Netekome didžio kino meistro Arūno Žebriūno (video) (1)

Arūnas Žebriūnas (1930-2013)

Arūnas Žebriūnas (1930-2013)

Netekome didžio kino meistro, nacionalinės premijos laureato, režisieriaus, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nario Arūno Žebriūno, informuoja LRT televizija. Didžiąją gyvenimo dalį skyręs kinui, A.Žebriūnas išgarsėjo kaip menininkas, sugebėjęs sovietmečiu išvengti griežtos cenzūros rankos ir gvildenęs žmogui artimas temas.

Dėl režisieriaus A. Žebriūno mirties užuojautą pareiškė šalies vadovė D.Grybauskaitė ir Premjeras A.Butkevičius.

Režisierius lietuvių kine pasirodė 6-ajame dešimtmetyje. Prieš daugiau nei 50 metų Dailės institute baigęs architektūrą, įsidarbino kino studijoje dailininku filme – „Julius Janonis“. Kaip kino režisierius debiutavo 1960-aisiais filmu „Paskutinis šūvis“.

A.Žebriūnas vienintelis lietuvių režisierius sukūręs tiek daug filmų vaikams ir apie vaikus. Juose daug filosofinių apmąstymų apie gėrio ir blogio vertę, svajones. Pasak kino kritikų, A. Žebriūnas mokėjo ir kūrė šviesų ir poetišką kiną.

1962 metais režisierius stažavosi pas garsųjį Rusijos kino meistrą Michailą Romą ir nuo tada beveik pamečiui kūrė puikius autorinius darbus. Filmai sekė filmus, o apdovanojimai – apdovanojimus.

Už vieną poetiškiausių filmų – „Paskutinė atostogų diena“ (1964) – A. Žebriūnas pelnė net tris prestižinius prizus: „Sidabrines bures“ Lokarno kino festivalyje (1965), premiją VI Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje, kuris vyko Taline, ir pirmasis iš Lietuvos režisierių – Didįjį prizą Kanų jaunimo filmų festivalyje (1966).

Filmas „Gražuolė“ ir jo pagrindinė herojė apdovanoti IV sąjunginiame kino festivalyje Minske (1970), o „Naktibalda“ (1973) – diplomu už kūrybinius ieškojimus VII sąjunginiame kino festivalyje Baku (1974).

Tais pačiais 1974 metais sukurta ir visus populiarumo rekordus sumušusi „Velnio nuotaka“, apdovanota IX sąjunginiame kino festivalyje Frunzėje. O lyriško humoro drama „Riešutų duona“ (1977) įvertinta prizu už režisūrinio meistriškumo savitumą XI sąjunginiame kino festivalyje Jerevane (1978).

2011 m. režisierius A.Žebriūnas apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.

Pastarąsias dvi savaites režisierius sunkiai sirgo ir gulėjo ligoninėje.  Režisierius gimė 1930 m.  rugpjūčio 8 d. Kaune.

Ištraukos iš A.Žebriūno 1969 m. kino filmo „Gražuolė“:

httpv://youtu.be/1DABZh8jXBw

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė