„Lituanica“ vardu pavadintos žemės monetos iškeliaus po pasaulį (0)

Žemės slėptuvėsRugsėjo 15 dieną Kauno įvairių tautų kultūrų centras pristatys pirmąsias lietuviškas jubiliejines keliaujančias  žemės monetas (angl. geocoin) „Lituanica“, skirtas lakūnų Stasio Girėno ir Stepono Dariaus transatlantinio skrydžio 80-mečiui, ir kviečia aktyviausius šalies bei užsienio žemės slėptuvių (geo-slėptuvių) ieškotojus susirinkti lakūno Stasio Girėno tėviškėje Vytogaloje, Šilalės rajone. Renginys atviras, todėl jame laukiami ir tie, kurie niekada anksčiau negirdėjo apie žemės slėptuves ir jų paieškas.

Renginys organizuojamas įgyvendinant Kauno įvairių tautų kultūrų centro kultūros projektą „(Ne)atrasta Lietuva: geo-slėptuvių panaudojimas informacijos apie kultūros paveldą sklaidai“. Renginio metu 100 aktyviausių Lietuvos žemės slėptuvių ieškotojų, t.y. radusių 280 ir daugiau, bus pakviesti bendradarbiauti – galės nemokamai gauti po vieną monetą, tačiau turės sukurti jai skirtą puslapį internete, sugalvoti kelionių tikslą ir per tris mėnesius išleisti į kelionę, t.y. palikti vienoje iš žemės slėptuvių, kad ją rastų kiti ieškotojai ir moneta keliautų iš rankų į rankas, per miestus ir valstybes. Internetiniame tinklalapyje www.geocaching.com bus galima sekti šių monetų keliones, skaičiuoti kilometrus, valstybes ir žmones, kurių rankose šios monetos atsidurs.

Dar 50 monetų bus išdalintos per įvairias akcijas ir konkursus, taip pat bus perduotos muziejams ir žemės slėptuvių ieškotojams iš užsienio valstybių. Tikimasi, jog tokiu būdu žinia apie lakūnų S.Girėno ir S.Dariaus žygdarbį pasklis po pasaulį ir pasieks žmones, kurie apie jį nėra girdėję.

Renginio metu dr. Ingrida Veliutė perskaitys pranešimą tema „Naujosios technologijos kultūros paveldo populiarinimui“, kuriame aptars kaip tinkamai išnaudoti aktyvų laisvalaikį propaguojančio tarptautinio virtualaus judėjimo siūlomas galimybes Lietuvos paveldo žinomumo sklaidai didinti.

Kauno įvairių tautų kultūrų centro direktorius Dainius Babilas plačiau papasakos apie šios kultūrų centro iniciatyvos tikslus, monetos sukūrimo aplinkybes, pasidalins idėjomis apie būsimus projektus.

Žemės slėptuvės

Muziejininkė Lina Gudeliūnienė plačiau atvers S.Girėno tėviškės duris ir pasidalins žiniomis apie lakūnų gyvenimą, suteiks galimybę pasižiūrėti ekspoziciją ir dokumentinį filmą.

Monetos „Lituanica“ pagamintos iš sidabro spalvos metalo lydinio (ang. antique silver) pagal specialų užsakymą Vokietijoje (diametras 44 mm, storis 3 mm). Kiekviena moneta turi unikalų kodą. Apipavidalinimo autorius Darius Petreikis.

Žemės slėptuvės ieškomos ir slepiamos naudojant GPS prietaisus ir viską registruojant internetiniame tinklalapyje. Pasaulyje tuo užsiima daugiau kaip 5 mln. žmonių. Jau paslėpta daugiau kaip 2 mln. žemės slėptuvių. 2013 m. duomenimis slėptuvių nėra tik 7 pasaulio šalyse. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 1500 aktyvių ieškotojų, galima rasti beveik 2500 slėptuvių, daugiausiai – Vilniuje. Užsienyje tokios slėptuvės naudojamos ne tik laisvalaikio užimtumui, bet ir kultūros paveldo, turistinių objektų, sveikos gyvensenos populiarinimui. Tuo užsiima net ir valstybinės institucijos, švietimo ir kultūros įstaigos. Lietuvoje tokia veikla dar tik žengia pirmuosius žingsnius.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Technika ir technologijos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė