Nepaisant visuomenės protestų „Chevron“ pripažinta skalūnų dujų gavybos konkurso laimėtoja (71)

D.Matonienė ir V.Mazuronis teisinosi, kad komisija neturėjo kito pasirinkimo | Alkas.lt nuotr.

D.Matonienė ir V.Mazuronis teisinosi, kad komisija neturėjo kito pasirinkimo | Alkas.lt nuotr.

Rugsėjo 16 d. Aplinkos ministerijos angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso komisijos posėdyje priimtas sprendimas pripažinti JAV energetikos kompaniją UAB „Chevron Exploration & Production  Lietuva“ skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso nugalėtoja ir išduoti jai leidimą naudoti tradicinių ir išsklaidytųjų angliavandenilių išteklius Šilutės-Tauragės plote.

„Komisija nusprendė rekomenduoti vyriausybei pripažinti „Chevron“ nugalėtoja. Todėl, kad komisija neturėjo kito pasirinkimo, bendrovė įvykdė visas konkurso sąlygas ir atitiko visus reikalavimus“, – priimtą sprendimą žurnalistams komentavo aplinkos viceministrė ir komisijos pirmininkė Daiva Matonienė.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis aiškinosi taip: „Šiandien komisija rekomendavo Vyriausybei pripažinti „Chevron“ nugalėtoja. Kitokį sprendimą priimti esamoje situacijoje teisiškai nebuvo įmanoma. Bet didesnė naujiena yra kita – šiandien sugriežtinome aplinkosauginius reikalavimus skalūninių dujų ir naftos paieškų ir gavybos darbams. Galima sakyti, kad tapome pirmąjaEuropos Sąjungos valstybe, kurioje aiškiai, tiksliai ir griežtai užtikrinome saugų angliavandenilių išteklių eksploatavimą. Galiu tik pridurti, kad Europos Parlamentas dar tik svarsto priimti tokius sprendimus, o mes jau priėmėme“.

Galutinį sprendimą dar turės priimti vyriausybė. Projektas turėtų būti teikiamas vyriausybei ir per 30 dienų „Chevron“ privalės sumokėti įmoką į Lietuvos biudžetą.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

71 komentaras

 1. Virgilijus:

  Paskutinį žodį tars visuomenė. Tai, kad jie pasirašė sutartį-nieko nereiškia, nes visi veiksmai tiek iki to, tiek būsiantys po to yra neteisėti ir niekiniai, nes yra pažeidžiantys pagrindinį LR įstatymą-Konstituciją (54 str. ). Visuomenė tam priešinsis visomis įmanomomis formomis, kad būtų apginta Konstitucija ir išsaugotas gėlas vanduo.

 2. tamsta:

  Labai gerai. Seniai jau reikėjo.

 3. Ar galima pavadinti tokį konkursą konkursu, jei jame dalyvauja tik vienas dalyvis?
  Gal dėl paaiškinimo reikia kreiptis į KT?
  Lauk iš Lietuvos tokią `nugalėtoją!`Kažin ar šioje `demokratinėje` valstybėje jos piliečių nuomonė ką nors reiškia? Ir tą klausimą tegu KT paaiškina!

 4. L.V.:

  Tai ne demokratija, tai korpokratija (valdo korporacijos)

 5. Pilietis:

  Valio, tegu iesko. Ras, parduos, Lietuvai procentus atres, visiems geriau gyventi bus – ir verslinikams ir varguolimas.

 6. Marta:

  bet kokia monopolija yra laisvos rinkos priešas. Veidmainiauja V.Leontjevo iš Leningrado įsteigtas (galimai Prunkienė Leningrade už pagalbą įkuriant šį institutą ir buvo apdovanota “kunigaikštienės” titulu). Laisvos Rinkos institutas, tik vaidina, kad gina laisvą rinką, bet iš tikrųjų jų veikla nukreipta tik prieš valstybinę monopoliją, nors privati monopolija yra kur kas pavojingesnė. Tą teigė ir laisvos rinkos “tėvas” A. Smith, prieš mirtį sudeginęs visus savo raštus.

  Bet šaukštai jau popiet. Valstybė jau nebeturi kitų būdų apsiginti nuo stambių korporacinių monopolijų kaip tik sudarant ir joms sąlygas konkurencijai. Gastrom nėra visškai privati monopolija. Rusijos valstybė valdo pagrindinį akcijų paketą. Jos tikslai nėra vien pelnas. KGB ją laiko savo rankose, o KGB tinklas pasaulyje sukurtas dar šaltojo karo metu. Ji kaip hidra ropoja į Europą, Aziją, prarydama net alternatyvius energijos šaltinius. Atsispirt prieš tokią hidrą gali tik panaši hidra. Nors Chevron kur kas kultūringesnė hidra, bet ir jai reikia uždėti tokį apynasrį, kad išloštų ne tik keli politikai, bet ir visa visuomenė. Ekvadoras tokių saugiklių įstatymais neįtvirtino, todėl nebegalėjo teistis dėl padarytos žalos gamtai. Bet tai vyko kone prieš dvidešimt metų. Daug kas pasikeitė. Nigerija išsireikalavo net 60 procentų nuo pelno. Mazūronis kalbėjo apie tai, kad galima imti ne tik pinigais, bet ir išgaunama nafta ar dujomis. Svarbiausia panaikinti tą nesąmonę, kuri buvo įvesta dar Paulauskui vadovaujant seimui, kai mokestis už išgaunamą naftą Geonaftai buvo sumažintas nuo 25 procentų iki 2-14, neva priklausomai nuo išgavimo. O išgavimo duomenis, aišku, galima greičiausiai nuslėpti. Tad ir lieka tokios kompanijos mokančios po 2 procentus… nes jiems yra pigiau šiek tiek pasidalinti su politikais. Pastebėjau, kad tos šalys, kurios neįsileido Chevrono, beveik visos įsileido Gaspromą.

 7. Marta:

  Chevron – tai Rokfelerio ir Bušo naftos kompanijos iš Teksaso susijungusios įmonės, kurios pastaruoju metu dėka naujų technologijų taikymo JAV energetiką/ekonomiką pagaliau išvadavo nuo OPEC diktatūros. Rusija faktiškai diktavo naftą išgaunančių šalių susivienijimui OPEC aukštas naftos kainas ir taip smugdė Vakarų ekonomiką. Bušai – tėvas ir sūnus – net ryžosi pasinaudoti hard power, kad pralaužtų šį prieš Vakarus nukreiptą bloką, atakuodami Iraką. O Rusija nepraleido progos tuom pasinaudoti demonizuojant JAV ir praktiškai laimėjo informacinį karą. Tą ypač jaučiame Lietuvoje, nors Lietuva irgi kenčia nuo aukštų naftos ir dujų kainų. Nors turime savo naftos pakankamai, mes ją perkame Rusijos užkeltomis rinkos kainomis.

  JAV verslininkai Rokfeleriai yra vena garbingiausių tikrųjų kraujo žydų – safardų palikuonių, priėmusių kriksčionybę, dinastija. Jie mažai ką bendro turi su iš chazarų kilusia (aškenazų) Rotschildų dinastija. Nebent tik tai, kad pastarieji irgi save vadina “žydais”. Tačiau chazarų chanatas tik 9 a priėmė judaizmą ir todėl aškenazai yra “žydai pagal tikėjimą”, o ne kraujo žydai. Tačiau Rotschildams paskubėjus pirkti žemes Palestinoje į Izraelį buvo perkelta daugiau aškenazų, nei saafardų. Tikrų kraujo žydų ten tėra tik apie 10 procentų. Panašus procentas yra ir Europoje.

  Mano žiniomis Rotschildai, galimai per vieną savo tarpininką, valdo didelę dalį Lukoil akcijų.
  Lenkų LOTOS kompanija, reikalaujanti, kad Lietuva lenkams (Mažeikių naftai) parduotų savo statomą terminalą, galimai irgi yra Rotschildų įtakoje. Gąsdina kad parduos Mažeikius rusams. Tik neaišku kiek jie patys jiems parsidavę.

  Vis bandžiau įspėti mįslę – kodėl mūsų sorošistai piestu stoja prieš Chevron, kartu su D.KUolio “polietininkais”. Sorošas turėjo 1 procentą akcijų Chevrone, bet pardavė. Sorošas yra Rotschildų agentas. Rokfeleriai – Rotschildų konkurentai. Tad tik tokie dinastiniai vaidai gali paaiškinti, kodėl sirošistų (D.Kuolio, Vinokuro ir kitų) įtakoje esantys laikrasčiai, tokie kaip tiesos.lt, ekspertai.lt, iš dalies bernardinai.lt, ir kt. palaiko Rotschildų pusę, nes pats Sorošas, kaip ir jo mokytojas, ‘atviros visuomenės’ idėjų platintojas – Popperis yra kilę chazariškųjų aškenazų. Beje, kaip ir Andropovas, Gorbačovas, Berezovskis, Gusinskis, Derepaška, Chodarkovskis, Žirinovskis, galimai Putino motina Shabatajeva, Medvedevo motina ir kt.
  Taip kad po visa šita propaganda dėl “geriamo vandens” ar ‘žemės motulės” švaros išsaugojimo galimai slypi nematoma ranka, bandanti visuomene pasinaudoti savų tikslų įgyvendinimui.. Nors, nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Reikia pakovoti už teisingą sutartį su Chevronu. Tik ne varant jį von, bet pasiūlant mums priimtinas sąlygas.

  • Adomas:

   Na ir sujauktas protelis, tarytum ir kažkokių faktų prisirinkta, bet viskas per antrą galą. Tiesiog pikasas Nr.2.

  • ...:

   “marta”, jūsų išdavystės filosofija nedomina – filosofuokite ir guoskitės – tol, kol pavyksta apgauti save. labiau už viską jums linkiu vieno – kada nors suvokti tai, kas padaryta su Lietuva ir kaip jūs prie to prisidėjote. su visomis pasekmėmis.

  • Saulius:

   Chevron yra labiausiai nusikalstama JAV korporacija
   http://brainz.org/15-deadliest-us-corporations/
   Visa jos veikla – ekologinių nusikaltimų virtinė, siekiant tik savo pelno :-(((

   • Marta:

    ar jūsų pažiūras formuoja porno žurnalai? Štai antraštės iš jūsų nuorodos:
    . Most Popular Today
    10 Psychological Experiments That Went Horribly Wrong
    0 Comments
    Read more
    The 20 Best Cartoons of the 90’s
    319 Comments
    Read more
    25 Best iPhone Music Apps
    61 Comments
    Read more
    10 Best Adele Songs
    8 Comments
    Read more
    10 Greatest Unsolved Mysteries
    5 Comments
    Read more
    Top Breaking News
    Jessica Alba Naked Photos Leaked
    1 Comment
    Read more
    Nicki Minaj Sextape Leaked (Photos)
    5 Comments
    Read more
    The 50 Most Popular Women on the Web
    109 Comments
    Read more
    Jessica Biel Officially Mrs. Jessica Timberlake
    0 Comments
    Read more
    Kristen Stewart Accepted $500K for 15 Minutes With Unidentified Middle Eastern Prince
    0 Comments
    Read more
    Latest Articles
    10 Astonishing Animals With No Eyes
    0 Comments
    Read more
    Jessica Biel Officially Mrs. Jessica Timberlake
    0 Comments
    Read more
    How Better Food Leads to Better Health
    0 Comments
    Read more
    Kristen Stewart Accepted $500K for 15 Minutes With Unidentified Middle Eastern Prince

    • medus:

     “marta”, jūs nesuprantate esmės- at tikrai esate tokia IDIOTĖ (atleiskite, bet šitas žodis būtinas), ar tik pasamdyta bitė-darbininkė? MUMS NEREIKIA GAZPROMO, MUMS REIKIA MŪSŲ ŽEMĖS IR MŪSŲ VANDENS – be Chevronų ir be Gazpromų. jūsų problema ta, kad jūsų ribota sąmonė sugeba matyti tik du polius- JAV ir Rusiją. o daugelis nėra taip apriboti – jie mato LAISVĄ LIETUVĄ, ne jūsų idiotiškus paistalus. atsiprašau už žodžius, bet sunku darosi pakelti tokį makurtiškumo lygį, kokį užtikrintai demonstruojate jūs.

    • Saulius M.:

     p. Marta, nurodytame straipsnyje pateikti _ARGUMENTAI_ apie nusikalstamą Chevron veiklą.

     Ar tamsta turite tai paneigiančios informacijos?…

     Jei turite – prašau pateikite: labai įdomu, kuo remiantis susidarėte savo tokią kategorišką Chevron palaikančią nuomonę;

     jei neturite – tai ir bent jau nešmeižkite kitų, neprimeskit kitiems nebūtų dalykų: nei šis straipsnis, nei visas portalas ryšio su „pornografiniais žurnalais“ neturi.

  • Saulius M.:

   Chevron veiklos stilius (labai tikėtina, kad toks pats bus ir Lietuvoje):

   „Tikroji „Chevrono“ pelno kaina“
   www truecostofchevron com/
   Santrauka lietuvių kalba [parengė Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen] (2013.02.18)
   www ekspertai eu/tikroji-chevrono-pelnu-kaina/

   Kas yra Chevron?
   www radikaliai lt/radikaliai/1547-kas-yra-chevron

   „Chevron’s Chernobyl in the Amazon“
   amazonwatch org/work/chevron

   „Chevron’s Toxic Legacy in Ecuador“
   ran org/chevrons-toxic-legacy-ecuador

   „The True Story of Chevron’s Ecuador Disaster“
   chevrontoxico com

   „Why Not Chevron?“
   www youtube com/watch?v=-Fauf_7J6ow

   PolluterWatch – Chevron
   www polluterwatch com/chevron

   • Marta:

    apie ekvadorą jau rašiau, tai tris jūsų nuorodas galima išbraukti. Ramunė Motiejūnaitė yra profsąjungų atstovė, vadovaujama socialistų. Radikaliai.lt – tai neokairiiojo Mindaugo Peleckio laikraštukas, o ekspertai – Borovskio laikrašis, sorošo kompanijai tarnauja, ir niekada nerašo nieko bloga apie Rusiją, Putiną, pastebėjot? Negi jūs ką nors bloga rašytumėt apis savo tėvynę? 🙂

    • pavyzdys:

     jūsų nesubrendusiai sąmonei pateikiu supaprastintą pavyzdėlį:
     gyveno mažas kiškutis. jį norėjo suėsti lapė. kiškienei pavyko nuo lapės išgelbėti kiškiuką, bet atšliaužė gyvatė ir sako:
     “- Aha, tu NORI, kad tavo kiškiuką suėstų vilkas…nesigink, nori! kad nedavei kiškiuko lapei, nori vilko..”.
     ką atsakyti tokiai kvailai gyvatei? mama norėjo tik sveiko (nesuėsto) kiškiuko. pagalvokite:)

  • tikras lietuvis:

   Citata:
   “Reikia pakovoti už teisingą sutartį su Chevronu. Tik ne varant jį von, bet pasiūlant mums priimtinas sąlygas”.
   ——
   Taigi, kad taip:
   1. pirma tegul ištiria ką turim, o tada spręskim apsimoka su jais turėti reikalų ar ne;
   2. net lenkai ir tie sako, kad ir pas juos rasiejiniai ” žaliuosius” įkinkė savo reikalams:
   В Польше открыто говорил об этом только министр госказначейства Миколай Будзановский (Mikołaj Budzanowski), заявлявший, что «иностранные доклады, гласящие, что добыча сланцевого газа вредит окружающей среде, — это ложь и манипуляция, за которой стоят россияне».

   http://inosmi.ru/poland/20130916/213018440.html

   • gavyba:

    tai kad ne, cituoju žemiau cituojamą str.: “Paskelbus konkurso nugalėtoją, Lietuva būtų pirmoji Europoje išdavusi leidimą skalūnų angliavandenilių GAVYBAI, mes būtume pirmieji europiečiai, pasiryžę tokiai veiklai – lenkai ir kiti ES nariai, kurie savo žemėse jau tiria skalūninius angliavandenilius, yra išdavę leidimus tik žvalgybai. Tiek valdančioji koalicija, tiek dešinioji opozicija, tiek premjeras ir Prezidentė viešai apsimeta, kad leidimas „Chevronui“ bus išduotas tik žvalgybai („juk turim žinoti savo gelmių išteklius“), tačiau jau ne kartą buvo rašyta ir kalbėta, jog konkursas, kuriame dalyvavo tik vienas „Chevronas“, buvo skelbtas angliavandenilių išteklių naudojimui Šilutės–Tauragės ir Kudirkos–Kybartų plotuose. Manau, pritarsit, kad nereikia būti rimtu lituanistu, teisininku ar politiku, jog suvoktum, kad sąvokos tyrimas ir naudojimas nėra tapačios.” (D. Stancikas).
    po nugalėtojo paskelbimo mes, pirmieji Europoje, pasirašome po VISAIS šeimininkų reikalavimais, ne dėl keleto -na, kaip visada- klaupiamės ir duodam galva į žemę, ne bet kaip.

 8. Nepolitikas:

  Na ir kas kad : „Įstatymu draudžiama niokoti žemę, jos gelmes, vandenis, teršti vandenis ir orą, daryti radiacinį poveikį aplinkai bei skurdinti augaliją ir gyvūniją.“ Konstitucija Grybauskaitei ir jos gaujai negalioja. Įdomu, ką pasakys mūsų DK ir gerbiamas Patackas su savo teisingumų, garbingumų ir orumų ir liaudies gynėjas Vaišvila.

 9. Algis, Dievu siustas:

  tai žmonės kokis dar nugalėtojas jeigu nėra kitų konkuuojančių firmų šitoje srityje, čia kaip tarybiniais laikas, laimi rinkimus ta pati partija, o rinkimai tik formalumas 🙂

 10. Adomas:

  Genocido metodai tobulėja: Osvencime pumpuodavo nuodus į kameras, Lietuvoje po žeme. Taip, matyt, bus
  greičiau pasiektas rezultatas ir nereikės septyniolikos metų, kad mūsų liktų 2mln. Laukiu, kada įvažiuojant į Lietuvą
  bus pakabintas užrašas “Arbeit macht frei”. Minimali alga + ševroniniai nuodai ir Lietuva liks tuščia nuo lietuvių.

 11. ...:

  “Niekada nepamirškite, visa, ką padarė Hitleris Vokietijoje, buvo legalu” – Martin Luther King, Jr.

  “Never forget that everything Hitler did in Germany was legal.” – Martin Luther King, Jr.

 12. ...:

  Laisvūnas Šopauskas „Chevron“ korporacija perka Lietuvos ministrus ir partijas?:

  “Kad Valentinas Mazuronis aršiai gina skalūninių dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje, be jokių argumentų atmesdamas visus aplinkosaugininkų pateikiamus įrodymus, tarsi pats būtų ne aplinkos, o energetikos ar ekonomikos ministras, stebino nuo pat pradžių. Tačiau pastudijavus partijos „Tvarka ir teisingumas“ rėmėjų sąrašus, paskelbtus Vyriausiosios Rinkimų komisijos svetainėje, toks ministro, einančio ir šios partijos pirmininko pirmojo pavaduotojo pareigas, elgesys jau nebeatrodo neracionalus.
  Spręskite patys – štai keletas skaičių iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ finansinių ataskaitų.
  2006 metai
  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:
  Thomas Miles Haselton – 37 500 Lt
  Natalja Haselton – 37 500 Lt
  2007 metai
  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:
  Thomas Miles Haselton – 37 500 Lt
  Natalja Haselton – 37 500 Lt
  2008 metai
  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:
  Haselton Thomas Miles ir Natalja Haselton – 35 000 Lt
  Natalja Haselton – 39 000 Lt
  UAB „Minijos nafta“ – 39 000 Lt
  Valentino Mazuronio kandidatūrą 2008 metų Seimo rinkimuose parėmė:
  UAB „Minijos nafta“ – 10 000 Lt
  Iš viso vien 2006–2008 metais UAB „Minijos nafta“ bei ponia ir ponas Haseltonai oficialiai „parėmė“ būsimąjį aplinkos ministrą Mazuronį ir jo partiją visai nekuklia 263 000 litų suma.
  Kas gi šie „dosnūs“ ponai?
  Visiems, kurie domisi skalūnų žvalgybos ir gavybos Lietuvoje perspektyvomis, šių žmonių pristatyti tarsi ir nebereikia. Visiems kitiems – trumpai, bet svarbiausia: Thomas Milesas Haseltonas yra UAB „Minijos nafta“ generalinis direktorius, o jo žmona Natalija Haselton – UAB „LL investicijos“ direktorė; 50% „LL investicijų“ akcijų valdo JAV kompanija „Chevron Global Energy“, o 50% – Lietuvos įmonė „TanOil“; kompaniją „Chevron“ į Lietuvą atvedė ne kas kitas, o būtent T.M.Haseltonas, Lietuvoje „Chevron“ interesams atstovauja būtent UAB „LL investicijos“.
  Taigi, šitų ponų ir UAB „Minijos nafta“ interesai yra akivaizdūs – laimėti Lietuvos vyriausybės paskelbtą skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos konkursą. Ar dar reikia paaiškinimų, kodėl jų interesus taip uoliai gina V.Mazuronis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ deleguotas į koalicinės vyriausybės aplinkos ministrus? Ar dar reikia kokių kitų įrodymų, jog prieš mūsų akis – akivaizdus ministro ir visos partijos interesų konfliktas, vertintinas kaip politinė korupcija?
  Beje, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje ir LRT laidoje paklaustas apie „Chevron“ paramą partijai ir jam pačiam, V.Mazuronis apsimelavo: ne tik neigė esant kokį nors interesų konfliktą, bet ir tvirtino jokios paramos sau negavęs.”

  • Marta:

   ištraukta iš konteksto. iš rinkimų komisijos. Nutylėta apie kitus kitų partijų rėmėjus. Negražu.
   Tai pateikė didieji “ekspertai”. Patys nutylėję apie savus rėmėjus. O juk netyčia pasigyrė, kad Lietuvos Ryto akcijoms pirkti turi “kur ks daugiau nei 30 milijonų” Norite citatos?
   Iš kur tokie pinigai taip nesenai iškeptam portalui? a?
   nejuokinkit svieto, skaitydami tokius laikrasčius ir manydami, kad daug žinote. 🙂

   • medus:

    nenukrypkite nuo esmės- vis gąsdinate kokias finansines pajėgas “meta Gazpromas” – na, jei nemata, tai bent RUOŠIASI mesti..:) o kad “Tvarka ir teisingumas” Chevrono maitinamas nuo 2006 metų – nieko? priimtina? skaidru? tai atsakykite į klausimą – kam dirba tokią paramą gaunantys žmonės? Lietuvai” už ką ši parama? taigi – niekas – ne iš konteksto, o labai vietoje – galiu pateikti nuorodas į metines rmėjų atsaskaitas – nepaneigiama.

 13. ...:

  iš Indrė Kleinaitė “Skalūnai Europoje: barbarizmas ar energetinė nepriklausomybė?:
  “Pasaulyje, ypač JAV, hidraulinis plėšymas siekiant išgauti skalūnų dujas taip išplito, kad net juokaujama, jog dabar yra trys neišvengiami dalykai: mirtis, mokesčiai ir …hidraulinis plėšymas. Diskusijų ir viešų debatų šia tema vyko mažai, skalūnų dujos visuomenei buvo pateikiamos kaip energetinė revoliucija, žalioji inovacija ir ekonominis atsigavimas, o tam besipriešinančios vietinės bendruomenės – tamsuoliai luditai, nesuprantantys investicijų ir energetinės nepriklausomybės svarbos.
  Rugsėjo 5 d. Europos Parlamente vyko pirmoji nepriklausoma konferencija skalūnų dujų tema, kurioje dalyvavo šiam klausimui neabejingi politikai, mokslininkai, ekonomistai, visuomenės sveikatos specialistai, aplinkosaugos ekspertai, ūkininkai, bendruomenių atstovai iš įvairių Europos šalių. Konferencijos išvakarėse buvo rodomas dokumentinis filmas „Gasland II“, kurį pristatė filmo autorius Josh Fox iš JAV.
  Anti-skalūninis judėjimas Europoje yra dar labai jaunas, bet apima daug Europos šalių. Konferencijos dalyviai atstovavo tokias šalis kaip Airija, Didžioji Britanija, Vokietija, Prancūzija, Olandija, Rumunija, Lenkija, Lietuva ir kitos, taip pat – JAV. Diskusijų metu buvo pristatomi nacionaliniai anti-skalūnininiai judėjimai, kurių atstovai vadino hidraulinį plėšymą barbarizmu ir ragino skalūnų dujų išgavimą uždrausti visiškai, nes saugus hidraulinis plėšymas yra pats sau prieštaraujantis reiškinys ir sureguliuoti jo neįmanoma.
  Olandijos atstovas pasidalijo patirtimi kaip jo šalyje nuo 2011 m. įvestas moratoriumas, o 3 provincijos ir 53 savivaldybės paskelbtos laisvomis nuo hidraulinio plėšymo. Tokie patys procesai vyksta ir JAV. Bendruomenės visame pasaulyje kovoja prieš skalūnų dujų išgavimą siekdamos išsaugoti žemės ūkį, vietinius verslus ir ekosistemas, apsaugoti savo ir savo vaikų sveikatą.

  Konferencijos išvakarėse vyko ir filmo „Gasland II“ pristatymas, kuriame dalyvavo pats filmo autorius iš JAV Josh Fox. Skalūnų dujų išgavimas palietė šį teatro režisierių tiesiogiai, ir jis pastaruosius penkerius metus paskyrė skalūnų temai. Pirmas jo filmas buvo vien tik apie skalūnų dujų pramonę, antrasis, kurį jis kūrė trejus metus, apėmė ir demokratinius procesus. Jo nuomone, iškastinio kuro pramonė pamina demokratinius principus ir XXI amžiuje demokratija yra neįmanoma neatsisakius iškastinio kuro pramonės. Filmo pabaigoje konferencijos dalyviai pasiuntė Twitter žinutę JAV Prezidentui B. Obamai „Mes iš Europos. Mes ne iš Gasland (Dujų žemės)!“. Filme buvo rodomos skalūninės B. Obamos kalbos ir kaip jis kalba, kad JAV vyriausybė bendradarbiaus su visomis pasaulio vyriausybėmis padedant amerikiečių kompanijoms išgaudamos skalūnines dujas visame pasaulyje. Praktiškai B. Obama buvo parodytas kaip skalūnų pramonės tarptautinių viešųjų ryšių veidas ir pagrindinis advokatas.
  Filme atskleidžiama, kad priešingai, nei teigia skalūnų pramonės atstovai, JAV yra užfiksuota tūkstančiai vandens užteršimo atvejų. Žmonės, anksčiau vartoję savo vandenį, buvo priversti pirkti fasuotą vandenį ne tik sau, bet ir vištoms bei galvijams. Jų sąskaitos už vandenį siekė tūkstančius dolerių per mėnesį. Nors retai, bet pasitaikė atvejų, kai skalūnų įmonės teismų buvo priverstos pristatyti žmonėms vandenį nemokamai. Tyrimai parodė, kad vandenyje esančių neleistinų medžiagų lygis net 50 kartų viršydavo normas. Kai kurios iš tų medžiagų buvo neurotoksinai, įvairūs sunkieji metalai ir kitos toksiškos medžiagos, naudojamos išgaunant skalūnus.
  Daug žmonių dėl suprastėjusios sveikatos buvo priversti palikti savo namus. Filme buvo rodomos ištisos teritorijos su ištuštėjusiais prabangiais ir mažiau prabangiais namais. Vienas atvejis buvo labai įsimintinas, nes šeima, nors ir ilgai laikėsi, bet buvo priversta palikti savo neseniai pastatytą 12 milijonų dolerių kainavusį prabangų namą. Jų vanduo degė (dėl metano nutekėjimo), jo gerti nebuvo galima, o jie patys buvo nuolat priversti specialiu prietaisu tikrinti metano lygį savo namuose baimindamiesi sprogimo. Šių namų parduoti nebuvo įmanoma ir niekas žmonėms nedengė patirtų nuostolių. Metano migravimas tėra laiko klausimas. Visame pasaulyje yra apie 1,8 milijono gręžinių ir jau dabar fiksuojama, kad 35% jų praleidžia metaną.
  Paprastai žmonės, kovojantys už aplinkosaugą, stereotipiškai yra laikomi kairiųjų pažiūrų, tačiau filme pasisakė žmonės, kurie laikė save respublikonais, tačiau būtent dėl skalūnų pramonės pakeitė savo pažiūras. „Prieš tris mėnesius aš buvau respublikonas. Šiandien aš esu nepriklausomas,“ – teigė vienas dėl skalūnų išgavimo nukentėjęs žmogus. Pasak jo, skalūnų dujų išgavimas pažeidžia pamatinį dešiniųjų principą – privačią nuosavybę. Net jei skalūnų dujos išgaunamos ne tavo privačioje žemėje, bet šalimais (dažnai iš karto ten, kur baigiasi tavo sklypas ar tavo laukų centre), tai pažeidžia tavo teises.
  Filmo autorius atskleidžia, kad skalūnų įmonės naudojasi tos pačios viešųjų ryšių agentūros paslaugomis, kuri prieš daugelį metų išpopuliarino rūkymą ir ilgus metus padėjo tabako pramonei slėpti neigiamą rūkymo žalą. Taip pat ši pramonė naudojasi buvusių Vietnamo karininkų paslaugomis, kurie su vietomis bendruomenėmis elgiasi kaip su „sukilėliais“ ar „teroristais“. Paviešintas seminaro įrašas, kaip įmonės apmoko savo darbuotojus, kaip elgtis su nepatenkintais gyventojais naudojant karo taktikas.
  Įdomi informacija buvo ta, kad skalūnų išgavimas vyksta ir arti miestų ar net miestuose. Pavyzdžiui, pačiame Los Angeles centre yra didelė hidraulinio plėšymo vieta, nors šioje teritorijoje yra didelė žemės drebėjimų rizika. Filme pasisakė žmonės, kurių namai nuolat kenčia nuo mikro (kartais ir didesnių) žemės drebėjimų net ten, kur paprastai žemės drebėjimai nevyksta. „Šis namas nuolat juda,“ – pasakojo viena gyventoja.
  B. Obama yra garsiai išreiškęs įsipareigojimą kovoti su klimato kaita ir skalūnų dujas yra įvardijęs pereinamojo laikotarpio dujomis (angl. transition gas) dėl tariamo mažesnio anglies dvideginio išmetimo. Mitą, kad skalūnų dujos yra mažiau žalingesnės klimatui, paneigė filme kalbėjęs mokslininkas. Metano dujos yra 20 kartų stipriau sukelia šiltnamio efektą, o vertinant visą ciklą ir paėmus ilgesnį laikotarpį (pvz., 20 metų) skalūnų dujos daro didesnį neigiamą poveikį klimatui ne tik lyginant su konvencinėmis dujomis, bet ir su nafta bei – gali būti sunku patikėti – su anglimi.
  JAV skalūnų dujų neeksportuoja, tačiau politiniu lygmeniu jau kalbama apie draudimo panaikinimą. Amerikiečiai už dujas moka apie 3,5 karto mažiau nei Europa ir 6,5 karto mažiau nei Azija, tačiau prasidėjus eksportui kainos pakils ir amerikiečiams, ir negalima tikėtis, kad eksporto rinkose šios dujos išliks tokios pat pigios. Noras pirkti dujas tokia pat kaina, kiek dabar kainuoja JAV, yra naivus. Taip pat iškyla ir etikos klausimas – ar galima moraliai pateisinti eksportuotų skalūnų dujų naudojimą, kai jų išgavimas sugriauna ištisų bendruomenių gyvenimus JAV ir kitose pasaulio šalyse?
  Filmo pabaigoje parodoma, kaip filmo autorius suimamas Kongrese, nes vadovaudamasis Konstitucija nori nufilmuoti viešą diskusiją apie skalūnus, tačiau jam neleidžiama, nors tokių diskusijų jis yra nufilmavęs dešimtis ir tokią teisę užtikrina JAV Konstitucija.
  Yra liudijimų, kad gyventojams, nukentėjusiems nuo skalūnų pramonės, kai kurie darbuotojai atvirai sakė, kad neoficialiai pataria negerti vandens iš čiaupo, tačiau oficialiai to negali patvirtinti, nes „gavo tokį nurodymą iš aukščiau“, t. y. iš Vašingtono.
  Įvertinus skalūnų dujų išgavimo žalą ekosistemoms, bendruomenėms ir ekonomikai mitas, kad skalūnų dujos padėtų Europai padidinti savo energetinę nepriklausomybę, subliūkšta. Įvairios Europos nevyriausybinės organizacijos kartu su Europos Žaliųjų partija ragina uždrausti hidraulinį plėšymą ir visas pastangas sutelkti kitur: didinant energijos naudojimo efektyvumą ir vystyti atsinaujinančią energetiką. Skalūnų dujų išgavimas yra nereikalinga ir labai pavojinga technologija, ir konferencijos dalyviai ragino paskelbti visą Europą laisvą nuo hidraulinio plėšymo.”

  • Marta:

   Indrė Kleinaitė yra žaliųjų atstovė. O žalieji dažniausiai Maskvos manipuliuojami. Tą įrodžiau anksčiau pateikdama straipsnį iš rusų laikrasčio apie Balsį.

   Kitas pavyzdys – Vengrų komunistas, buvęs kairiųjų radikalų, nevengiančių teraktų narys – Joškė Fišeris. Kuris per žaliūjų partiją tiek bombardavo visokius Vokietijos projektus, kol pats atsisėdo į Užsienio reikalų ministro postą. Nors net Universiteto nebuvo baigęs. Vat tada ir sudarė kartu Šlioderiu sutartį su buvusiu Demokratinės Vokietijos prievaizdu kgb padalinio Stazi – V.Putinu dėl Nord Streem dujų projekto per Baltijos jūrą. O Merkel iki šiol bombarduoja, kad uždarytų visas atomines, nes žino, kad Gaspromui įkėlus vieną koją Vokietijon, visa “alternatyvinė energija taip pat lengvai atsidurs gaspromo rankosna.

   O kaip buvo britams su Britiš Petrolijum? a?

   • ne prie ko?:

    prie ko šitie jūsų “įsivaizduojami faktai”? jūs neįrodėte nieko, nes jūsų sąmonėje sukasi Chevron-Gazprom užprogramuotas čipukas. wake up! manipuliuojami yra tie, kurie ima pinigus iš Chevrono nuo 2006 metų ir dėl to atidirba – gina jų interesus, ne Lietuvos. kaip tai siejasi su jūsų deklaruojama skairdumo politika?
    o mums nereikia nei Chevron, nei Gazprom – kartojų šimtąjį kartą – išgirskite! mums reikia mūsų vandens, mūsų Lietuvos ir piliečių teisės spręsti, ne parsidavusio Mazuronio. o kadangi proteguojamas Chevron – pateikiame šio naikintojo faktų sąrašą – jau ne kartą. negalite paneigti? žinoma, kad negalite, nes apie tai šaukia visos Chevroną įsileidusios šalys. tai “prie ko” čia Gazpromas? jo čia nėra ir mes nenorim jo. ko konkrečiai nesuprantate???

    • et:

     ar žinote nuo kada Chevron siurbia Norvegijoj naftą? O iki tol šalis buvo labai neturtinga. Tik Norvegų vyriausybė pasirūpino teisingom sutartim ir nepamiršo pasidalinti su gyventojais.

     • ...:

      pasakos. Chevron turi licenciją ŽVALGYBAI (ne gavybai) Norvegijos JŪROJE: “Chevron’s Norway upstream operations are located in Oslo and include production of oil and gas from the Shell-operated Draugen field in the Norwegian Sea. Chevron is actively engaged in exploring for new oil and gas fields on the Norwegian Continental Shelf and participates in several licenses.” Lietyva būtų vienintelė ES šalis, apsirašius GAVYBAI. taip kad nesekite pasakų,”marta”.
      dar 2 svarbūs momentai:
      1 ) o jei jau kalbam apie “pasidalinimą”, nurodykite vieną objektą Lietuvoje, kurio gėrybėmis “vyriausybė nepamiršo pasidalinti su gyventojais”. negalite?
      o gal–visgi? labai įdomu.
      2 ) ok, gerai, sakykit- PASIDALINO su tauta. kokia nauda būtų mokėti už dujas ar kitą energijos šalitnį, kai teks pirkti geriamą vandenį, pvz. po 10 lt už buteliuką?

      • et:

       Chevron su Shell bei British Petrolium dirba Britanijoj ir Norvegijoj siurbdama naftą ir dujas nuo tų laikų kai buvo atrasti telkiniai Šiaurės jūroje. Dabar British Petrolium akcijų nusipirko Gasprom ir bando daryti svo tvarkas. Nei norvegam, nei britam nereikia skalūnų, kol turi pakankamai dujų. Mums reikia.

       apie pasidalinimus jau ne kartą rašiau. Jei konservatoriai buvo užkėlę pelno mokestį už Geonaftos ir Minijos naftos gavybą 25-29 procentus, tai vadovaujant A.Paulauskui, jo inciatyva tas mokestis buvo sumažintas nuo 2 iki 14 procentų, neva dėl investavimo į žvalgybą ne tik Lietuvoje, bet ir Vid. Azijoje. Dėkokite Paulauskui, Uspaskicho partijos nariui už tokį pasidsalinimą su Lietuvos pilikečiais.

       • ...:

        tai ir esmė, kad mums brukami skalūnai – bet kokia kaina. o mums jų nereikia (iš JOKIOS kompanijos) – mums reikia savo geriamo vandens!
        “marta”, ar jūs planuojate išvykti iš Lietuvos, kad jums Tėvynė gali likti cheminių medžiagų plyne? o jūsų vaikai? anūkai? žinoma, jei turite.
        pasiskaitykite apie skalūninių dujų gavybos technologiją (įkėliau ne vieną šaltinį) ir pasidarykite išvadas. nemanau, kad jūs norite jas padaryti, o tai kelia kur kas daugiau klausimų dėl jūsų intereso.
        man ši tema darosi išsemta – nemanau, kad jūs norite suprasti, todėl argumentuoti nebematau prasmės.

 14. ...:

  Dalius Stancikas. Tai įvyks, tik klausimas: kada?:
  “Paskelbus konkurso nugalėtoją, Lietuva būtų pirmoji Europoje išdavusi leidimą skalūnų angliavandenilių gavybai, mes būtume pirmieji europiečiai, pasiryžę tokiai veiklai – lenkai ir kiti ES nariai, kurie savo žemėse jau tiria skalūninius angliavandenilius, yra išdavę leidimus tik žvalgybai. Šią nuostatą geologijos profesorius, buvęs Lietuvos geologijos tarnybos direktorius, Lietuvos ir Lenkijos mokslų akademijų narys Gediminas Motuza pareiškė rugpjūčio viduryje, dar nežinodamas, jog rugsėjo pradžioje valdančioji kairiųjų politinė taryba įpareigos Aplinkos ministeriją nedelsiant skelbti „Chevroną“ konkurso nugalėtoju.
  Tiek valdančioji koalicija, tiek dešinioji opozicija, tiek premjeras ir Prezidentė viešai apsimeta, kad leidimas „Chevronui“ bus išduotas tik žvalgybai („juk turim žinoti savo gelmių išteklius“), tačiau jau ne kartą buvo rašyta ir kalbėta, jog konkursas, kuriame dalyvavo tik vienas „Chevronas“, buvo skelbtas angliavandenilių išteklių naudojimui Šilutės–Tauragės ir Kudirkos–Kybartų plotuose.
  Manau, pritarsit, kad nereikia būti rimtu lituanistu, teisininku ar politiku, jog suvoktum, kad sąvokos tyrimas ir naudojimas nėra tapačios. Manau, kad būtent todėl, supratęs visą teisinį, ekonominį ir politinį šios situacijos dramatizmą, vasarą atsisakęs patvirtinti „Chevroną“ nugalėtoju atsistatydino šio konkurso organizavimo komisijos pirmininkas, Geologijos tarnybos direktorius Juozas Mockevičius.
  Naivuoliai, besitikintys, kad po tokio konkurso nugalėtojo patvirtinimo „Chevrono“ kompanija užsiims labdaringa veikla, ištirs išteklius, o po to iš naujo tarsis dėl jiems mažiau palankių verslo sąlygų ar galimybių jas išgauti, tegu pasiskaito Ekvadoro laišką Skandinavijos ir Baltijos valstybių parlamentams, kuriame rašo, kad „daugiau nei tris dešimtmečius vykdžiusi naftos gręžimo veiklą Ekvadoro Amazonės regione, „Chevron“ bendrovė atogrąžų miškuose išleido daugiau nei 18 mlrd. galonų toksinių nuotekų, taip priversdama vietos gyventojus kęsti vėžio susirgimus, persileidimus ir apsigimimus. Teismo procesas truko beveik devynerius metus. Bendrovė „Chevron“ taikė (ir vis dar taiko) atidėliojimo taktiką, siekdama neleisti priimti sprendimo dėl jų ieškinių. Įrodymai Ekvadoro pirmosios instancijos ir apeliaciniame teismuose aiškiai parodė, kad bendrovė „Chevron“ (a) beatodairiškai vykdė standartų neatitinkančią veiklą Ekvadore, siekdama sumažinti produkcijos kaštus iki minimumo, taip sukeldama, ekspertų nuomone, didžiausią ir daugiausia žalos padariusią su nafta susijusią nelaimę istorijoje; (b) akivaizdžiai pažeidė daugelį Ekvadoro įstatymų, savo pačios sutartinių įsipareigojimų bei tuo metu galiojusių naftos pramonės standartų ir taip (c) padarė didelę žalą aplinkai, kurios teritorija dydžiu prilygsta Rod Ailando valstijai, JAV, dėl kurios per kitus dešimtmečius kils be galo daug sveikatos pavojų tūkstančiams atogrąžų miškų gyventojų, jei nebus imtasi veiksmų visapusiškai ją išvalyti. Įrodymus prieš bendrovę „Chevron“ pateikia ne tik ieškovai, bet ir pačios bendrovės „Chevron“ ekspertai ir aplinkos apsaugos auditoriai bei nepriklausomi trečiųjų šalių šaltiniai. Sprendime dėl žalos atlyginimo taip pat yra numatyta ir baudžiamoji dalis, pagal kurią bendrovė „Chevron“ turi būti nubausta už bandymą kenkti teismui ir grasinti teisėjams kalėjimu, jei šie nepriimtų sprendimo bendrovės naudai.“
  Kiekvienas galim, kaip norim vertinti Ekvadorą ir jo išplatintą informaciją, bet nuneigti ypatingos „Chevrono“ įtakos JAV administracijai neleidžia du faktai: pirma – JAV gėlo vandens įstatyme padaryta išimtis skalūnų angliavandenilių išgavėjams, leidžianti neatskleisti naudojamų cheminių medžiagų (dėl šios išimties pastaruoju metu vis labiau maištauja patys amerikiečiai) ir antra – „Chevronas“, pralaimėdamas aplinkosaugines bylas Ekvadorui, pradėjo kelti atsakomąsias bylas dėl neva sukelto prieš jį šmeižto ir įtikino JAV teismus pažeisti esminius demokratijos principus – atskleisti neva „Chevroną“ šmeižiančių asmenų privačius telefoninius pokalbius ir susirašinėjimus internetu.
  Taigi JAV labai agresyviai gina savo įmones ir savo piliečius visame pasaulyje, o kaip Lietuva? Ar mes elgiamės taip, kad neatrodytume „Chevronui“ kaip tie neva trečiarūšiai ekvadoriečiai?
  Keistas sutapimas – valdančioji politinė taryba Lietuvoje nurodė skubiai patvirtinti „Chevroną“ nugalėtoju kaip tik po trijų Baltijos valstybių vadovų susitikimo su JAV prezidentu. Nepaisant net to, kad svarbiausios ES institucijos, kurių autoritetinga nuomone taip dažnai remiasi mūsų Prezidentė, premjeras ar dešiniųjų opozicija, ne kartą perspėjo ir prašė visų ES narių neskubėti su šiuo, anot jų, aplinkai labai pavojingu išgavimo metodu ir palaukti bendrų visai Europai taisyklių.
  „Nėra klausimo, ar požeminio vandens užteršimas įvyks ar neįvyks – jis įvyks būtinai, tik klausimas, kada: po 10 ar po 100 metų, kokiais mastais ir kurioje vietoje?“ – taip hidraulinio skalūnų gręžimo pasekmes prognozuoja vienas žymiausių Lietuvos geologų G. Motuza, ir sako, jog dėl to taip pat baiminasi ir bene profesionaliausias Lietuvoje hidrogeologas, profesorius, akademikas Vytautas Juodkazis.
  G. Motuza savo teiginius grindžia taip: skalūnų angliavandenilių gavyba – labai nesenas užsiėmimas, aktyvus skalūnų dujų išgavimas pasidėjo tik prieš 5–6 metus, o žymiausias Marcellus telkinys Pensilvanijoje pradėtas eksploatuoti tik prieš dvejus metus. Todėl nėra jokių geologinių duomenų, leidžiančių teigti, kad šis hidraulinis gręžimas su nežinomomis cheminėmis medžiagomis yra nepavojingas – tam tiesiog praėjo per mažai laiko. Tačiau jau aišku tai, kad tokie hidrauliniai gręžimai sutampa su padažnėjusiais nestipriais (keli balai pagal Richterio skalę) žemės drebėjimais, kad jie keičia 200 metrų ir didesnio storio uolienos fizines savybes.
  Neišvengiamas požeminio vandens užterštumas vyks per jau esamus tektoninius lūžius (Lietuvoje numatomo išgavimo plote tokių tektoninių lūžių yra sočiai, jie nėra gerai ištirti, ne visi identifikuoti, todėl tik klausimas, kada ir kur per juos nutekėtų cheminės medžiagos) ir per gręžskylės plieninių vamzdžių cementines jungtis, kurios su laiku eižėja, taip pat jų skilinėjimą skatina ir minėti hidraulinio ardymo sukeliami žemės drebėjimai.
  G. Motuza atkreipia dėmesį, kad po Lietuvos mokslų akademijos perspėjimų Seimas pavasarį priėmė ne vieną įstatymų pataisą, didinančią valstybės kontrolę šiuo klausimu, bet viską sugadino Žemės gelmių įstatyme atsiradusios trys vadinamosios Paliuko pataisos, leidžiančios žemės gelmėse palikti neribotą kiekį cheminių medžiagų.
  Čia būtinai turiu įsiterpti į labai svarbius pono G. Motuzos samprotavimus ir išryškinti kelis labiau politinius nei aplinkosauginius dalykus: Raimundas Paliukas, šiuo metu Seimo narys, kaip ir Gediminas Motuza, taip pat yra geologas. Skirtumas tarp jų toks, kad geologų bendruomenėje G. Motuza žinomas kaip ryškus Lietuvos patriotas, todėl atgimimo laikotarpiu (1989–1991 m.) už aktyvią veiklą Sąjūdyje buvo išrinktas Lietuvos geologų sąjungos pirmininku, o štai R. Paliukas labiau žinomas kaip vienas iš pagrindinių „Gazpromo“ įsteigtos savo tiekiamų dujų tarpininkės Lietuvoje „Stella Vitae“ (vėliau tapusios „Dujotekana“) veikėjų, kuris po A. M. Brazausko grįžimo į valdžią, nuo 2001 iki 2008 m. buvo tapęs net ir Lietuvos dujų asociacijos prezidentu. Ir vėl sutapimas – kaip tik tuo metu A. M. Brazausko vyriausybė pigiai pardavė Lietuvos vamzdynus „Gazpromui“, dėl to šiandien ir vyksta karas su juo, kainuojantis kiekvienam lietuviui trečdaliu brangesnes dujas nei latviui ar estui.
  O kur pirmieji „Gazpromo“ įkurtų tarpininkų Lietuvoje pinigai – ten ir Viktoras Uspaskichas su Antanu Bosu ir visa savo partija, tad natūralu, jog R. Paliukas į Seimą pateko kaip Darbo partijos narys. Stebina kitkas – darbiečio R. Paliuko pataisas, labai naudingas „Chevronui“ ir sudarančias prielaidas teršti Lietuvos vandenis, palaikė ne tik jo partiečiai, bet ir (netgi labai audringai) konservatoriai ir liberalai – kaip tik tie, kurie kaltina (ir ne be pagrindo) Darbo partiją kaip korumpuočiausią ir Rusijai palankiausią politinę jėgą. Tačiau konservatoriai lygiai tuo pačiu kaltina ir tuos, kas bent kiek abejoja skalūnų dujų išgavimo metodo nauda Lietuvai (beje, Seimas vis dar nepradėjo svarstyti įstatymo pataisų, priversiančių už eksploatuojamas lietuviškas dujas ar naftą valstybei sumokėti ne 20, o 40 proc. mokestį) – tarp tokių, beje, yra ne tik aplinkosaugininkai, geologas G. Motuza, bet net Europos Komisija.
  Taigi konservatorių sudarytame prorusiškų jėgų sąraše tokia makalynė, kuriai prilygti gali nebent premjero Algirdo Butkevičiaus pažadai: prieš pusmetį kartojęs, kad nebus jokių skalūnų dujų gręžinių prieš gyventojų valią, rudeniop staiga pradėjo advokatauti „Chevronui“ nurodydamas – greičiau skelbt nugalėtoją, pradėt žvalgybą, nes mes privalom žinoti, kas mūsų gelmėse.
  Šiam nuolat valdžios kartojamam argumentui (privalom žinoti, kas yra mūsų gelmėse), kurį politikams pasufleravo „Chevroną“ į Lietuvą atvedęs „Minijos naftos“ direktorius Tomas Haseltonas, G. Motuza taip pat turi motyvuotą atsikirtimą: tokie tyrimai galimi be jokių konkursų ir be jokių „Chevronų“.
  Geologijos įstatyme yra pasakyta, kad Geologijos tarnyba gali nurodyti atlikti papildomus darbus. Pavyzdžiui, jeigu gręžiamas naftos gręžinys vieno turtingiausių Lietuvos piliečių T. Haseltono valdose – „Minijos naftos“ plote, Geologijos tarnyba gali nurodyti iškelti kerną iš silūro storymės, kurioje yra angliavandeniliai, ir tą kerną ištirti. Juo labiau kad pagal įstatymą yra privalomas nemokamas duomenų teikimas Geologijos tarnybai. Bet ta galimybe niekada nebuvo pasinaudota, todėl dabar beprasidedančiame skalūnų angliavandenilių versle vadovaujamės skaičiais, kuriuos amerikiečių energetikos agentūra gauna tirdama tos pačios „Minijos naftos“ ar kurios kitos naftos bendrovės pateiktus duomenis (mano spėjimu, perduotus amerikiečiams ne už dyką). Nors pagal įstatymą tie duomenys turėjo būti perduoti Lietuvos valstybei.
  Šiandienė didžioji politika labai paprasta – kas turtingesnis, to interesai ir laimi, todėl akivaizdu, kad nepaisant pagrįstų mūsų mokslininkų argumentų, Europos Komisijos ar Ekvadoro aplinkosauginių perspėjimų, savų piliečių protestų ar elementarių ekonominių siūlymų, kaip gausiau papildyti valstybės biudžetą, „Chevronas“ vis tiek taps nugalėtoju ir pirmas Europoje įgis teisę eksploatuoti naftą ir dujas iš lietuviškų skalūnų už mizerišką 20 proc. mokestį Lietuvai.
  Todėl žemaičiams belieka tik dvi išeitys: arba laukti, kol jų žemes žvalgybai išgręžę, užteršę ir nusivylę rezultatais amerikiečiai pasitrauks (mes juk bet kuria kaina turime žinoti, kas slypi mūsų gelmėse), kaip kad įvyko Lenkijoje, arba paskelbus „Chevroną“ nugalėtoju, šį konkursą skųsti teismui, motyvuojant G. Motūzos žodžiais: prieš skelbiant konkursą išankstinis privalomas aplinkos vertinimas buvo atliktas ne hidrauliniam ardymui, kuris taikomas skalūninėms dujoms ar naftai, bet pasirėmus duomenimis iš dabar veikiančių naftos gavybos verslovių, kur nafta išgaunama kitokiais, ne tokiais pavojingais metodais. Kitaip sakant, konkursas buvo skelbtas ne tai veiklai, kuriai atliktas poveikio aplinkai vertinimas.
  O pabaigai toks politinis pastebėjimas: Prezidentės ir kitų politikų vietoje labiau įsiklausyčiau į atkakliausių europiečių – žemaičių balsą ne tik todėl, kad jie tokie užsispyrę ir jų daug (protestus pasirašo 300 bendruomenių!), bet ir iš šimtametės patirties – žemaičiai lėtai įsitraukia į visuomeninius reikalus, bet kai kas paliečia jų asmeninius gyvenimus tiesiogiai, tuomet juos sustabdyti sunku.”

  • marta:

   Šis straipsnis tik patvirtina tai, ką sakiau. Su nedideliais nukrypimais:

   1)”Chevronas“, pralaimėdamas aplinkosaugines bylas Ekvadorui, pradėjo kelti atsakomąsias bylas dėl neva sukelto prieš jį šmeižto ir įtikino JAV teismus pažeisti esminius demokratijos principus – atskleisti neva „Chevroną“ šmeižiančių asmenų privačius telefoninius pokalbius ir susirašinėjimus internetu.”
   Ši pastraipa liudija, kad Čevronas yra galingai šmeižiamas. Rusijai neabejotinai talkina tas “kritinis minimumas” žydochazarų, kuriuos ji iškomandiravo į visas pasaulio šalis ir kurie stengiasi įtakoti media.
   Įtariu, kad ir ponas Vinokuras, atsakingas už žydams gražintus 129 milijonus naudoja juos propagandai, nes vietiniams žydams buvo išmokėti tik trys milijonai. Labai patogu mūsų smegenis pudruoti mūsų pačių biudžeto pinigais. O juk viskas prasidėjo nuo Rostrapovičiaus fondo?

   2)Darius Stancikas pats paliudijo, kad geologą Motuzą nusamdė lenkai. Tiksliau Lenkų Mokslų Akademija. Jei lenkai moka daugiau, tai nenuostabu, kad jis pakeitė savo senus liudijimus, kurie buvo išspausdinti Verslo Žiniose. Turime juk ne du geologus.

   3)Mes nesame pirmieji, įsileidę Chevroną. Chevronas jau senai Europoje. O skalūnus jau siurbia Lenkijoj, Rumunijoj, Bulgarijoj, kviečiamas į Ukrainą ir Moldaviją. Šios šalys nori pabėgti nuo Rusijos ir teisingai daro.

   • marta:

    beje jei kas nors žiūrėjot TEISĘ ŽINOTI greičiausiai atkreipėt dėmesį į Kubiliaus įdomią ir daug pasakančią repliką Uspaskichui?

   • faktas:

    Chazarija gyvavo prieš tūkstantį metų, o Rusija susikūrė tik prieš kelis šimtus metų, bet tų pačių chazarų (žydų) samdinė Marta nenuilstamai bando įrodyti, kad už visas žydų/chazarų/masonų/globalistų/satanistų (vadink kaip nori), gyvenančių Vakaruose ir atvykusių į Vakarus žymiai seniau nei susikūrė Rusija, nuodėmes atsakinga Rusija ir tik Rusija.
    Dar bando skleisti vaikišką propagandą apie tai, kad yra kažkokios geros korporacijos bei blogos korporacijos, geros supervalstybės ir blogos supervalstybės, kai bet kokiams sveiko proto žmogui aišku, kad visi turintys galią yra vienodi (tai yra blogi), tik galios (ir kartu blogumo) kiekis nevienodas, o šiuo metu JAV ir visi Vakarai pranoksta Rusiją tiesiog nelygintinai. Martos šeimininkų vietoje aš jai algos nemokėčiau…
    Ir dar, tai pačiai Rusijai naudinga Vakarų griaunanti įtaka Lietuvoje, nes, kai žmonės Vakarais nusivils, o nusivylęs ir pakankamai prorusiškų nuotaikų “senimas” skirtingai nuo liberalaus jaunimo būtent lieka gyventi Lietuvoje, o neemigruoja…taigi Rusijai lieka tik išlaukti tinkamo momento…

    Dabar dėl pačių skalūnų: kas galėtų paneigti, kad visoje Europoje bandomų prastumti katastrofiškų gamtai gręžinių esmė yra visai ne pelnas, o siekis būtent užteršti geriamą vandenį, iš ko vėliau galima bus pasidaryti ne tik puikų biznį, bet ir reguliuoti žmonių kiekį, kurstyti karus ir t.t., kas yra JAV įsitvirtinusių satanistų-globalistų tikslas.

 15. medus:

  nors jau seniai gyvenu Vilniuje, turbūt niekuo nesididžiuoju labiau nei tuo, kad mano gyslomis teka ne mažiau kaip 100 proc. žemaičių kraujas. žmonės, belieka suprasti, kad tai nėra Žemaitijos – tai – visos Lietuvos problema – skalūnų gavybai reikia plynių – visos Lietuvos (ir daugiau). džiaugiuosi visais, sutiktais vakar ir šiandien. ne viskas prarasta, tautiečiai, nors šiandien ir labai liūdna – nuo išdavikės mankurtų valdžios, kuri nėra verta Lietuvos vardo…ką ten -Lietuvos – jie – ne žmonės.

 16. karnavyžis:

  as pries tapsnotojus, bet uz skalunu dujas

  • Amelija:

   Pagaliau nors vienas dar neužsivedęs atsirado. “Gazpromo” orkestre pasigirdo ir sveika gaida. Karnavyži nuo Suvalkijos, laikykis, dabar tave apipils purvais, iškeiks, sunešios su žemėm… Bet nieko baisaus, šitam portale mažuma yra dauguma, ji neįtakinga ir nepavojinga.

   • medus:

    dar viena ponia, apribota Gazpromo-Chevrono polių..atsibuskite, gyvenate laisvoje Lietuvoje, kur nė vienas šių naikintojų neturi būti leistas šeimininkauti.

    • Arnius:

     Niekas čia ir nešeimininkaus, Lietuva siekia energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos, o visi “Gazpromo” mylėtojai apsimeta baisiais patriotais. Kodėl tokie aršūs aktyvistai nestovi su plakatais prie Rusijos ambasados, kai rusų muitininkai savaitę tyčiojasi iš mūsų vežėjų, gadina maisto produktus ir daro milžiniškus nuostolius Lietuvos ekonomikai? Pirmyn, ten jūs tikrai reikalingi.

     • ...:

      jums siūlau paskaityti mano pavyzdėlį apie lapę ir vilką. įkeliu dar kartą, jei nerastumėte:)
      gyveno mažas kiškutis. jį norėjo suėsti lapė. kiškienei pavyko nuo lapės išgelbėti kiškiuką, bet atšliaužė gyvatė ir sako:
      “- Aha, tu NORI, kad tavo kiškiuką suėstų vilkas…nesigink, nori! kad nedavei kiškiuko lapei, nori vilko..”.
      ką atsakyti tokiai kvailai gyvatei? mama norėjo tik sveiko (nesuėsto) kiškiuko. pagalvokite:)

      • ...:

       beje, Arniau, galėsite stovėti prie JAV ambasados, kai žmonės, nebeturėdami geriamo vandens ir gyvenantys žemėje, užterštoje chemikalais, teisis su Chevronu. deja, teismai vyks ne Lietuvoje – tik JAV – ten dorojamos visos Chevrono aukos.
       p.s. ką reiškia jūsų “sugadinti maisto produktai”, kai kalbame apie mūsų gerimą VANDENĮ? kokie nuostoliai žmonėms bus netekus geriamo vandens? žmogau, švieskitės, žemiau įkeliau nuorodą.

     • Kęstutis:

      “Niekas čia ir nešeimininkaus” – būtent… ir Cheronas nešeimininkaus… O dėl Rusijos, tai pats nusipaišyk plakatą ir eik piketuoti prie perdėm proamerikietiškos vyriausybės, o ne prie Rusijos ambasados ir paklausk – kodėl vyriausybė negina Lietuvos nei nuo Rusijos, nei nuo kitų okupantų???

 17. Tomas:

  Štai kaip lipa [per mūsų galvas tautos išdavikai.

 18. Atgalinis pranešimas: L.Balsys: „Chevron“ paskelbta konkurso laimėtoja prieš žmonių valią ir įstatymus | Alkas.lt

 19. ...:

  nesusigaudantiems šiek tiek informacijos interente:
  http://www.skalunai.info/skalunai-piliecio-ziniu-minimumas-informacija-is-visur/

  Chevronas yra pripažinta ”kompanija- žudike” ir įeina į pavojingiausių kompanijų sąrašus pasaulyje (”deadliest corporations”), šiame straipsnyje jam buvo paskirta garbingoji 1-oji vieta. Plačiau ČIA: http://worldtruth.tv/15-deadliest-corporations/

  “KAS YRA HIDRAULINIS PLĖŠYMAS (”FRACKING”), KURIS NAUDOJAMAS SKALŪNŲ DUJŲ/ SKALŪNŲ NAFTOS GAVYBOJE?

  Tai – uždelsto veikimo, lėtinė bomba. Tai – gyvas eksperimentas su žmonėmis ir Gamta esamuoju laiku.

  Skandalingoji hidraulinio plėšymo technologija (google ”fracking”), naudojama skalūnų dujų gavyboje – mažai ištirta, nauja (pradėta tik šiame tūkstantmetyje), labai tarši ir neatstatomai žalinga technologija.

  Šiam momentui, technologijos yra tokios, kad Žemės ir Vandens nuodijimas yra sudėtinė viso technologinio proceso dalis.

  Skalūnų angliavandeniliai gali būti skystos (nafta) arba dujinės fazės (dujos).

  Tradicinė nafta (tradiciniai angliavandeniliai) išgaunama iš laidžių uolienų ir telkinių, o štai skalūninės dujos/nafta (dar vadina netradiciniai angliavandeniliai) kaupiasi ir ”konservuojasi” smulkiais lašiukais nelaidžiose skalūninėse uolienose, paprastai turinčioje didžiulį regioninį paplitimą. Uolienose susikaupę dujos/nafta negali nei išsilaisvinti nei migruoti. Lietuvoje tokios uolienos yra paplitusios 15 000 km2 plote. Dėl savo paplitimo dar vadina išsklaidytaisiais angliavandeniliais. Kad tas dujas (naftą) išlaisvinti – reikia jas išsprogdinti ir ”išlaisvinti”. To neįmanoma padaryti be didžiulio kiekio agresyvių chemikalų ir barbariškos intervencijos į žemės gelmes. ”

  skaitykite, žmonės, švieskitės. tai, kas bus sugriauta, nebebus atstatyta ir žala bus mums visiems, ne kam nors atskirai.

 20. et:

  ekstremalūs Juliaus Panko, pavadavusio Murzą, kuris vadovauja parašų rinkimui “už žemę”, o kartu ir už pavojingus Konstitucijos pakeitimus, a la “nacionalistai” yra ver vieną žingsnį nuo kraštutinių kairiųjų. Tik iš pirmo žvilgsno atrodo, kad jie juda priešingom kryptim. O iš tikrųjų tai jie juda ratu priešingom kryptim, kol susitinka viename taške. Ir tame yra jų chazariškoji vadovybė, tokie žmonės, kurie paprastai lydi “nacių”, atsiprašant demonstracijas ir padeda išprovouoti susidūrimus su visokiais “antifa’ ar “anarchistais”, kad galėtų pasauliui rėkti apie “nacizmą”, “racizmą”, “antisemitizmą’ ir t.t. Lietuvoje ir kad būtina įvesti tam tikrus įstatymus, kuriuos jie patys ir sugalvojo.

  • ...:

   šitą jau girdėjom – žinome, tad nieko nenustebinite –
   “Lietuvoje pradeda siautėti SMEGENŲ PLOVIMO aparatas. Kas jie tokie pamatysite patys per spaudą ir televiziją, jei būsite atidūs ir supratingi. Jums kalbės apie energetinę nepriklausomybę ir gąsdins rusais, o visus drįsusius suabejoti – vadins gazpromo agentais. Bandys sumenkinti ir įvardinti „eiline žaliųjų isterija‘‘.”
   ir t.t. ir pan…
   p.s. dar kartą skaitykite mano pasaką apie lapę ir vilką – kaip matau, jūsų suvokimo nepasiekė:)..

 21. Marija:

  Baisu, tik tiek galima pasakyt…Argi galvojom, kad taip reikės atkakliai priešintis kovojant už švarią aplinką ir vandenį? Ir dar baisiau, kad yra tokių subjektų kaip Marta ar panašūs į juos… Vakar prie vyriausybės paklausius protestuotojų paaiškėjo,kad gal žemaičiai kaip nors sugebės pasipriešinti. O toji valdžiukė Vilniuje – nebylus šešėlis, sugebanti tik pritariamai linkčioti tiems, kurie naudingi…

 22. ...:

  naivuoliams Chevrono kulto atstovams įkeliu kažkieno ką tik pasirodžiusį paprastutį komentarą:

  http://alkas.lt/2013/03/19/mokslininkai-pritaria-skalunu-duju-zvalgybai-bet-mato-gresmes/?comments#comment-127728
  ir tai – tik pirmosios “gėlytės”…

 23. A:

  Prirašyta, kad sekantis karas bus dėl vandens, nes jo labiausiai truks. Man atrodo, kad kai kas stengiasi, kad jo pritruktų kuo greičiau. Hebrono puolimas , gal būt, jau ir yra to karo pradžia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė