Saugomos teritorijos tampa vis patrauklesnės lankytojams (0)

Žurnalistai traukia į Bakainių piliakalnį | O.Drobelienės nuotr.

Žurnalistai traukia į Bakainių piliakalnį | O.Drobelienės nuotr.

Netrukus iškilsiantis apžvalgos bokštas Krekenavos regioniniame parke – vienas iš septynių tokių bokštų, kuriuos numatyta įrengti šalies saugomose teritorijose antruoju ES remiamo projekto, skirto šioms teritorijoms tvarkyti, įgyvendinimo etapu (2011–2015 m.).

Praėjusią savaitę į šį parką pakviesti žiniasklaidos atstovai savo akimis įsitikino, kaip jis tampa vis patrauklesnis lankytojams. Atvykę žmonės galės pasigrožėti gamta ir iš 30 metrų aukščio, įkopę į apžvalgos bokštą, kurį statant pasirūpinta ir infrastruktūra – įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, priėjimo takai. Prieš lankytojų akis atsivers vaizdingas Nevėžio slėnis.

Pasak parko direktorės Almos Kavaliauskienės, ledynų tirpsmo vandenų išplautame slėnyje Nevėžis lėtai vingiuoja, palikdamas daugybę pasagos formos senvagių. Natūraliomis pievomis ir pilnais paukščių čiulbesio miškais laisvai klajoja kadaise išnykę stumbrai.

Krekenavos regioninis parkas įsteigtas 1992 m. Nevėžio vidurupio paslėnio kraštovaizdžiui, jo gamtinei ekosistemai ir kultūros paveldo vertybėms išsaugoti, joms tvarkyti ir racionaliai naudoti. Jis užima 11, 6 tūkst. ha plotą. Teritorija driekiasi abipus upės slėnio. Parke yra Pašilių stumbrynas, Ustronės viensėdyje veikia J. Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus.

Regioninio parko perlas – Bakainių piliakalnis Kėdainių rajone. Šis kultūros paminklas taip pat baigiamas tvarkyti minėtojo projekto lėšomis. Jis jau pritaikytas lankytojams – yra aikštelė automobiliams, pasivaikščiojimo takai, laipteliai, apžvalgos aikštelės, suolai. Čia vyksta kultūriniai renginiai, vietos bendruomenės susibūrimai. Keletą kartų per metus – per Jonines ir Mindaugo karūnavimo šventes – pilies kalne nušvinta šventiniai laužai, jį juosiančios Liaudės upės slėniais nuvilnija dainos.

Itin išsamiai ir vaizdžiai su parko gamtos ir kultūros vertybėmis supažindina moderni ekspozicija Lankytojų centre. Ji įrengta irgi ES remiamo projekto, skirto šalies saugomoms teritorijoms tvarkyti, lėšomis ir pradėjo veikti praėjusių metų pradžioje. Pagrindinė ekspozicijos tema – Nevėžio senvagių įvairovė. Ekspozicinė juosta per visą erdvę atkartoja upės vingius, palikdama senvages ir užutekius. Informacija pateikiama įdomiais pasakojimais, kurie iliustruoti išraiškingais vaizdais, atspindinčiais Nevėžio vidurupio senslėnio kraštovaizdį. Lankytojų centro erdvėse patraukliai supažindinama su parko augalija ir gyvūnija, pasakojama apie piliakalnius, dvarus, kaimus ir miestelius, vandens malūnus, įžymius žmones. Informaciniuose terminaluose – aiškinamoji medžiaga apie senvagių susidarymą, pažintinio turizmo galimybes. Ekspozicijoje panaudoti būdingi gamtos garsai ir kvapai.

Kad keliaujantiems per parką žmonėms nereikėtų klaidžioti ieškant dominančių objektų, bus įrengti informaciniai stendai, nuorodos. Ši informacinė sistema bus sukurta taip pat pasinaudojant ES parama. ES remiamam projektui įgyvendinti antruoju etapu šalies saugomoms teritorijoms tvarkyti skirta apie 75 mln. litų paramos.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė