Lietuvos karių misija Goro provincijoje oficialiai baigta – stovykla perduota Afganistano nacionalinei armijai (0)

Goro provincija. PAG stovyklos perdavimo ceremonija | A.Matuzo nuotr.

Goro provincija. PAG stovyklos perdavimo ceremonija | A.Matuzo nuotr.

Rugpjūčio 25 dieną Čagčarane krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir Goro provincijos gubernatorius Sayedas Anvaras Rahmati pasirašė oficialų Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklos perdavimo Afganistano nacionalinei armijai dokumentą.

„Šiandien Lietuva baigė savo didžiausią ir pagrindinę misiją Afganistane. Kartu su kariais ir civiliais iš Danijos, Gruzijos, Islandijos, Japonijos, JAV, Kroatijos ir Ukrainos padėjome Afganistano valdžiai užtikrinti saugumą, kurti pagrindus geram valdymui ir ekonominei plėtrai provincijoje,“ – iškilmingoje ceremonijoje sakė krašto apsaugos ministras J. Olekas, dėkodamas visiems kariams ir civiliams, dirbusiems kartu dėl geresnio Afganistano žmonių gyvenimo ir visos šalies ateities.

Ministras taip pat dėkojo Goro provincijos gubernatoriui, administracijai, policijos ir pareigūnams ir kariams už parodytą pasitikėjimą ir pasišventimą. „Daug iššūkių dar jūsų laukia ateityje, bet matau ir daug teigiamų pokyčių, įvykusių per pastaruosius aštuonerius metus, kurių pasiekėme kartu dirbdami. Linkiu jums sėkmės ir tęskite tai, ką visi bendrai pradėjome,“ – sakė krašto apsaugos ministras.

Ministras taip pat padėkojo ir visiems Goro provincijos žmonėms už jų šiltą sutikimą ir draugystę, nes tai buvo itin svarbu, kad misija būtų sėkminga. „Lietuvos moterų numegztos pirštinės šildė žiemą Goro vaikų rankas, o jų padovanoti piešiniai – Lietuvos miestų ir miestelių gyventojų širdis, taip tiesiant kelius į vieni kitų širdis,“ – ceremonijoje sakė ministras.

„Prieš keletą dienų atsakomybę už saugumą provincijoje perėmės vietos saugumo pajėgos, o šiandien savo stovyklą perduodame Afganistano nacionalinei armijai. Tai rodo, kad mes tikime jūsų ateitimi. Tikiu, kad šioje stovykloje jūsų kariai galės ne tik patogiai dirbti, bet ir telktis dėl pagrindinio tikslo – saugoti taiką ir saugumą provincijoje,“ – kreipdamasis į Afganistano karius sakė krašto apsaugos ministras.

Ceremonijoje Goro provincijos gubernatorius S. A. Rahmati taip pat dėkojo Lietuvai, Japonijai, JAV bei kitų šalių ir organizacijų atstovams, kurie čia tarnavo ir dirbo atkuriant Goro provincijos saugumą ir stabilumą „Ypač dėkojo Provincijos atkūrimo grupės kariams, nes jūsų profesionalumo ir nuoširdaus darbo dėka šiandien mūsų saugumo pajėgos yra pasirengusios savarankiškai užtikrinti saugumą Goro provincijoje. Esu tikras, kad Afganistano žmonės šios pagalbos niekada nepamirš“, – sakė gubernatorius.

PAG stovykloje vykusioje ceremonijoje kariai nuleido kartu su paskutine PAG grupe tarnavusių šalių – Lietuvos, Gruzijos, JAV ir Ukrainos – valstybines vėliavas.

Lietuvos vadovaujama stovykla perduota Afganistano nacionalinei armijai – 207-ajam Afganistano nacionalinės armijos korpusui. Afganistaniečiams palikta funkcionuojanti karinė stovykla su gyvenamaisiais, sanitariniais ir sandėliavimo konteineriais, jų įranga, generatoriais, įvairiais stovyklos statiniais, medicinos įranga ir kitomis priemonėmis. Iš viso Lietuva Afganistanui paliko turto už daugiau nei 15 mln. litų.

Lietuvos kariai jau apmokė Afganistano karius, kaip tinkamai naudoti ir prižiūrėti stovyklos infrastruktūrą.

PAG veiklai vykdyti nereikalinga įranga iš stovyklos buvo pradėta gabenti dar 2013 metų pradžioje. Pirmiausia ji transportuojama iš stovyklos ir telkiama Kabule ir Herate, o vėliau padedant JAV partneriams bus gabenama į Lietuvą.

Misiją Goro provincijoje veiklą užbaigusios paskutinės septynioliktosios Lietuvos karių pamainos kariai planuojama į Lietuvą grįš iki rugsėjo vidurio.

Lietuvos vadovaujamos provincijos atkūrimo grupės stovyklos perdavimo ceremonijoje dalyvavo aukšti Lietuvos, Afganistano ir užsienio šalių atstovai, NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Vakarų regiono, kuriai pavaldi buvo PAG, vadas brigados generolas Ignazio Gamba su delegacija, kiti vietos valdžios ir  bendruomenės atstovai.

***

Afganistano Goro provincijoje veikusi Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupė buvo bendra civilių ir karių misija, NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų dalis, kuri savo veiklą pradėjo 2005 metų vasarą.

Vadovaudama PAG, Lietuva siekė sukurt pagrindus nuosekliai ir stabiliai Goro provincijos plėtrai, o karių buvimas padėjo pritrakti tarptautinių vystomojo bendradarbiavimo partnerių bei sudarė sąlygas svarbiems ūkio ir infrastruktūros projektams įgyvendinti.

Lietuvos vadovaujamoje PAG kartu su Lietuvos atstovais dalyvavo kariai ir civiliai iš septynių šalių: Danijos, Gruzijos, Islandijos, Japonijos, JAV, Kroatijos ir Ukrainos.

PAG stovykloje taip pat buvo įsikūrusi grupė, atlikusi Europos Sąjungos policijos (angl. EUPOL) misiją. Joje veikė atstovai iš septynių šalių: Lietuvos, Bulgarijos, Čekijos, Kroatijos, Lenkijos, Rumunijos ir Suomijos.

Lietuvos kariams pasitraukus iš Goro provincijos saugumu rūpinsis PAG karių parengtos Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos – kariuomenė ir policija. Nuo 2010 metų Lietuvos ir kitų bendradarbiavusių šalių kariai parengė daugiau kaip 700 įvairaus rango Afganistano nacionalinės policijos ir per 200 Afganistano nacionalinės armijos karių.

2014 m. pabaigoje užbaigus NATO tarptautinę saugumo paramos operaciją, NATO valstybės planuoja steigti tarptautinę mokymo, patariamąją ir paramos misiją Afganistane, kuri savo veiklą sutelks į Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų mokymą ir konsultavimą. Lietuva planuoja tęsti pagalbą Afganistanui 2014-2015 m. karinę veiklą sutelks į paramą Afganistano armijai ir policijai. Lietuvos civilių vadovaujama Specialioji misija taip pat tęs veiklą Kabule.

Goro provincijos atkūrimo grupės misiją Afganistane užbaigusi Lietuvos karių pamaina suformuota Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono pagrindu. Kartu su PAG-17 kariais tarnybą Goro provincijoje taip pat tarnavo Karinių bei Operacijų koordinavimo centro patarėjų grupės, konsultavusios Gore veikiančias saugumo pajėgas. Su šia Lietuvos karių pamaina operacijos rajone taip pat tarnavo kariai iš Ukrainos ir Gruzijos. PAG civilinis elementas sudarytas iš Lietuvos ir JAV biurų, atstovaujančių savo valstybių vyriausybėms ir vykdančių vystomojo bendradarbiavimo programas bei projektus.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė