Paskirtos Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo premijos užsienio lietuviams (0)

Švietimo ir mokslo min. nuotr.

Švietimo ir mokslo min. nuotr.

Paskirtos keturios premijos Lietuvos ir pasaulio mokslui nusipelniusiems užsienio lietuviams: biomedikui Feliksui Bukauskui ir fizikui Jonui Žmuidzinui iš JAV, Vokietijoje gyvenančiai kalbotyrininkei Jolantai Gelumbeckaitei  ir technologijos mokslų daktarei Vidai Malienei, dirbančiai Jungtinėje Karalystėje.

Premijos paskirtos už pasaulinės reikšmės mokslo pasiekimus, bendradarbiavimą su Lietuva, paramą Lietuvos mokslui, lietuvybei.

Septintą kartą teikiamomis Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo premijomis siekiama paskatinti užsienyje dirbančius lietuvių mokslininkus būti Lietuvos mokslo ambasadoriais ir su iškiliais lietuvių kilmės mokslininkais supažindinti Lietuvos visuomenę.

Apie mokslininkus

Niujorko Ješiva universiteto Alberto Einšteino medicinos koledžo profesorius Feliksas  Bukauskas Mokslo premija apdovanojamas už viso gyvenimo nuopelnus mokslui ir pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje fizinių, biomedicinos, technologijos mokslų srityje. Profesorius tiria  tarpląstelinius ryšius per plyšines jungtis ir šia tema yra publikavęs per 100 straipsnių prestižiniuose mokslo leidiniuose. Jis yra daugelio Nacionalinio sveikatos instituto (JAV) grantų vadovas ar vykdytojas.  Profesorius sudaro sąlygas Lietuvos mokslininkams ir doktorantams stažuotis savo laboratorijoje.

Kalifornijos Technologijos instituto  profesoriui, NASA astrofizikui Jonui Žmuidzinui premija paskirta už pastarojo dešimtmečio pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje fizinių, biomedicinos, technologijos mokslų srityje. Prof. J. Žmuidzinas  –  tarptautinio lygio  mokslininkas,  kurio darbai tapo reikšmingu indėliu Visatos tyrimų srityje, pagilino žinias apie žvaigždžių ir galaktikų formavimosi procesus. Profesorius yra vienas iš submilimetrinės astronomijos lyderių pasaulyje (submilimetrinė astronomija – tai astronomijos ir astrofizikos dalis, kurios tikslas yra registruoti ir analizuoti iš kosmoso ateinančią elektromagnetinės spinduliuotės dalį esančią tarp mikrobangų ir tolimosios infraraudonosios spinduliuotės lyderių pasaulyje).  2011-aisias prof. J. Žmuidzinas paskirtas NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos vyriausiuoju technologu. Jis koordinuoja ir prižiūri daugelį NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos kuruojamų kosminių misijų.

Vokietijos Frankfurto prie Maino J.V.Getės universitete dirbančiai profesorei Jolantai Gelumbeckaitei Mokslo premija skiriama už pastarojo dešimtmečio pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje humanitarinių ir socialinių mokslų srityje. Ji tiria senąją Lietuvos raštiją. Vienas iš jos reikšmingiausių darbų – parengta   dvitomė   Die  litauische  Wolfenbiitteller Postille   von  1573   (Lietuviškoji   1573  metų   Volfenbiutelio   postilė). Tai 16 amžiaus lietuviškas rankraštis, kuriame mokslininkė pateikė išsamius mokslinius komentarus ir originalo rekonstrukciją. Iš šio darbo tekstologijos principų ir preciziškumo dabar mokosi naujos mokslininkų kartos. Jos dėka lituanistinės medžiagos turinčioje Wolfenbüttelio Hercogo Augusto bibliotekoje stažavosi nemažai Lietuvos mokslininkų. Prof. J.Gelumbeckaitė aktyviai dalyvauja Lietuvos moksliniame gyvenime, disertacijų gynimuose, konferencijose, skaito paskaitas Lietuvos studentams.

Premija už mokslo patirties, pasiekimų sklaidą, mokslo ryšių tarp Lietuvos ir užsienio šalių plėtojimą, mokslinės, vadybinės, organizacinės patirties perdavimą ir kitus iškilius mokslinius pasiekimus paskirta  Liverpulio John Moores  universiteto Statybos aplinkos mokyklos vyresniajai dėstytojai dr. Vidai Malienei.  Dr. V. Malienė vadovauja Lietuvos doktorantų mokiniams darbams, juos konsultuoja  ir  suteikia galimybę atvykti mokslinei  stažuotei bei pristatyti savo tyrimus Liverpulio John Moores universiteto bendruomenei. Taip pat konsultuoja VĮ Registrų centro, Lietuvos Respublikos audito, apskaitos ir turto vertinimo prie Finansų ministerijos specialistus. Yra daugelio mokslinių publikacijų prestižiniuose mokslo leidiniuose autorė. Rūpinasi lietuvių išeivijos jaunosios kartos  švietimu, suteikia jiems galimybę dalyvauti studentų mainų programose Lietuvos universitetuose. V. Malienė yra  Mančesterio  lietuvių  bendruomenės narė, savo  mokslinę,  pedagoginę  ir kultūrinę  patirtį  perduoda šiaurės vakarų Anglijos  regione gyvenantiems  lietuviams,  į  Angliją  atvykusiems  studentams  iš  Lietuvos.  Taip  pat  ji skatina Anglijos  studentus  vykti  į  Lietuvą  pagal  mainų  programas,  susipažinti  su Lietuvos mokslu, studijomis ir  kultūra.

Apie Mokslo premiją

Iš viso mokslo premijoms užsienio lietuviai šiemet pateikė 9 kandidatūras. 3 kandidatų paraiškų sulaukta iš JAV, 2 paraiškų iš Vokietijos ir po vieną kandidatą – iš Jungtinės Karalystės, Brazilijos, Rusijos ir Saudo Arabijos. Kandidatų paraiškas vertino Lietuvos mokslų akademijos ekspertai, laimėtojus atrinko komisija, sudaryta iš Švietimo ir mokslo ministerijos, Pasaulio lietuvių bendruomenės, JAV lietuvių bendruomenės, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos mokslo tarybos, Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos atstovų.

Švietimo ir mokslo ministerija iškiliausiems užsienyje gyvenantiems lietuviams mokslo premijas skiria jau septintus metus. Iki šiol premijas yra gavę 21 mokslininkas.

Premijų tikslas – skatinti išeivijos mokslininkus puoselėti lietuvybę ir siekti, kad jie garsintų Lietuvą, palaikytų glaudžius ryšius su Lietuvos mokslo bendruomene, aktyviai dalyvautų užsienio lietuvių bendruomenių veikloje.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė