Seime pristatoma Europos kalbų dienai paminėti skirta paroda (1)

facebook.com nuotr.Europos Tarybos ministrų komitetas 2001 m. nutarė rugsėjo 26 dieną paskelbti Europos kalbų diena.

Seime šiuo metu pristatoma Lietuvių kalbos instituto kartu su Užsienio reikalų ministerija parengta teminių plakatų paroda „Lietuvių kalbos suvokimas: sena kalba moderniam bendravimui“ suteikia puikią galimybę per lietuvių kalbos unikalumą giliau pažvelgti į Lietuvos tapatybės šaknis ir jos pagrindines vertybes.

Paroda pasakoja apie lietuvių kalbos istoriją, jos praeitį ir dabartį. Per raštijos ir spaudos raidą atskleidžiami kertiniai Lietuvos istorijos momentai: priešinimasis spaudos draudimui, knygnešystė, partizanų kovos, Sąjūdžio gimimas, atkurta Nepriklausomybė. Parodos koncepcijos ir tekstų autorė – dr. Jolanta Zabarskaitė, dizainą sukūrė „Ekspobalta“. Pirmą kartą paroda 2011 m. pristatyta Vienoje, Hofburgų rūmuose Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje Parlamentinės Asamblėjos metu.

Parodoje taip pat pristatomi Lietuvių kalbos instituto Lituanistikos židinyje, Kalbos muziejuje, sukurti unikalūs eksponatai, kurie leidžia kalbą liesti rankomis ir padeda suvokti, kad kalba nėra tik bedvasis bendravimo instrumentas. Norint parodyti lietuvių kalbos ir kitų kalbų įvairovę ir ryšius, eksponuojamas Kalbų medis. Kalbos čia – margaspalviai paukščiai. Kalbų medis parodo, kokios kalbos yra artimos giminaitės, kurie dabartinių tautų protėviai senų senovėje gyveno greta. Lietuvių kalba priklauso indoeuropiečių kalbų šeimai, baltų grupei. Žodžių kilmės namas pasakoja, iš kur lietuvių kalboje atsirado žodžiai.  Atidarius Žodžių kilmės namo langelį, matyti žodžio kilmė. Jei žodis yra senas veldinys, tai rodo ir šalia pateikti žodžiai atliepiniai kitose kalbose, jei skolinys, matyti iš kokios kalbos jis į lietuvių kalbą atėjo, jei žodis pasidarytas pačioje kalboje ir turi autorių, apie tai taip pat pasakoja žodžio langelis. Eksponatas Žodžiai iškasenos kviečia pabūti kalbos archeologais. Išsikasus iš smėlio seniausių lietuviškų žodžių ir jų atliepinių senosiose ir dabartinėse indoeuropiečių kalbose, galima pamanyti, kokiais žodžiais kalbėjo mūsų protėviai indoeuropiečiai tais laikais, kai dabartinių tautų ir kalbų dar nebuvo.

Parodoje taip pat eksponuojamas didysis Lietuvių kalbos žodynas, su juo susiję istoriniai dokumentai, kiti lietuvių kalbos istoriją nušviečiantys dokumentai, knygos. Yra interaktyvių eksponatų: lietuvių gestų kalbos multimedijų žodynas, Tarmių karaokė.

Europos Sąjungos, Europos Tarybos bei UNESCO (Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos) iniciatyva 2001 metai buvo paskelbti Europos kalbų metais. Visame pasaulyje įvyko daugybė įvairiausių renginių, kuriuose dalyvavo milijonai įvairaus amžiaus žmonių, buvo paminėtos visos – vartojamos, dirbtinos bei mirusios – kalbos buvo norima atkreipti žmonių dėmesį į kalbų įvairovę, savitumą ir jų mokymosi svarbą. Europos kalbų diena siekiama paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

Parlamento galerijos lankytojus kviečiame parodą apžiūrėti atvirų durų valandų metu penktadieniais 11-15 val.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė