R. Kupčinsko spaudos konferencija apie okupacijos atributus nepriklausomoje Lietuvoje (video) (14)

Rytas Kupčinskas

Rytas Kupčinskas

Rugpjūčio 21 d. Lietuvos Respublikos Seime įvyko Seimo nario Ryto Kupčinsko spaudos konferencija dėl sovietinės okupacijos ideologijos atributų nepriklausomoje Lietuvoje. Dalyvavo Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos atstovai Kasparas Genzbigelis ir Antanas Kliunka, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos pirmininkas Jonas Burokas.

Seimo narys Rytas Kupčinskas pažymėjo, kad  Žaliojo tilto sovietinių laikų skulptūros yra skaudi tema, kurią nuolat kelia Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos nariai ir kitos patriotinės organizacijos. Jis pastebėjo, kad Vilniaus mieste per menkai rūpinamasi tautiniais, istoriniais simboliais: nėra paminklo kunigaikščiui Vytautui Didžiąjam, pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai, Lietuvos kariuomenės generolui Povilui Plechavičiui, 1941 metų Birželio ginkluoto sukilimo prieš sovietus Lietuvoje vienam iš organizatorių ir vadovų generalinio štabo majorui Vytautui Bulvičiui  ir kitiems iškiliems kovotojams už Lietuvos laisvę. R. Kupčinskas išsakė, kad sovietiniai ideologiniai simboliai  turi būti išbraukti iš Kultūros paveldo registro ir  nuimti nuo Žaliojo tilto.

Spaudos konferencija | lrs.lt, O.Posaškova

Spaudos konferencija | lrs.lt, O.Posaškova

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos pirmininkas Jonas Burokas sakė, kad LLKS daug kartų prašė Vilniaus miesto savivaldybės pašalinti skulptūras nuo Žaliojo tilto, nes jos teigiamai eksponuoja okupanto ideologiją.

Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos atstovas  Antanas Kliunka kalbėjo, kaip sunku savanoriams suprasti, kad po 23 metų laisvės  Lietuvoje siautėja Socialistinis liaudies frontas ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija, kad  restauruojami paminklai okupantams.

Kasparas Genzbigelis perskaitė Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių narių, Televizijos bokšto ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos gynėjų pareiškimą, kuriame išreiškė  protestą  prieš Vilniaus miesto savivaldybės planus už mokesčių mokėtojų lėšas restauruoti sovietinius meno ,,šedevrus“ Vilniuje, ant Žaliojo tilto. Jis  tvirtino, kad tol, kol Vilniuje nepastatytas paminklas Laisvės kovotojams, kol Lietuvos partizanas Petras Vizbaras-Vapsva, pasirinkęs mirtį, kad tik čekistų kankinamas neišduotų savo kovos draugų, Gedimino prospekte „pagerbtas“ ,,kanalizacijos“ dangčiu, šis Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas yra šventvagiškas. K. Genzbigelis piktinosi, kad Lietuvos valdžia sovietinę okupaciją žyminčias Žaliojo tilto skulptūras laiko materialiu kultūriniu paveldu. Dėl šių valdžios politinių įsitikinimų skulptūros įtrauktos į Kultūros vertybių valstybinį registrą, o okupacinio laikmečio skulptūras gina Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas. Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai nesupranta, kaip „galima gerbti šiuos primityvius socrealistinius ,,šedevrus“, kai jie kolaboravusių su okupantu autorių buvo sukurti tuo metu (1952 m.), kai Lietuvos partizanai liejo kraują bekompromisėje kovoje už Lietuvos Laisvę.

Viena iš 4-ių Žaliojo tilto skulptūrų | wikipedia.org nuotr.

Viena iš 4-ių Žaliojo tilto skulptūrų | wikipedia.org nuotr.

Kadangi skulptūrų ketaus metalas stipriai korodavęs, suplyšęs ir sutrūkinėjęs, o Vilniaus miesto savivaldybė skendi milijoninėse skolose, privalu skulptūrų atsisakyti kaip istoriškai, morališkai ir fiziškai pasenusių “. Buvo pareikalauta išvežti iš Lietuvos sostinės surūdijusius okupantus iki 2013 m. rugsėjo 1 d., t.y. sukankant sovietų okupacinės armijos išvedimo iš Lietuvos 20-mečiui.

Spaudos konferencijos pabaigoje buvo prisimintos savanorio Artūro Sakalausko žūties 22-osios metinės, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių organizuojama  iškilminga  rikiuotė žūties vietoje.

a-sakalausko-zuties-minejimas-n-balciunienes

A.Sakalausko žūties minėjimas 2013 08 21 d. | N.Balčiūnienės nuotr.

Lygiai prieš 22 metus, gindamas Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo rūmus, Lietuvos valstybės nepriklausomybę, žuvo karys savanoris Artūras Sakalauskas. 1991 m. rugpjūčio 21 d., žlungant pučui, sovietų armijos provokacijos metu Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo rūmų prieigose įvyko Lietuvos savanorių susirėmimas su sovietų armijos specialiosios paskirties dalinio kariais, kurie automobiliu įsiveržė į karių savanorių saugomą teritoriją prie pirmojo posto A.Goštauto gatvėje. Pasipriešinimo metu Alytaus rinktinės savanoris Artūras Sakalauskas žuvo, dar du Alytaus rinktinės savanoriai buvo sužeisti.

A.Sakalausko žūties minėjimas 2013 08 21 d. | N.Balčiūnienės nuotr.

A.Sakalausko žūties minėjimas 2013 08 21 d. | N.Balčiūnienės nuotr.

Tenka tik apgailestauti, kad paskutinės Lietuvos okupacijos aukos, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo gynėjo, kario savanorio Artūro Sakalausko atminimui sugebėjome pastatyti tik pilką lauko akmenėlį.

Spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos iš Seimo vaizdo įrašas:

httpv://youtu.be/ypSIlesUAB0

Savanorio Artūro Sakalausko žūties minėjimas Nijolės Balčiūnienės

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė