Pasirašyta knygynininkų ir rašytojų sutartis dėl paramos kūrėjams (0)

Antanas A.Jonynas | lt.wikipedija.org nuotr.

Antanas A.Jonynas | lt.wikipedija.org nuotr.

Nacionalinės kultūros puoselėjimas neatsiejamas nuo literatūros, knygų rašymo ir leidybos. Vis dėlto jos kūrėjai dažnai priversti už savo darbą  tenkintis atlygiu, neatitinkančiu jo kuriamos kultūrinės vertės. Kas gali pasirūpinti lietuvių autorių knygų leidybos rėmimu, socialinėmis garantijomis,  stabilumu ir tinkamu įvertinimu?

Deja, neretai susiduriame su atsainiu požiūriu į kultūrą, nors ji yra svarbiausia, išliekamąją vertę kurianti žmogiškosios veiklos sritis, formuojanti ir išreiškianti šalies identitetą ir mentalitetą. Gaila, bet kultūros prioritetas, literatūros svarba dažnai deklaruojami tik formaliai. Pasak Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) pirmininko Antano A. Jonyno, dera pripažinti, kad Lietuvos rašytojai negali jaustis socialiai saugūs. „Kūrybinis darbas dažnai priklauso nuo įnoringos sėkmės, todėl šiandieninės valstybės socialinės garantijos, draudimas yra sąlygiški, neužtikrinantys kūrėjo saugumo“, – pasakojo A.A.Jonynas.

Parašyti knygą – ne mėnesio ar dviejų darbas, šis procesas dažnai trunka ne vienerius metus. A. A. Jonyno manymu, paramos menininko kūrybiniam darbui negalima traktuoti kaip labdaringos šalpos: „Lietuva – nedidelė valstybė, mūsų rašytojų knygų tiražai negali būti labai dideli, todėl ir leidėjų mokami honorarai menkučiai. Už kelerių metų kūrybinį darbą autorius gauna atlygį, prilygstantį vidutinei mėnesio algai. Vėliau pagal tuos kuklius pinigus apskaičiuojama ir būsima kūrėjo senatvės pensija. Toks darbo įvertinimas tikrai nėra adekvatus. O juk kai kurie kūriniai – tarkim, įtraukti į mokyklų programas – neatlyginamai naudojami dešimtmečius“, – įsitikinęs LRS pirmininkas.

Todėl paramos knygų leidybai tema gana aktuali. Be to, prisidėti prie paramos turi galimybę ir verslo atstovai, ir bendradarbiaujančios leidybos įmonės. Tokių pavyzdžių esama. Kaip pasakojo Rašytojų sąjungos primininkas, atskiri autoriai kartais patys susiranda rėmėjų savo knygos leidimui – bet tai labai priklauso nuo paties autoriaus asmenybės, jo iniciatyvumo ir drąsos.

Atsakingi verslo atstovai turėtų suklusti, juk Lietuvos rašytojai – vieni iš nacionalinių vertybių kūrėjų, tad parama jiems yra pasitarnavimas ir valstybės, kurioje jie kuria savo verslą, vardui, ir jos piliečių labui.

Konkreti pagalba Lietuvos rašytojams, jų kūrybiniam darbui ir socialinėms reikmėms galėtų tapti vienu iš tokių verslo žingsnių, todėl UAB „VAGOS prekyba“ ir UAB „Knygų namai LT“ nusprendė bent kiek prisidėti prie šios kultūros srities puoselėjimo, skirdami finansinę paramą LRS nariams, tiesiogiai susijusiems su knygų leidyba. Šios įmonės skirs po vieną litą nuo kiekvienos leidyklos „VAGA“ išleistos ir knygynų tinklo „VAGA“ bei „Knygų namų“ knygynuose parduotos knygos.

Žinant, kiek resursų reikia, kad knyga skaitytoją pasiektų kuo patrauklesnė, parama jos kūrėjams yra būtina ir palaikytina. „Bet kokia parama su knyga susijusiems žmonėms – rašytojams, iliustratoriams, vertėjams – ir prasminga, ir reikalinga, ir naudinga“, – įsitikinęs A. A. Jonynas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė