Kas kėsinasi į gervių ramybę Žuvinte? (0)

Oro balionas virš Žuvinto ežero rugsėjo 5 d. | Žuvinto biosferos RD nuot.

Oro balionas virš Žuvinto ežero rugsėjo 5 d. | Žuvinto biosferos RD nuot.

Lankytojai, vakarop nutarę pasigrožėti nepakartojamais gervių šokiais Žuvinto ežero saloje, gali išvysti tik virš vandens nuobodžiai kabantį tik oro balioną, bet nei vienos gervės. Prieš akimirką jų buvo keli šimtai, o vos priskrendant balionui garsiai klykdami pulkai išnyko už horizonto. Ir ne tik šiai nakčiai, matyt, visam migracijos sezonui. Oreiviams, žinoma, gražu iš viršaus stebėti besiblaškančius tūkstantinius ančių, pilkųjų žąsų pulkus, bet kodėl negalvojama apie tokio skraidymo pasekmes?

„Ko gero, nėra įtaresnio paukščio už gervę, kai ji renkasi nakvynės vietą. Ne veltui gervės apsistoja pačiuose atokiausiuose pelkynuose, atviruose durpynuose ar seklių ežerų pakrantėse. Kiekvieną vakarą prieš saulei leidžiantis iš laukų pargrįžtantys paukščiai įdėmiai stebi visą aplinką. Ras įtartiną naują daiktą – netūps. Vėliau pargrįžtančioms gervėms būtina matyti, kad kiti pulkai jau saugiai nusileido nakvynėn. Bet kokios skraidyklės tiems paukščiams sukelia didžiulį stresą.

Po oro balionų pasiskraidymo virš vakare nakvoti susirinkusio daugiau, nei 900 Žuvinto ež. salos gervių pulko 2010 m. rugsėjo mėn. šie paukščiai buvo išblaškyti ir visą likusį laikotarpį iki išskrendant pasirinko kitas, mažiau saugias nakvynės vietas nedidelėmis grupėmis žemapelkėje arba pievose šalia gamtinio rezervato.

Nedaug vilčių, kad po paskutinio oro balionų skrydžio virš Žuvinto ežero saloje vėl išvysime tą patį, didesnį nei penkių šimtų gervių pulką.

Keista, bet virš gamtinių rezervatų ore gali daryti, ką nori. Esame įsipareigoję saugoti svarbiausias migruojančių paukščių sankaupų vietas; vienas iš Žuvinto pelkės  – NATURA 2000 teritorijos tikslų yra sudaryti tinkamas sąlygas migruojančioms gervėms ir žąsims. Bet teisės aktai, draudžiantys be leidimo lankytis rezervatuose, skraidymo virš griežčiausiai saugomų teritorijų iki šiol nereguliuoja.

Virš ornitologinių draustinių draudžiama skraidyti motorinėmis skraidyklėmis ir lėktuvais žemiau kaip vieno kilometro aukštyje, išskyrus stichinių nelaimių atvejus. Toks reikalavimas yra įteisintas Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės“ – sakė Žuvinto biosferos direktorius Arūnas Pranaitis.

Gamta mūsų visų namai – gyvenkime santarvėje.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė