R.Senavaitienė. Kur kviečia NVO programa Lietuvoje? (10)

Nevyriausybinių organizacijų (NVO) Programos oficialus tinklalapis NVOprograma.lt

Nevyriausybinių organizacijų (NVO) Programos oficialus tinklalapis NVOprograma.lt

Mūsų niekam nepriklausomos ir nepolitinės asociacijos istorija prasidėjo maždaug prieš trejus metus, kai penkios pilietinės Klaipėdos nevyriausybinės organizacijos (NVO) nusprendė susiburti. Diabeto klubas, Klaipėdos parko gaivintojai, Lietuvos Piliečių sąjunga, Nevaisingų šeimų draugija ir Moterų lygos Klaipėdos skyrius įkūrė asociaciją „Klaipėdos piliečiai“. Kartu lengviau, o ir nuveikti galima daugiau. Ne paslaptis, kad tokiems, kurie nepriklauso ir neklauso politinių partijų ar verslo įtakojimų, šiais laikais nėra lengva. Bet mes nusprendėme, kad taip išliksime tikru pilietiniu, o ne vien deklaruojamu nevyriausybinių visuomeninių organizacijų sambūriu. Esame savarankiški, nesiekiantys jokio pelno, kad ir „biedni“, bet teisingi. Stengiamės kuo daugiau dalyvauti miesto ir šalies gyvenime, kovoti su gamtos niokojimu, viešojo intereso pažeidimais… Keliame triukšmą dėl tiesos, dalyvaujame konferencijose ir posėdžiuose, susitikinėjame su politikais, kandidatais, atstovais ir vadovais…

Vis dėlto, nepaisant aktyvios veiklos, rezultatais, kuriuos planavome pasiekti, nelabai galime pasigirti. Pagrindinis uždavinys – demokratinės pilietinės visuomenės plėtra – taip ir liko mūsų planuose. Kaip plėstis, komunikuoti, gauti ir skleisti reikiamą informaciją, kur susiburti pasitarimams, jeigu neturime jokių patalpų? Pagrindinę priežastį irgi galime įvardinti: asociacijos „Klaipėdos piliečiai“ niekas neremia finansiškai. O kaip žinome, be pinigų kalnų nenuversi…

2013 m. gegužės 27 d. nevyriausybinių organizacijų asociacija „Klaipėdos piliečiai“ nusprendė dalyvauti Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo NVO rėmimo mažųjų projektų programoje. Labai džiaugėmės laiku sužinoję apie kvietimą, aptarinėjome kokios perspektyvos tikriausiai atsivers – gal pavyks rimčiau suburti bendruomenę, įveikti žmonių abejingumą šalies ir vietos problemoms, bendradarbiauti visų labui… Valio, kolegos – spėjome į traukinį! Nebuvo paprasta tokį projektą paruošti, bet viską darėme savarankiškai, be įprastos Lietuvoje praktikos, kai dokumentais užsiima tarpininkai, žinoma, už atitinkamą honorarą, kuris vėliau išskaičiuojamas iš projekto sumos.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė kartu su partneriu „OSFL projektai“ (programos operatoriai) organizuotuose seminaruose entuziastingai kvietė visas pilietines Lietuvos NVO, teikti savo paraiškų projektus, „nes beveik visi turėtų laimėti…“, ir tas bus tikrai žymi parama visuomeninėms organizacijoms. Buvo žadama dalinti pinigus atseit „žmogaus teisėms“ ir „viešo intereso gynybai“. Už asmenines lėšas stropiai važiavome į seminarus, konspektavome pagrindines nuostatas… Tačiau iš kelių šimtų pareiškėjų laimėjo tik apie 30, tokie, kaip Lietuvos gėjų lyga, Lietuvos žydų bendruomenė, Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centras, Lygių galimybių plėtros centras, Kauno moterų draugija, Jaunimo linija, Maisto bankas, Lietuvos vaikų fondas, Paramos vaikams centras, Tolerantiško jaunimo asociacija ir t. t. Panagrinėjus, kas yra tos organizacijos ir kas jų steigėjai bei vadovai, nesunkiai galima jau ir iš kai kurių pavadinimų suprasti, kam yra skirstomi paramos pinigai… O mums, su tikrai nemaža visuomeninio darbo patirtim, buvo tik mandagiai atsakyta.

Dabar manau, kad sklindančios kalbos apie tik deklaruojamą finansavimą ir galimą gaunamos tarptautinės paramos vogimą bei dalybas yra ne be pagrindo. Kaip sakoma, gauna tik savi… Žinoma, galima teigti, kad mano pasipiktinimas yra tik nelaimėjusio konkurso dalyvio apmaudas, betgi vienintelė priežastis, dėl kurios mūsų projektas buvo net nesvarstytas – „dėl administracinių reikalavimų neatitikimo“. Tas „neatitikimas“ ir įvardintas: „Pareiškėjas neturi patirties srityje, kurioje pageidauja vykdyti projektą“. Čia taip, kaip žmogui norinčiam įsidarbinti – be patirties nepriims, o kaip tą patirtį įgyti, jeigu be patirties nepriima? Ypač stebina, kad visus kriterijus, pasirodo, ypač atitinka Lietuvos gėjų lyga, Lietuvos žydų bendruomenė, Lygių galimybių plėtros centras, Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centras ir kitos, tikrai šiuo metu visiškai nesirūpinančios pagrindine programos sritimi, kurios rėmimas Lietuvoje tiesiog būtinas – demokratija ir geru valdymu.

Tikrai nemanau, kad gėjams, žydų bendruomenei, ar bent jau Lygių galimybių plėtėjams su Naujų religijų tyrėjais rūpi tikroji demokratija Lietuvoje. Jos apraiškos baigia galutinai išnykti. Gal bent keli žmonės iš to gausaus būrio dalyvavo mitinguose prieš valstybininkų savivalę, Konstitucijos pažeidimus, kvailą Skalūnų išgavimą? Aš nemačiau. O gal kas nors iš jų tarpo atėjo palaikyti, pavyzdžiui, Romualdą Ozolą, kai buvo teisiami signatarai už ne ten ir ne tuo laiku sušauktą taikų mitingą? Nebuvo šių ponų tose gretose, jų organizacijų atstovų kalbų tribūnose, pareiškimų, peticijų, kaip ir aiškios, padorios, pilietinės minėtų NVO pozicijos vienu ar kitu klausimu. Bet jie pirmieji yra eilėje ES finansavimui gauti! O kaip labiausiai reikalingi paramos Lietuvos visuomenininkai, kuriems tiesiog būtina stiprinti savo organizacijas visuomenės labui?

Iki koktumo įkyrėjo kiekviename žingsnyje matomas sukčiavimas, korupcija ir neteisybė. Todėl noriu viešai pareikšti, kad, mano manymu, parama skirstoma blogai, ne pagal paskirtį, ir netgi organizacijoms, kurios savo elgesiu, agresyvumu bei provokacijomis jau pradėjo visuomenėje sėti nesantaiką. Didžioji jų dauguma rūpinasi tik savo gerbūviu, arba yra vedamos neaiškių tikslų. Ar geraširdžiai ES finansuotojai nežino, kaip yra skirstomi jų pinigai ir kam jie tarnauja?

O gal žino? Jeigu taip, tai viskas aišku: nežinomi mums ES „žinovai“ siekia didinti ir gausinti tokias, drįsčiau sakyti, specifines NVO, stiprinti jų veiklą. O šios, savo ruožtu, sieks didinti įtaką mums visiems, parodyti kokiu keliu reikia eiti, norint sukurti Tautos gerovę, pasiekti Demokratiją ir gerą šalies valdymą, bei sukurti palankią aplinką būtent tokiam NVO sektoriui. Savaime suprantama, kad visi privalo prašytis į minėtų, ES ekonominės erdvės programai atrinktų ir „reikalingiausių“ Lietuvos valstybei visuomenininkų gretas. Lygių galimybių centras ar Žydų bendruomenė, manau, nepriims. Kitos irgi nelabai… Tad stokime visi į Gėjų lygą! Va čia mūsų lauks su didžiausiu džiaugsmu. Ir netgi žinau kodėl…

Autorė yra Nevyriausybinių organizacijų asociacijos „Klaipėdos piliečiai“ pirmininkė

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė