Rugpjūčio 15-ąją Lietuvoje švenčiama Žolinė (renginiai) (0)

llbm.lt nuotr.

llbm.lt nuotr.

Rugpjūčio 15-ąją Lietuvoje švenčiama Žolinė. Ši šventė kaip tradicinė yra įtraukta į valstybinių švenčių ratą.

Nuo senų laikų lietuviai tikėjo gamtos ir augalų galia. Žolinės – tai metas, kai susitinka vasara ir ruduo. Buvo tikima, kad šią dieną būtinai reikia susitikti su draugais ir giminėmis, kitaip visi metai bus blogi. Ir iki šių dienų išlikęs paprotys, jog per Žolinę reikia aplankyti draugus bei artimuosius. Seniau šeimos ruošdavosi šiai šventei iš anksto: gamindavo patiekalus iš gauto derliaus, o vyrai svečius vaišindavo stipriaisiais gėrimais pagamintais iš žolelių.

Žolinės  – tai laikas, kai gamta pasiekusi savo didžiausią vešėjimo brandą, džiugina savo vaisių gausa. Žolinių puokštėje – visas metų derlius.  Į Žolinės puokštę buvo dedama kuo daugiau ir kuo įvairiausių augalų. Šiai puokštei tiko viskas: medetkos, mirtos, nasturtai, kraujažolės, rugiagėlės, ramunės ir kitos lauko gėles bei rugiai, avižos ir net daržo gėrybės – burokai, morkos, ilgesniu kotu nuskinta gūžė kopūsto. Todėl Pietryčių Lietuvoje ši šventė dar buvo vadinama Kopūstine.

Senais laikais per Žolinę merginos pindavo devynis skirtingų augalų vainikus. Po šventės jų neišmesdavo, o susidžiovindavo ir saugodavo, kad užėjus griaustiniui galėtų jais pasmilkyti namus ar susirgus išsivirti arbatos.

Rugpjūčio 16d. buvo švenčiama pjūties pabaiga – viena svarbiausių senųjų kalendorinių švenčių, kai būdavo baigiami pjauti javai, apmąstomi vasarą nuveikti darbai. Susirinkusi prie vaišių stalo bendruomenė apdovanodavo šauniausią šeimininkę, pagerbdavo geriausią gaspadorių.

Pasak etnologų, Žolinės šventė dar vadinama ir javapjūtės pabaigtuvėmis, ir bičkopio, ir medsukio, duonos,  medaus ir pieno švente.

Ir šiandien per Žolinę įvairiose Lietuvos vietovėse buriasi  kraštiečiai, tėviškėse susitinka giminės, artimieji, kaimynai.

Renginiai, vyksiantys Žolinių švenčių metu:

2013-08-15  Žolinė Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse!

2013-08-15 Rugpjūčio viduryje – festivalis „Purpurinis vakaras“  Anykščiuose

2013-08-15 Karklė 2013 Live Music Beach

2013-08-16 „Skalvijoje“ pradedama rodyti „Rojaus“ trilogija: MEILĖ, TIKĖJIMAS  ir VILTIS

2013-08-16 XVIII Pažaislio muzikos festivalis: Akordeonas ir  orkestras

 

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė