Kokį medų verta rinktis (1)

Medus | M.Vidzbelio nuotr.

Medus | M.Vidzbelio nuotr.

Lietuvoje ir toliau rūpinamasi, kad vartotojus pasiektų kokybiškas medus. Tam pasitelktos keturios Europos Sąjungos reikalavimus atitinkančios kokybės schemos, kuriose aktyviai jau ketvirtus metus dalyvauja šalies bitininkai.

Didesnė vertė

Vienoje ar kitoje kokybės schemų programoje dalyvaujančių bitininkų medus įgyja didesnę pridėtinę vertę. Privalumas ir tai, kad atsakingiems medaus gamintojams skiriamos kompensacijos atsiradusioms išlaidoms padengti. „Siekiame, kad žmonės nepainiotų kokybiško ir nekokybiško medaus“, – pabrėžė Lietuvos bitininkų asociacijos (LBA) prezidentas Žilvinas Šolys. Jis sakė, kad bitininkų, prisijungusių prie asociacijos ir gaminančių aukščiausius reikalavimus atitinkantį medų, produkciją žymės šį faktą patvirtinantys ženklai.

Ragina apsispręsti

Siekiant patenkinti vartotojų poreikius ir paskatinti maisto gamintojus gaminti griežtesnius kokybės reikalavimus atitinkančius produktus bei sukurti tokiems produktams didesnę vertę, ES lygiu reglamentuotos 4 maisto kokybės schemos. „Kiekvienas bitininkas turi apsispręsti, prisiimti šią atsakomybę ar ne, nes dalyvaujantieji kokybės schemose susiduria su įvairiomis jiems keliamomis sąlygomis. Mano manymu, tai daryti būtina. Lietuvoje gaminamo ir išskirtinės kokybės ženklu žymimo medaus kokybė yra itin aukšta, tačiau tenka apgailestauti, kad jo kaina kol kas yra tokia pat, kaip ir prastesnio, kartais visiškai abejotinos kokybės medaus. Užsienyje situacija kita. Ten vartotojai jau išmoko atsirinkti, už ką kiek mokėti“, –pastebėjo Ž.Šolys. Jis sakė tikintis, kad ilgainiui ir Lietuvos žmonės supras, jog reikia rinktis ne tai, kas pigu, o tai, kas kokybiška.

Keliami ypatingi reikalavimai

Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Kokybės politikos skyriaus vyriausiosios specialistės Ausmos Miškinienės, kol kas dalyvavimas maisto kokybės schemų programose bitininkams neatneša pelno, tačiau verta ir toliau eiti tuo keliu, nes reikia ugdyti vartotojus. „Daugiausia informacijos turime apie ekologiškus produktus. Juos gaminant svarbiausiais kriterijais tampa kokybė, kurią nulemia ekologiškos teritorijos. Gaminant išskirtinės kokybės produktus, orientuojamasi į produktų maistingumą bei tausojantį ūkininkavimą“, – sakė A. Miškinienė.

Kompensuoja išlaidas

„Šiandien vartotojams dar sunku išsirinkti medų ir už geresnę jo kokybę mokėti daugiau. Mūsų tikslas–- užtikrinti kokybės schemų programose dalyvaujantiems ūkininkams, bitininkams dalinę kompensaciją, kad būtų padengtos patiriamos išlaidos“, – sakė ŽŪM specialistė. Parama, anot A. Miškinienės, yra nedidelė, siekia apie 10 tūkst. litų per metus. Išlaidos kompensuojamos tik pateikus dokumentus apie įsigytas prekes bei patirtas kitas išlaidas. Tikimasi, kad toks skatinimas padės suburti nemažai kokybišką, sertifikuotą medų gaminančių bitininkų. „Dalyvaujantys minėtoje programoje bitininkai yra nuolat tikrinami. Pažeidusieji nustatytus reikalavimus iš jos pašalinami. Tokių tikrai nedaug – tik keli bitininkai. Dauguma džiaugiasi gaunama parama ir tikina, kad vis daugiau pirkėjų renkasi išskirtinės kokybės ženklu pažymėtą medų“, – sakė Ž.Šolys. Jis pabrėžė, kad daug naudingos informacijos bičių produktų mėgėjai gauna LBA organizuojamose medaus šventėse, kurios tradiciškai rengiamos prie sostinėje įsikūrusio „Akropolio“ prekybos ir pramogų centro.

Per pastaruosius kelerius metus išskirtinės kokybės produktų gamintojų sertifikatus jau gavo 50 bitininkų. 12 bitininkų yra pateikę prašymus sertifikatams gauti. Išskirtinės kokybės bitininkų bičių šeimos turi būti laikomos tik mediniuose aviliuose, o medus fasuojamas tik į stiklo tarą. Išskirtinės kokybės medaus produktuose nenaudojamos jokios papildomos medžiagos, modifikuoti priedai, bitės negali būti maitinamos įvairaus pavidalo cukraus sirupais ar papildais medunešio metu. Išskirtinės kokybės medus negali būti gaminamas užterštose teritorijose, arti sąvartynų ar fabrikų (ne arčiau kaip 3 km), magistralių (1500 metrų), krašto kelių (500 metrų).

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

1 komentaras

  1. ???????:

    Ar kokybiško medaus bitininkai šeria bites cukrumi?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė