Mažėjant vakcinacijai, auga infekcinių ligų rizika (0)

triggerlappy.com nuotr.

triggerlappy.com nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad pasaulyje yra net 28 ligos, nuo kurių efektyviausia apsaugos priemonė yra vakcina. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepytųjų skaičius šalyje ir jos regionuose siekia ne mažiau kaip 95 proc. tikslinės grupės asmenų.

Nuo 2009 m. iki 2012 m. Lietuvoje stebimas žymus visų pozicijų skiepijimo apimčių mažėjimas, pvz. 2012 m. vienerių metų vaikų skiepijimo nuo poliomielito apimtys siekė 92,8 proc.

Pastaraisiais metais mažėjančios vakcinacijos apimtys gali lemti didėjantį sergamumą tam tikromis infekcinėmis ligomis.

PSO praneša, kad, šiais metais, poliomielito virusas iš Pakistano pasiekė Pietų Izraelį, tos pačios padermės poliomielito virusas, pernai gruodį, buvo rastas nuotekose Kaire (Egiptas).

PSO  įspėja, kad poliomielitą sukeliantis virusas iš Izraelio taip pat gali plisti ir į kitas šalis.

2013 metais tik trys šalys (Afganistanas, Nigerija ir Pakistanas) lieka poliomielito endeminėmis teritorijomis.

Nuo 2002 m. Lietuva,  kaip ir visos ES šalys, yra paskelbta laisva nuo poliomielito šalimi, tai reiškia, kad neužfiksuotas nė vienas susirgimo poliomielitu atvejis.

Poliomielitas – tai ūmi virusinė infekcija, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi.

Kas yra poliomielitas?
Poliomielitas – tai ūmi virusinė infekcija, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi.

Koks sukėlėjas?
Poliomielito sukėlėjai priklauso Pikorna šeimos enterovirusų genčiai. Tai RNR turintys virusai. Yra žinomi trys poliomielito viruso tipai.

Kaip užsikrečiama poliomielitu?
Infekcijos šaltinis – tik žmogus, dažniausiai tai užsikrėtę asmenys be klinikinės simptomatikos. Pagrindinis plitimo kelias – fekalinis oralinis. Užsikrečiama per maistą, vandenį, nešvarias rankas. Didžiausias virusų kiekis išmatose būna pirmomis dienomis, o viruso išskyrimas gali trukti 3—6 savaites ar ilgiau.

Kokie yra poliomielito simptomai?
Poliomielito inkubacinis periodas trunka 3-35 dienas, dažniausiai 7-14 dienų. Būdinga dvibangė ligos eiga. Liga prasideda ūmiai, simptomai gali būti panašūs į respiracinę infekciją. Ligai progresuojant kyla antroji banga, kuri pasireiškia paralyžiais. Ši forma pasireiškia tik 1-4 proc. visų užsikrėtusių asmenų. Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato.

Koks gydymas?
Specifinių gydymo priemonių nėra. Priešvirusiniai preparatai poliomielito viruso neveikia.

Kaip apsisaugoti nuo poliomielito?
Pagrindinė poliomielito kontrolės priemonė – skiepai. Skiepijamos dviejų tipų poliomielito vakcinos: gyva, per burną skiepijama OPV vakcina (Sabino vakcina) ir užmušta, injekcijomis skiepijama IPV vakcina (Salko vakcina). Abiejų vakcinų sudėtyje yra pirmo, antro ir trečio tipo poliomielito virusų. Lietuvoje nuo 2007 m. yra skiepijama tik IPV vakcina. Mūsų šalyje nuo poliomielito pradėta skiepyti (OPV vakcina) 1957 metais.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė