Tautodailininkų Terėsės ir Alberto Žulkų darbai pasklidę po pasaulį (0)

Teresė ir Albertas Žulkai |_palangostiltas.lt nuotr.

Teresė ir Albertas Žulkai | palangostiltas.lt nuotr.

Rugpjūčio 16 d., 17 val. Palangos vasaros skaitykloje (Vytauto g. 72) vyks dar vienas projekto „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė“ renginys. Jo metu bus pristatomas dviejų kurorto menininkų – sutuoktinių tautodailininkų Teresės ir Alberto Žulkų kūrybai skirtas albumas. Čia taip pat bus galima pasigrožėti  visą vasarą veikiančia A.Žulkaus darbų paroda.

Siekiant pristatyti Palangos kultūrinį tapatumą, Lietuvos kultūros sostinės metais kurorte didelis dėmesys skiriamas vietos menininkams, garsinantiems savo miestą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Teresė ir Albertas Žulkai – vieni iš tokių kūrėjų. Apie jų kūrinius žino ne tik kone kiekvienas palangiškis – šių sutuoktinių darbai eksponuoti ir didžiulio susidomėjimo sulaukė Danijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse.  Pasak menininkų sūnaus, tautodailininko Lino Žulkaus, tėvų asmeninių jubiliejų proga (Teresei pernai sukako 75-eri, Albertas jau kitą mėnesį minės 80-metį) nutarta įamžinti jų kūrybą viename leidinyje. Taip kilo mintis parengti menininkų kūrybos albumą, kuriame pristatomi charakteringiausi T. Žulkienės darbai bei atskleidžiamas A. Žulkaus kūrybos įvairiapusiškumas – pristatomos Užgavėnių kaukės, mažosios plastikos darbai, skulptūros.

T. ir A. Žulkų kūrybai skirtą albumą galima pavadinti šių menininkų kūrybos istorija – leidinyje publikuojama paskutinio dešimtmečio A. Žulkaus darbai bei viso gyvenimo T. Žulkienės kūryba. „Žinoma, visų darbų į šį albumą sudėti negalėjome, nes ribojo leidinio formatas – albumo apimtis yra maždaug šimtas puslapių, tad kiekvienam autoriui pristatyti galėjome skirti apie penkiasdešimt puslapių. Tad rengiant albumą reikėjo atrinkti tuos kūrinius, kurie geriausiai atspindi įvairiapusę šių menininkų kūrybą. Tai buvo nemažas darbas“, – kalbėjo L. Žulkus. Pagrindinis albumo fotografas – Alfredas Simonavičius, leidinyje taip pat publikuojamos Ado Sendrausko, Virginijaus Jankausko nuotraukos, menininkų portretų autorius – Algimantas Aleksandravičius, dizainerė – Gitana Dainiūtė.

A.Žulkaus darbai_| pajurionaujienos.lt nuotr.

A.Žulkaus darbai_| pajurionaujienos.lt nuotr.

Albertas Žulkus – skulptorius, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, medžio drožėjas. Gimė 1933 m. rugsėjo 8 d. Telšių apskrities Janapolės kaime. Drožinėti pradėjo dar piemenaudamas. Rinktis staliaus amatą jį paskatino tėvas bei dėdė, garsus Žemaitijos dievdirbys Vincentas Gečas. Meistrystės žinių po karo jis sėmėsi Telšių dailiųjų amatų mokykloje, kuri vėliau išaugo į Taikomosios dailės technikumą.

Nuo 1958 m. tautodailininkas gyvena ir kuria Palangoje. 1958-1993 metais dirbo Klaipėdos dailės kombinate. A. Žulkaus darbų kolekcijoje – stilizuoti rūpintojėliai, Užgavėnių kaukės, skulptūros, suvenyrai, monumentalieji kūriniai Raganų kalne, Ablingos ansamblyje, kryžiai…

Daugelį metų A. Žulkus tobulina medžio bei gintaro dermę vienoje kompozicijoje. Šioje srityje, menotyrininkų nuomone, tarp Lietuvos kūrėjų jis yra bene nepralenkiamas. Autoriaus atmintyje puikiai užsifiksavo dar vaikystėje regėti valstiečių buityje naudoti rakandai. Nūnai, suteikęs jiems savitą formą, jis atkuria dekoratyvinius samčius, šaukštus, kubilus, vazas, dubenis ir lėkštes, kuriais savo svetainių ir netgi restoranų interjerus noriai puošia šeimininkai.

Su A. Žulkaus darbais yra susipažinę Vokietijos, Danijos, Švedijos, Prancūzijos, Rusijos meno mylėtojai. Jo kūriniai pateko į meno kolekcijas Niujorke, Palm Springse (JAV). Drožėjo darbų yra įsigiję Palangos gintaro, Kretingos, Telšių, Plungės, Vilniaus, Kauno kraštotyros muziejai.

T.Žulkienės darbai_| pajurionaujienos.lt nuotr.

T.Žulkienės darbai_| pajurionaujienos.lt nuotr.

Teresė Žulkienė – viena ryškiausių lietuvių audėjų, savo sukurtais audiniais džiuginanti ne tik tautiečius, bet garsinanti Lietuvą ir jos tautodailę užsienyje. Ji yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. Gimė 1937 m. Telšių apskrities Lingėnų kaime. 1958 m. baigė Telšių taikomosios dailės technikumą. Nuo 1960 m. gyvena ir kuria Palangoje. 1958-1990 metais dirbo Klaipėdos „Dailės“ kombinate. T. Žulkienė yra surengusi septynias autorines parodas, jos darbai eksponuoti prestižinėse tautodailės parodose Lietuvoje ir užsienyje. 2007 m. tautodailininkė tapo respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ regioninio turo laureate ir buvo pripažinta geriausia audėja Klaipėdos apskrityje.

Jos austais žemaičių tautiniais kostiumais, pasižyminčiais sodriais spalvų sąskambiais ir harmoninga drabužių visuma, pasipuošė Palangos folkloro ansamblio „Mėguva“ dalyviai. Audėjos kūrinių yra įsigiję privatūs kolekcininkai bei Lietuvos muziejai. Tęsdama senąsias lietuvių liaudies tekstilės tradicijas, gerai išmanydama audinių atlikimo technikų įvairovę ir regioninius jų skirtumus, T. Žulkienė savo kūryboje kuria originalius spalvų derinius, šiuolaikiškai stilizuoja ir interpretuoja tradicinius raštus. Tautodailininkės kūriniai žavi plastinės kalbos vitališkumu, raiškos nuoširdumu, juose atsispindi savitas kūrėjos pasaulio suvokimas.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė