicija ir eksperimentas“ (0)

Elvyros Katalinos rankų darbo popierius

Elvyros Katalinos rankų darbo popierius

Spalio 2 d., trečiadienį, 17 val. LDS galerijoje ARKA vyks tarptautinės rankų darbo popieriaus meno parodos „Popierius – tradicija ir eksperimentas“ atidarymas.

Ne tik menininkams, bet ir visuomenei bus demonstruojami būdai, ką galima sukurti, perdirbant popieriaus atliekas ir kitas natūralias medžiagas. Vienoje vietoje galima pamatyti su popieriaus menu susijusią Lietuvių autorių kūrybą, palyginti ją su žinomų užsienio dailininkų darbais. Paroda apjungia popieriaus srityje dirbančius profesionalus, praturtina jų žinias, padeda įgyti daugiau praktinių įgūdžių, atrasti ir sukurti naujas technologijas, pritaikyti naujus kūrybos principus, suartina įvairių šalių menininkus, praplečia jų akiratį, skatina bendrauti ir kurti drauge.

Rankų darbo popierius – dar pakankamai jauna ir perspektyvi šiuolaikinės dailės sritis. 20 a. pabaigoje buvo priimama kaip naujovė, tačiau itin greitai prigijo bei įgavo didelį būrį pasekėjų įvairių sričių menininkų tarpe visame pasaulyje. Rankų darbo popierių savo kūryboje naudoja ne tik grafikai, bet ir tekstilininkai, keramikai, skulptoriai. Menininkai, įsitraukę į šį procesą ir pajutę jo magiją, dažnai pratęsia tai tolesnėje savo kūryboje, atrasdami naujus popieriaus masės panaudojimo būdus ir plėsdami išraiškos priemonių galimybes.

Lietuvoje popierinių kūrinių idėja taip pat nėra nauja. Jau daugiau kaip 20 metų savo dirbtuvėse Lietuvos menininkai mėgina sukurti ne tik rankų darbo popierių bet ir kūrinius iš popieriaus.

Popieriaus atgimimas prasidėjo nuo 1994 m., kai Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre atsidarė popieriaus meno paroda iš Šveicarijos. Daugelis joje eksponuotų  kūrinių – popieriniai objektai, kuriuos kuriant panaudotos popieriaus atliekos ar žaliava. 1996 m. į popieriaus simpoziumą susirinkę lietuvių menininkai atliko naujus meninius eksperimentus su popieriaus mase, o vienas iš tada vykusio simpoziumo reikalavimų – ieškoti ne naujų technologinių popieriaus pagražinimo būdų, o sukurti parodinius darbus. Menininkai, įkvėpti vienas kito, be baimės atsidavė popieriaus šėlsmui, žaismingai pažvelgdami į popierių kaip į  medžiagą, tinkamą realizuoti daugybei idėjų.

Visi stengėsi išnaudoti popieriaus teikiamas galimybes ir sukūrė netikėtas popierines parafrazes. Skirtingi menininkai skirtingai pažvelgė į popieriaus plastines galimybes: tekstilininkai akcentavo popieriaus medžiagiškumą, keramikai – paviršių, skulptoriai – apimtį, tapytojai – plokštumą, tačiau tai netapo taisykle. Popierius – ilgaamžė, plastiška, lengvai įvaldoma medžiaga, tačiau konkretus prisilietimas padeda pajusti dar įvairesnes jo savybes ir galimybes. Tai ypač aktualu mūsų sparčiai tobulėjančių technologijų amžiuje, nes popierius nuolat primena, kad bet kokios meninės kūrybos pradžia pirmiausia gimsta popieriuje.

Labai svarbu yra tai, kad popieriaus meno gamyboje naudojamos tik natūralios, ekologiškos ir aplinkos neteršiančios medžiagos.

Tarptautinės rankų darbo popieriaus meno parodos tikslas „Arkos“ galerijoje – suburti popieriaus meno srityje kuriančius profesionalius menininkus iš Lietuvos ir kitų šalių, įtvirtinti popieriaus meną kaip atskirą, nepriklausomą ir perspektyvią meno rūšį, organizuoti seminarus, dirbtuves ir mokymus, kur menininkai galėtų demonstruoti savo sukurtas technologijas ir dalintis patirtimi, įtraukti į šį procesą VDA studentus, dailės mokyklų mokinius, jaunus menininkus, lavinti juos teoriškai ir praktiškai.

Parodą „Arkos“ galerijoje surengti įkvėpė „Amateras Foundation“ suorganizuotas popieriaus meno festivalis „Sofia Paper Art Fest“, kuris vyko 2013 m. gegužės 1 – birželio 1 d. Sofijoje (Bulgarija). Festivalio šūkis – „Unity & Art“ (Vienybė ir menas), festivalis Sofijoje vyko jau trečią kartą. Galerija „Arka“ buvo pakviesta pristatyti Lietuvos popieriaus meno kolekciją.

Festivalyje dalyvavo menininkai iš Prancūzijos, Vokietijos, Norvegijos, Islandijos, Škotijos, Vengrijos, Švedijos, Korėjos ir kt. šalių. Dalis šių autorių savo darbus rodo ir parodoje Vilniuje. Poperiaus meno parodos yra labai svarbios ne tik savo menine, edukologine, bet ir aplinkosaugos bei ekologijos prasme.

Parodos atidarymas spalio 2 d., trečiadienį, 17 val.  Parodos kuratorės: Elvyra Katalina Kriaučiūnaitė, Ieva Babilaitė-Ibelhauptienė, Dovilė Tomkutė-Veleckienė.

Parodoje dalyvauja virš 50 Lietuvos ir užsienio autorių.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė