Premjeras A.Butkevičius: derybos su „Gazprom“ bus tęsiamos (1)

A.Butkevičius, lrs.lt nuotr.

A.Butkevičius, lrs.lt nuotr.

Šiandien Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius priėmė į Lietuvą atvykusį dujų koncerno „Gazprom“ valdybos pirmininką Aleksejų Milerį, kuris pristatė „Gazprom“ poziciją dėl investicinių, komercinių ir dujų tranzito klausimų.

Nuo 2010 m. Vakarų Europos šalys ir Latvija už dujas mokėjo mažesnėmis kainomis, tuo tarpu dėl konservatorių ir liberalų Vyriausybės vykdytos politikos Lietuvai jos išliko nepakitusios ir susietos su didėjančia naftos ir dyzelino kaina. Ekspertų skaičiavimais, vertinant dujų kainų dinamiką per minėtą laikotarpį Lietuva palyginti su Latvija už dujas permokėjo apie 2,6 mlrd. litų, o su Vokietija – apie 700 mln. litų. Dėl tokios kainodaros sąskaitų už šildymą našta gulė ant Lietuvos gyventojų pečių, didėjo verslo kaštai, o valstybės konkurencingumas mažėjo.

Ši Vyriausybė dar balandžio mėnesį įpareigojo Lietuvos derybų grupę pradėti derėtis su „Gazprom“ dėl visų neišspręstų klausimų, tarp jų ir mažesnės dujų kainos Lietuvai. Derybos vyko Trečiojo Europos Sąjungos (ES) energetikos paketo rėmuose.

„Susitikime vyko diskusija dėl daugelio Lietuvai aktualių klausimų. Mes siekiame naujos dujų kainos formulės, atspindinčios pasikeitusią situaciją rinkoje. Sutarta, kad savo poziciją dujų koncernas pateiks raštu, tuomet pasiūlymus detaliai turėtų išnagrinėti Lietuvos derybinė darbo grupė“, – po susitikimo sakė Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.

Lietuvos Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad per visą iki šiol vykusių derybų procesą buvo laikomasi europinių ir Lietuvoje galiojančių teisės aktų, nuolat konsultuotasi su Europos Komisijos atstovais.

Susitikime taip pat kalbėta apie tranzitą į Kaliningradą, tai, kad Lietuva užtikrina stabilų ir patikimą dujų tranzitą. Savo ruožtu komercinė tranzito sutartis turėtų būti sudaryta tarp kompanijų „Amber Grid“ bei „Gazprom“ ir atitikti ES teisę.

„Teisiniai ginčai su „Gazprom“ nebus nutraukti, kol visi klausimai nebus kompleksiškai išspręsti. Šiandien įvykusį pokalbį vertinu kaip konstruktyvių derybų teigiamą rezultatą. Šis susitikimas neturės įtakos nei Trečiojo ES energetikos paketo, nei atskirų strateginių projektų įgyvendinimui Lietuvoje“, – teigė Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.

Interviu LRT radijui ir televizijai Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad „Gazprom“ dujų kainą Lietuvai turėjo sumažinti jau seniai, o ilgalaikės sutartys su Rusijos dujų monopolininku tik apsunkintų būsimo Lietuvos suskystintų dujų terminalo veiklą.

„Aš manau, kad „Gazprom“ jau seniai turėjo sumažinti kainą. Ne veltui ankstesnė Vyriausybė kreipėsi į tarptautinį arbitražą su 5 milijardų ieškiniu. „Gazprom“ puikiai žino, kad pralaimės tą bylą, nes porą tokių bylų Europoje pralaimėjo. Todėl atskubėjo pasiūlyti neva mažesnes kainas. Mes ir taip jas gausime, nes statome suskystintų dujų terminalą, kuris pradės veikti po metų, todėl, kad laimėsime arbitražo bylą, todėl, kad EK spalio mėnesį ruošiasi iškelti „Gazprom`ui“ ieškinį už monopolinę elgseną Europoje. Tad manau, kad tai „Gazprom“ turėjo anksčiau padaryti“, – teigia D. Grybauskaitė.

Ji tvirtina, kad ilgalaikė dujų tiekimo sutartis yra nereikalinga, nes tai trukdytų mūsų terminalo veiklą.

„Nes tradiciniai santykiai ir pasiūla, kokią siūlydavo „Gazprom`as“, – tai siekis surišti valstybei rankas. Jei perki mažiau, moki baudas. Manau, kad  tai nenaudinga, ypač ilgalaikės perspektyvos prasme“, – tvirtina Prezidentė.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė