Lietuvos kariuomenė minės okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos 20-metį (1)

Šiemet sukanka 20 metų, kai okupacinė kariuomenė buvo išvesta iš Lietuvos teritorijos. Šia proga Lietuvos miestuose Alytuje, Jonavoje, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šalčininkuose, Šiauliuose, Tauragėje ir Vilniuje organizuojami iškilmingi minėjimai. Jų metu miestų aikštėse išsirikiuos Lietuvos kariuomenės vienetų rikiuotės, kariai pakels Lietuvos valstybinę ir istorinę vėliavas, miestuose skambės šūvių salvės „Už Lietuvos valstybę“, „Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“, „Už visus Tėvynės gynėjus“.

Renginiuose, kurie kartu su savivaldybėmis ir visuomene rengiami pagrindinėse miestų aikštėse, dalyvaus karinių įgulų vadovybė, visų kariuomenės rūšių kariai, miestų merai ir administracijos atstovai, svečiai, koncertuos kariniai orkestrai ir bendruomenių meno kolektyvai.

„Simboliniu vėliavų pakėlimu ir salvėmis visoje Lietuvoje kariuomenė siunčia žinutę, kad laisvoje Lietuvos žemėje per šimtmečius šeimininkais buvo ir yra Lietuvos žmonės, o Lietuvos kariuomenė gindama šią žmonių valią padarys viską, kad mūsų žemės niekada netryptų okupanto batai,“ – sako Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius.

Pridedame renginių, skirtų okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos 20-mečiui paminėti įvairiuose Lietuvos miestuose, programą:

Šeštadienis, rugpjūčio 31 d.

Jonavoje:

Miesto centrinėje aikštėje vyks iškilminga Ruklos įgulos karinių vienetų rikiuotė ir vėliavų pakėlimo ceremonija popieriaus lėktuvėlių lankstymo akcija „Iš laisvų rankų į laisvą dangų“, šventinis koncertas. Renginio pradžia – 11.00 val.

Šalčininkuose:

Šalčininkų centrinėje aikštėje vyks iškilminga Vilniaus įgulos vienetų rikiuotė ir vėliavų pakėlimo ceremonija, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo koncertas, karių paradas miesto gatvėmis. Renginio pradžia 12.00 val. centrinėje miesto aikštėje.

Tauragėje:

Vyks iškilminga rikiuotė ir vėliavų pakėlimo ceremonija centrinėje miesto aikštėje. Renginio pradžia – 12.00 val.

Alytuje:

Laisvės dienai paminėti organizuojamas minėjimas ir simbolinis bėgimas senuoju geležinkeliu, kuriuo buvo išgabenama karinė technika ir priemonės iš karinio dalinio. Minėjimo pradžia prie senosios geležinkelio stoties 12.00 val.

Panevėžyje:

Vilniaus g., priešais savivaldybės administracijos pastatą, vyks Panevėžio įgulos karinių vienetų rikiuotė, iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija, kartu su miesto bendruomene organizuojamas šventinis koncertas. Renginio pradžia – 11.55 val.

Klaipėdoje:

Atgimimo aikštėje numatoma Klaipėdos įgulos vienetų iškilminga rikiuotė, vėliavų pakėlimo ceremonija kartu su Klaipėdos miesto savavaldybe rengiamas minėjimas. Renginio pradžia – 12.00 val.

Šiauliuose:

Šiaulių įgulos vienetų karių paradas Šiaulių bulvaru. Iškilmingas minėjimas ir koncertinė programa „Laisvės keliu“ miesto Amfiteatre. Renginio pradžia – 15.00 val.

Kaune:

Renginys prasidės Šv. Mišiomis Šv. Arkangelo Mykolo (įgulos) bažnyčioje, bus surengta šventinė karių ir miestelėnų eisena nuo įgulos bažnyčios iki savivaldybės aikštės, kur vyks iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija ir šventinis minėjimas. Šv. Mišių pradžia – 12.00 val. , renginio savivaldybės aikštėje pradžia – 13.30 val.

Sekmadienis, rugsėjo 1 d.

Vilniuje:

Iškilmingas vėliavų pakėlimas Nepriklausomybės aikštėje, kuriame dalyvaus Lietuvos Respublikos Seimo vadovybė, Vyriausybės nariai, Seimo nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Krašto apsaugos ministerijos vadovybė, Lietuvos kariuomenės vadas ir Lietuvos kariuomenės pajėgų vadai, užsienio šalių diplomatai ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos nariai Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos ir Lietuvos kariuomenės orkestro žygiavimas nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros aukštės Vilniuje, Šventos Mišios Vilniaus arkikatedroje Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas Katedros aikštėje.

Marijampolėje:

Šventės proga bus aukojamos Šv. Mišios Šv. Arkangelo Mykolo mažojoje bazilikoje, po mišių numatytas Marijampolės įgulos karinių vienetų žygiavimas į J.Basanavčiaus aikštę, kur įvyks iškilmingas minėjimas, vėliavų pakėlimas. Po renginio svečių lauks karinės ginkluotės ir technikos paroda, šventinis koncertas. Mišių pradžia – 12.00 val., renginio J.Basanavičiaus aikštėje pradžia – 13.30 val.

Lietuva paskelbė savo nepriklausomybės atkūrimą dar 1990 m. kovo 11 d., tačiau tik šią 1993 metų rugpjūčio 31 dieną, 23 val. 46 min. paskutinis Rusijos armijos karinis ešelonas nesustodamas pravažiavo Kenos geležinkelio stotį. Tai buvo ilgo ir sudėtingo svetimos kariuomenės išvedimo iš nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos oficiali pabaiga. Lietuvoje dar buvo likę keli maži Rusijos kariniai daliniai. Tačiau ir jie per porą mėnesių buvo išvesti. 1993 m. lapkričio 26 d. buvo perimti paskutinio Rusijos Federacijos karinio dalinio Nr. 37725, dislokuoto Linkaičiuose, objektai.

1940 m. okupacinė Sovietų Sąjungos kariuomenė įžengė į Lietuvą. Prasidėjo ilgus dešimtmečius trukusi okupacija. Sovietinės okupacijos laikotarpiu buvo išžudyta ar ištrempta per 300 tūkst. Lietuvos gyventojų.

1990 m. kovo 11 d. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, vienas pirmųjų buvo iškeltas okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos klausimas. Lietuvos iniciatyva pradėtos derybos su sovietų valdžia nesulaukė geranoriško atsako. Sovietai dar neketino pripažinti Lietuvos valstybingumo ir Lietuvos žmonių siekio gyventi savo nepriklausomoje šalyje. 1991 m. sausio mėnesį Sovietinė valdžia bandė nuslopinti Lietuvos nepriklausomybę panaudodama karinę jėgą.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė