Sostinėje vyks pilietinė akcija „Lietuvos šauksmas. Už švarią Lietuvą“ (tiesioginė transliacija) (28)

Vytautas V.Landsbergis | Alkas.lt nuotr.

Vytautas V.Landsbergis | Alkas.lt nuotr.

Rugsėjo 15 d., 15 val. Vilniuje, Rotušės aikštėje, Lietuvos Šeimų sąjūdis surengs pilietinę akciją „Lietuvos šauksmas. Už švarią Lietuvą“. Šia akcija siekiama paskatinti valstybės institucijas, ypatingai Aplinkos ministeriją, apginti Lietuvos Žemę ir jos švarą nuo teršalų konkrečiais veiksmais – sustabdant skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos konkursą. Akcija kviečia žmones susivienyti ir su dainomis ir ugnimi širdyje atgaivinti Lietuvos Dvasią.

Pilietinio susitelkimo tikslas – suvienyti Lietuvos žmones sprendžiant Lietuvos Žemės gelmių žvalgymo, išteklių išgavimo, naudojimo, pardavimo ir galimos žalos ekosistemai klausimu. Renginio metu bus atskleisti faktai, kuriuos dažniausiai nutyli gavyba užsiimančios kompanijos, bei pristatyti galimos ekokatastrofos mastai. Taip pat iškelti žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės pardavimo užsienio šalių piliečiams, Tautos išlikimo ir Lietuvos, kaip nepriklausomos valstybės, turinčios teisę pasirinkti ir prisiimti atsakomybę už savo ateitį klausimais. Pilietinės akcijos rengėjai nuoširdžiai kviečia atvykti, pabūti drauge ir prikelti Tautos vienybę.

Dvasią žadins ir kels: rašytojas, kino ir teatro režisierius Vytautas V.Landsbergis; aktorius, dainuojamosios poezijos atlikėjas, teatro pedagogas Gediminas Storpirštis; dainuojamosios poezijos grupė „Riedanti Saulė“.

Su skalūninių dujų gavyba ir jos technologijos keliamais pavojais supažindins: Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas, pensininkė, lietuvių kalbos mokytoja Regina Liūdžiuvienė, profesorius Gediminas Motuza, geologas Vytautas Švanys, reemigrantė Elona Stasiūnaitė.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

28 komentarai

 1. irena:

  na taip – dujos! Sunku patiketi, jog esam tokie naivuoliai! Negi negalim pasimokyti is situacijos su “CHEVRON”?

 2. Žaltys:

  Ar tai reiškia kad Vytautas V. Landsbergis bus paskelbtas Maskvos agentu?

 3. marta:

  Juk ir durniui aišku, kad žmonės nepasitioki valdžia, nes žiniasklaidą tik tą ir daro – skleidžia nepasitikėjimą valdžia, o nekalba apie tikruosius faktus apšviesadami žmones. Tad ką gali nuspręsti klaidinama visuomenė? “Ekspertai” kalba tik apie Chevron konfliktą su Žygaičių bendruomene, kuria manipuliuojama. Bet nepateikia jokių faktų apie pretenzingus Chevron konkurentus, pvz. lenkų LOTUS, arba kitais vardais prisidengusį Gasprom, kurio dujų tarpininku siekė būti Uspaskichas, bet vėliau buvo pastatytas R.Stonys (Dujotekana), privatizavęs GEONAFTĄ ir kuriam mokestį už naftos gavybą A.Paulauskas sumažino nuo 25 procentų iki 9 procentų, neva žvalgybai, bet žinom iš “Verslo žinių”, kad rusai jau iki 1988 metų buvo išžvalgę visą Pabaltij ir sudarę geožemėlapius, kuriuos matė tokie gelogai kaip G.Matuza.

  Bet 1992 metais G.Vagnoriaus pavaduotojas Z.Vaišvila iš Rusijos parvežė suklastotus duomenis su išbraukytais, ištrintais žemėlapiais. . Nuo tada paskleistas gandas, kad naftos ir dujų turime labai mažai. Nors iš tikrųjų Pabaltijys jų turi ne mažiau kaip Kaspijos ar Šiaurės jūra.

  Beje, šiuo metu geologas G.Motuza yra įdarbintas Lenkijos Mokslų Akademijoje. Tad jis nebūtinai dirba Lietuvos naudai. Jo dabartiniai pasisakymai prieštarauja jo ankstesniems pasisakymams (žr. verslo žinių archyvas) ir jau gina Geonaftos, faktiškai Rusijos, per tarpininkus, interesus.

  Nepamirškim, kad lenkai, “lenkų klausimus ‘ kaip spaudimą vyriausybei kelia greičiausiai tam, kad iš kitos piusės jie jau senokai prievartauja vyriausybę parduoti lenkams – Mažeikių naftai- ir mūsų statomą dujų terminalą.

  Kadangi privatizuojant Geonaftą “konkurse” dalyvavo fiktyvios įmonės, įregistruotos Šveicarijoj ir Lenkijoj, tai įtariu, kad ir Lotus gali būti Rusijos įmonė. Nes jų portale savininkai nedeklaruojami. O kai kalba eina apie milijardinius pelnus, tai visuomene bandoma gudriai pasinaudoti… netgi iki panašių kofliktų sukėlimo kaip Artimuose Rytuose ar pilietinio karo.

 4. marta:

  per šią neva “švaros” akciją bus renkami ir parašai neva dėl -žemės nepardavimo užsieniečiams, bet kartu žmonės pasirašys ir už KONSTITUCIJOS straipsnių pakeitimą, kuriuos jau yra pasiūlęs seime Uspaskich su A.Paulausku. Tad jei į tokius valstybės pagrindo – Konstitucijos pakeitimus Prezidentė sureaguotų nepritarimu, ji gali būti apkaltinata kaip pasipriešinusi “visuomenės nuomonei”. Labai gudriai sumąstyta pasinaudoti visuomene.

 5. nega:

  Landsbergio dainų geriau nebūtų- labai jau nykios, liūdnos, migdančios jos, o ne kviečiančios kovoti, nu bet čia skonio reikalas. Čia naudinga bus tik informacija, kuri bus pateikta, nors kas domisi ir taip viską žino. Man atrodo, esminis reikalas būtų tikra savivalda, už tai reiktų kovoti, nes tai yra galingas įrankis. O visokie priminimai, ar net prašymai valdžiai yra tuščias reikalas. Valdininkai dirba ne žmonėms.

 6. marta:

  beje, vienas iš parašų rinkėjų organizatorių, keičiant KONSTITUCIJĄ, prisidengus “žemės nepardavimu užsieniečiams”, pasirodo, yra kraštutinis dešinysis Julius Panka, pasireklamavęs netiesa.lt. Šiaip kraštutiniai dešinieji su kraštutiniais kairiaisiais – Antifa (antifašistai) Anarchija, švelniau ir protingiau – Neokairė95, Paleckio Frontas) tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad juda priešingom kryptim. Bet iš tikrųjų tai jie juda ratu ir susitinka viename taške iš kurio jiems ir vadovaujama. Tarptautiniu mastu jų vadovybę radau wikipedijoje. Tai neotrockistinė išskirtinai chazariškų vadovų grupė, įsikūrusi DB, pavadinimu “62 Group”. Anksčiau vadinosi “43 Group” ir stengdavosi į visus nacionalinius judėjimus infiltruoti savus agentus ir sukelti gatvių konfliktus. Radikaliausios jų grupės, tokios kaip ‘raudonosios beretės” Italijoje, ar AFA Anglijoje, įkūrusi militarizuotą grupę “No Platform”, glaudžiai susijusią su Antifa ir Anarchija, nevengė ir nevengia teraktų, nepageidaujamų teisėjų žudymo ir kt. Nors šiuo metu jie jau egzistuoja kaip politinė jėga, nevengianti žodžio “nacionalinis” pasivadinę National Assambly Against Racism ir vadovauja tokiems savo įkurtiems padaliniams kaip “Lesbian and Gay Coalition Against Racism”, “Student Assembly Against Racism”, juodukų komunai “1990 Trust”, kitai juodaodžių organizacijai, įtakojančiai įstatymus Europoje praskiedžiant ją “Black Police Association”, “Operation Black Vote”, kuri manipuliuoja juodaisiais per rinkimus, “Alif-Aleph UK: British Muslims, British Jews”,, kuri bando manipuliuoti Britanijos musulmonais, “Jewish Council for Racial Equality”, kuri propaguoja multikultūralizmą, “Immigration Law Practitioners Association”, “European Council on Refugees & Exiles” — nieko bendra su ES neturinti skėtinė organizacija, apjungianti 75 pabėgėlių agentūras, “North East Campaign for Asylum Rights” ir dešimtys kitų “nevyriausybinių” organizacijų, kuriomis šitie raudonieji chmerai siekia sutraiškyti Europos valstybes iš vidaus.

  Galimas daiktas, kad Dovydas Katz irgi priklausoi tai grupei, nes atvyksta iš Britanijos kiekvienąkart per skinų.
  organizuojamas eitynes:)
  Galimas daiktas, kad Bielskis buvo užangažuotas kai studijavo Britanijoje per “Student Assembly Against Racism”.
  Galimas daiktas, kad Neokairė95 lyderis Bielskis buvo užangažuotas tuo metu kai studijavo kažkuriame Britanijos universitete.
  Galimas daiktas, kad kritiko Valdo Gedgaudo netikėta mirtis susijusi su šiais “kovotojais”.
  Galimas daiktas, kad Garliavos mirtys taip gali būti susiję su tokiais judėjimais.

 7. Nepolitikas:

  Naujas propagandos humoras: „Rugsėjo 15 d., 15 val. Vilniaus Rotušės aikštėje Lietuvos šeimų sąjūdis (LŠS) surengs pilietinį renginį „UŽ ŠVARIĄ LIETUVĄ“(!?). Šio renginio tikslas – suvienyti mus visus SPRENDŽIANT Vandenų, Žemės ir Tautos išlikimo klausimus.“ Ar mes visi sprendžiam „Vandenų, Žemės ir Tautos išlikimo klausimus“? Ar tai daro ES? Na ir toliau – koncertas: „Dainuos V.V. Landsbergis, G.Storpirštis, „Riedanti saule“ ir kiti. LŠS kviečia pabūti kartu, pajusti ir atgaivinti Tautos vienybę.“ Tiksliau butu : „Vilniaus Rotušės aikštėje Lietuvos šeimų sąjūdis (LŠS) surengs pilietinį ŠOU renginį „UŽ ŠVARIĄ LIETUVĄ“.

 8. Melo prisiklausėme pakankamai, iš visų buvusių valdžių. Buvusi sovietinė nomenklatūra, savo neūkiškumą, nori spręsti paprastų žmonių sąskaita, jie gali juos ir išnuodyti, jiems tai nusispjaut. Įteisinamas vogimas valstybiniu lygiu, per didelius objektus, per bankų griūtis, per 23 metus nei vienas didelis aferistas nesėdi ,už padarytą žalą valstybei. Į konstituciją šluostomos kojos, nei valstybinės pencijos nei rentos, niekam nepriklauso, bet jos mokamos 110 tūkstančių asmenų, valstybė praskolinta, gręsia bonkrotas, kad išvengti atsakomybės už visas savo neūkiškas veikas, valdžiagyviai nieko nesibodi, nei anūkų svekatos, nei Lietuvos ateities. Garliava buvo tik repeticija, patikrinti, kaip ginasi visuomenė, isitikinta, kad ji beveik nesigina, tada stumiamas buldozeriu, dar vienas pragaištingas Lietuvai "verslo projektas". Kad išsukti savus nuo atsakomybės.

 9. Atgalinis pranešimas: L.Balsys: Tik ryžtingas piliečių pasipriešinimas gali priversti Lietuvos valdžią pradėti gerbti savo šalies žmones | Alkas.lt

 10. niño:

  senjorė lietuvių kalbos mokytoja” !!!
  Pagaliau ir Lietuvoje mokytojas jau nebe šuns vietoje, o pripažįstant jo statusą pagarbiai vadinamas ponu. Gaila, kad tik ne visiems suprantamai, o ispaniškai…

 11. Buvau:

  Renginys nei velnias nei gegutė. Taip ir nesupratau už ką jis: už Landsbergio dainas, Žygaičių bendruomenę ar apskritai organizatoriams patiems savimi pasigrožėti … Paskutinis variantas įtikinamiausias.

 12. medus:

  ką tik grįžom iš renginio ir galiu konstatuoti: žmonės, Lietuvos dvasia dar gyva. kalbelių kai kurių galėjo ir nebūti (kaip ir visur, atsiranda kokių bereikšmių pasisakymų-pagraudenimų), bet daug informacijos pateikta, daug muzikos sugrota, dainų sudainuota, o daugiausiai – sušokta. pašėlom! 😉 ir nors Sąjūdžio laikų dvasią prisimenu kaip sapną, bet jausmas nepasimiršo. kažkas panašaus buvo ir čia. tik jei sąjūdį galėjai pavadinti „dainuojančia revoliucija“, tai šiandienos labiau panašu buvo į šokančią 
  išvados: tautos susitelkimas – įmanomas, piliečių bendrystė – įmanoma, tik reikia ją puoselėti. didžiausią įspūdį padarė šilti pilietiški ir draugiški žmonės, betarpiškas bendravimas, geranoriškumas ir vienybės jausmas. šito labiausiai pasiilgta ir jis ten buvo. tiems, kuriuos klaidina Lietuvos nemylinčių žmonių čia skleidžiama dezinformacija apie skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos žalą, žemiau įkelsiu keletą pastraipų iš Daliaus Stanciko str. „Tai įvyks, tik klausimas: kada?“.

 13. medus:

  iš Daliaus Stanciko str. „Tai įvyks, tik klausimas: kada?“ (1):
  “Paskelbus konkurso nugalėtoją, Lietuva būtų pirmoji Europoje išdavusi leidimą skalūnų angliavandenilių gavybai, mes būtume pirmieji europiečiai, pasiryžę tokiai veiklai – lenkai ir kiti ES nariai, kurie savo žemėse jau tiria skalūninius angliavandenilius, yra išdavę leidimus tik žvalgybai. Šią nuostatą geologijos profesorius, buvęs Lietuvos geologijos tarnybos direktorius, Lietuvos ir Lenkijos mokslų akademijų narys Gediminas Motuza pareiškė rugpjūčio viduryje, dar nežinodamas, jog rugsėjo pradžioje valdančioji kairiųjų politinė taryba įpareigos Aplinkos ministeriją nedelsiant skelbti „Chevroną“ konkurso nugalėtoju.
  Tiek valdančioji koalicija, tiek dešinioji opozicija, tiek premjeras ir Prezidentė viešai apsimeta, kad leidimas „Chevronui“ bus išduotas tik žvalgybai („juk turim žinoti savo gelmių išteklius“), tačiau jau ne kartą buvo rašyta ir kalbėta, jog konkursas, kuriame dalyvavo tik vienas „Chevronas“, buvo skelbtas angliavandenilių išteklių naudojimui Šilutės–Tauragės ir Kudirkos–Kybartų plotuose.
  Manau, pritarsit, kad nereikia būti rimtu lituanistu, teisininku ar politiku, jog suvoktum, kad sąvokos tyrimas ir naudojimas nėra tapačios. Manau, kad būtent todėl, supratęs visą teisinį, ekonominį ir politinį šios situacijos dramatizmą, vasarą atsisakęs patvirtinti „Chevroną“ nugalėtoju atsistatydino šio konkurso organizavimo komisijos pirmininkas, Geologijos tarnybos direktorius Juozas Mockevičius.”

 14. medus:

  iš Daliaus Stanciko str. „Tai įvyks, tik klausimas: kada?“ (2):
  “Naivuoliai, besitikintys, kad po tokio konkurso nugalėtojo patvirtinimo „Chevrono“ kompanija užsiims labdaringa veikla, ištirs išteklius, o po to iš naujo tarsis dėl jiems mažiau palankių verslo sąlygų ar galimybių jas išgauti, tegu pasiskaito Ekvadoro laišką Skandinavijos ir Baltijos valstybių parlamentams, kuriame rašo, kad „daugiau nei tris dešimtmečius vykdžiusi naftos gręžimo veiklą Ekvadoro Amazonės regione, „Chevron“ bendrovė atogrąžų miškuose išleido daugiau nei 18 mlrd. galonų toksinių nuotekų, taip priversdama vietos gyventojus kęsti vėžio susirgimus, persileidimus ir apsigimimus. Teismo procesas truko beveik devynerius metus. Bendrovė „Chevron“ taikė (ir vis dar taiko) atidėliojimo taktiką, siekdama neleisti priimti sprendimo dėl jų ieškinių. Įrodymai Ekvadoro pirmosios instancijos ir apeliaciniame teismuose aiškiai parodė, kad bendrovė „Chevron“ (a) beatodairiškai vykdė standartų neatitinkančią veiklą Ekvadore, siekdama sumažinti produkcijos kaštus iki minimumo, taip sukeldama, ekspertų nuomone, didžiausią ir daugiausia žalos padariusią su nafta susijusią nelaimę istorijoje; (b) akivaizdžiai pažeidė daugelį Ekvadoro įstatymų, savo pačios sutartinių įsipareigojimų bei tuo metu galiojusių naftos pramonės standartų ir taip (c) padarė didelę žalą aplinkai, kurios teritorija dydžiu prilygsta Rod Ailando valstijai, JAV, dėl kurios per kitus dešimtmečius kils be galo daug sveikatos pavojų tūkstančiams atogrąžų miškų gyventojų, jei nebus imtasi veiksmų visapusiškai ją išvalyti. Įrodymus prieš bendrovę „Chevron“ pateikia ne tik ieškovai, bet ir pačios bendrovės „Chevron“ ekspertai ir aplinkos apsaugos auditoriai bei nepriklausomi trečiųjų šalių šaltiniai. Sprendime dėl žalos atlyginimo taip pat yra numatyta ir baudžiamoji dalis, pagal kurią bendrovė „Chevron“ turi būti nubausta už bandymą kenkti teismui ir grasinti teisėjams kalėjimu, jei šie nepriimtų sprendimo bendrovės naudai.“
  Kiekvienas galim, kaip norim vertinti Ekvadorą ir jo išplatintą informaciją, bet nuneigti ypatingos „Chevrono“ įtakos JAV administracijai neleidžia du faktai: pirma – JAV gėlo vandens įstatyme padaryta išimtis skalūnų angliavandenilių išgavėjams, leidžianti neatskleisti naudojamų cheminių medžiagų (dėl šios išimties pastaruoju metu vis labiau maištauja patys amerikiečiai) ir antra – „Chevronas“, pralaimėdamas aplinkosaugines bylas Ekvadorui, pradėjo kelti atsakomąsias bylas dėl neva sukelto prieš jį šmeižto ir įtikino JAV teismus pažeisti esminius demokratijos principus – atskleisti neva „Chevroną“ šmeižiančių asmenų privačius telefoninius pokalbius ir susirašinėjimus internetu.”

 15. medus:

  iš Daliaus Stanciko str. „Tai įvyks, tik klausimas: kada?“ (3):

  “Taigi JAV labai agresyviai gina savo įmones ir savo piliečius visame pasaulyje, o kaip Lietuva? Ar mes elgiamės taip, kad neatrodytume „Chevronui“ kaip tie neva trečiarūšiai ekvadoriečiai?
  Keistas sutapimas – valdančioji politinė taryba Lietuvoje nurodė skubiai patvirtinti „Chevroną“ nugalėtoju kaip tik po trijų Baltijos valstybių vadovų susitikimo su JAV prezidentu. Nepaisant net to, kad svarbiausios ES institucijos, kurių autoritetinga nuomone taip dažnai remiasi mūsų Prezidentė, premjeras ar dešiniųjų opozicija, ne kartą perspėjo ir prašė visų ES narių neskubėti su šiuo, anot jų, aplinkai labai pavojingu išgavimo metodu ir palaukti bendrų visai Europai taisyklių.
  „Nėra klausimo, ar požeminio vandens užteršimas įvyks ar neįvyks – jis įvyks būtinai, tik klausimas, kada: po 10 ar po 100 metų, kokiais mastais ir kurioje vietoje?“ – taip hidraulinio skalūnų gręžimo pasekmes prognozuoja vienas žymiausių Lietuvos geologų G. Motuza, ir sako, jog dėl to taip pat baiminasi ir bene profesionaliausias Lietuvoje hidrogeologas, profesorius, akademikas Vytautas Juodkazis.
  G. Motuza savo teiginius grindžia taip: skalūnų angliavandenilių gavyba – labai nesenas užsiėmimas, aktyvus skalūnų dujų išgavimas pasidėjo tik prieš 5–6 metus, o žymiausias Marcellus telkinys Pensilvanijoje pradėtas eksploatuoti tik prieš dvejus metus. Todėl nėra jokių geologinių duomenų, leidžiančių teigti, kad šis hidraulinis gręžimas su nežinomomis cheminėmis medžiagomis yra nepavojingas – tam tiesiog praėjo per mažai laiko. Tačiau jau aišku tai, kad tokie hidrauliniai gręžimai sutampa su padažnėjusiais nestipriais (keli balai pagal Richterio skalę) žemės drebėjimais, kad jie keičia 200 metrų ir didesnio storio uolienos fizines savybes.
  Neišvengiamas požeminio vandens užterštumas vyks per jau esamus tektoninius lūžius (Lietuvoje numatomo išgavimo plote tokių tektoninių lūžių yra sočiai, jie nėra gerai ištirti, ne visi identifikuoti, todėl tik klausimas, kada ir kur per juos nutekėtų cheminės medžiagos) ir per gręžskylės plieninių vamzdžių cementines jungtis, kurios su laiku eižėja, taip pat jų skilinėjimą skatina ir minėti hidraulinio ardymo sukeliami žemės drebėjimai.
  G. Motuza atkreipia dėmesį, kad po Lietuvos mokslų akademijos perspėjimų Seimas pavasarį priėmė ne vieną įstatymų pataisą, didinančią valstybės kontrolę šiuo klausimu, bet viską sugadino Žemės gelmių įstatyme atsiradusios trys vadinamosios Paliuko pataisos, leidžiančios žemės gelmėse palikti neribotą kiekį cheminių medžiagų.
  Čia būtinai turiu įsiterpti į labai svarbius pono G. Motuzos samprotavimus ir išryškinti kelis labiau politinius nei aplinkosauginius dalykus: Raimundas Paliukas, šiuo metu Seimo narys, kaip ir Gediminas Motuza, taip pat yra geologas. Skirtumas tarp jų toks, kad geologų bendruomenėje G. Motuza žinomas kaip ryškus Lietuvos patriotas, todėl atgimimo laikotarpiu (1989–1991 m.) už aktyvią veiklą Sąjūdyje buvo išrinktas Lietuvos geologų sąjungos pirmininku, o štai R. Paliukas labiau žinomas kaip vienas iš pagrindinių „Gazpromo“ įsteigtos savo tiekiamų dujų tarpininkės Lietuvoje „Stella Vitae“ (vėliau tapusios „Dujotekana“) veikėjų, kuris po A. M. Brazausko grįžimo į valdžią, nuo 2001 iki 2008 m. buvo tapęs net ir Lietuvos dujų asociacijos prezidentu. Ir vėl sutapimas – kaip tik tuo metu A. M. Brazausko vyriausybė pigiai pardavė Lietuvos vamzdynus „Gazpromui“, dėl to šiandien ir vyksta karas su juo, kainuojantis kiekvienam lietuviui trečdaliu brangesnes dujas nei latviui ar estui.
  O kur pirmieji „Gazpromo“ įkurtų tarpininkų Lietuvoje pinigai – ten ir Viktoras Uspaskichas su Antanu Bosu ir visa savo partija, tad natūralu, jog R. Paliukas į Seimą pateko kaip Darbo partijos narys. Stebina kitkas – darbiečio R. Paliuko pataisas, labai naudingas „Chevronui“ ir sudarančias prielaidas teršti Lietuvos vandenis, palaikė ne tik jo partiečiai, bet ir (netgi labai audringai) konservatoriai ir liberalai – kaip tik tie, kurie kaltina (ir ne be pagrindo) Darbo partiją kaip korumpuočiausią ir Rusijai palankiausią politinę jėgą. Tačiau konservatoriai lygiai tuo pačiu kaltina ir tuos, kas bent kiek abejoja skalūnų dujų išgavimo metodo nauda Lietuvai (beje, Seimas vis dar nepradėjo svarstyti įstatymo pataisų, priversiančių už eksploatuojamas lietuviškas dujas ar naftą valstybei sumokėti ne 20, o 40 proc. mokestį) – tarp tokių, beje, yra ne tik aplinkosaugininkai, geologas G. Motuza, bet net Europos Komisija.
  Taigi konservatorių sudarytame prorusiškų jėgų sąraše tokia makalynė, kuriai prilygti gali nebent premjero Algirdo Butkevičiaus pažadai: prieš pusmetį kartojęs, kad nebus jokių skalūnų dujų gręžinių prieš gyventojų valią, rudeniop staiga pradėjo advokatauti „Chevronui“ nurodydamas – greičiau skelbt nugalėtoją, pradėt žvalgybą, nes mes privalom žinoti, kas mūsų gelmėse.
  Šiam nuolat valdžios kartojamam argumentui (privalom žinoti, kas yra mūsų gelmėse), kurį politikams pasufleravo „Chevroną“ į Lietuvą atvedęs „Minijos naftos“ direktorius Tomas Haseltonas, G. Motuza taip pat turi motyvuotą atsikirtimą: tokie tyrimai galimi be jokių konkursų ir be jokių „Chevronų“.
  Geologijos įstatyme yra pasakyta, kad Geologijos tarnyba gali nurodyti atlikti papildomus darbus. Pavyzdžiui, jeigu gręžiamas naftos gręžinys vieno turtingiausių Lietuvos piliečių T. Haseltono valdose – „Minijos naftos“ plote, Geologijos tarnyba gali nurodyti iškelti kerną iš silūro storymės, kurioje yra angliavandeniliai, ir tą kerną ištirti. Juo labiau kad pagal įstatymą yra privalomas nemokamas duomenų teikimas Geologijos tarnybai. Bet ta galimybe niekada nebuvo pasinaudota, todėl dabar beprasidedančiame skalūnų angliavandenilių versle vadovaujamės skaičiais, kuriuos amerikiečių energetikos agentūra gauna tirdama tos pačios „Minijos naftos“ ar kurios kitos naftos bendrovės pateiktus duomenis (mano spėjimu, perduotus amerikiečiams ne už dyką). Nors pagal įstatymą tie duomenys turėjo būti perduoti Lietuvos valstybei.
  Šiandienė didžioji politika labai paprasta – kas turtingesnis, to interesai ir laimi, todėl akivaizdu, kad nepaisant pagrįstų mūsų mokslininkų argumentų, Europos Komisijos ar Ekvadoro aplinkosauginių perspėjimų, savų piliečių protestų ar elementarių ekonominių siūlymų, kaip gausiau papildyti valstybės biudžetą, „Chevronas“ vis tiek taps nugalėtoju ir pirmas Europoje įgis teisę eksploatuoti naftą ir dujas iš lietuviškų skalūnų už mizerišką 20 proc. mokestį Lietuvai.
  Todėl žemaičiams belieka tik dvi išeitys: arba laukti, kol jų žemes žvalgybai išgręžę, užteršę ir nusivylę rezultatais amerikiečiai pasitrauks (mes juk bet kuria kaina turime žinoti, kas slypi mūsų gelmėse), kaip kad įvyko Lenkijoje, arba paskelbus „Chevroną“ nugalėtoju, šį konkursą skųsti teismui, motyvuojant G. Motūzos žodžiais: prieš skelbiant konkursą išankstinis privalomas aplinkos vertinimas buvo atliktas ne hidrauliniam ardymui, kuris taikomas skalūninėms dujoms ar naftai, bet pasirėmus duomenimis iš dabar veikiančių naftos gavybos verslovių, kur nafta išgaunama kitokiais, ne tokiais pavojingais metodais. Kitaip sakant, konkursas buvo skelbtas ne tai veiklai, kuriai atliktas poveikio aplinkai vertinimas.
  O pabaigai toks politinis pastebėjimas: Prezidentės ir kitų politikų vietoje labiau įsiklausyčiau į atkakliausių europiečių – žemaičių balsą ne tik todėl, kad jie tokie užsispyrę ir jų daug (protestus pasirašo 300 bendruomenių!), bet ir iš šimtametės patirties – žemaičiai lėtai įsitraukia į visuomeninius reikalus, bet kai kas paliečia jų asmeninius gyvenimus tiesiogiai, tuomet juos sustabdyti sunku.”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė