Pristatomas naują geopolitiką propoguojantis gudų almanachas „Siver“ („Сівер“) (audio) (0)

Aliaksejus Dzermantas | siver.by nuotr.

Aliaksejus Dzermantas | siver.by nuotr.

Rugpjūčio 8 d., 16 val., Vilniuje, Rytų Europos studijų centre (D.Poškos g. 59) bus pristatytas Gudijos visuomenininkų pastangomis išleistas naujas istorijos-filosofijos almanachas „Siver“ („Сівер“).

Gudiškas žodis сівер reiškia šiaurinį vėją – šiaurį ir pasaulio šalį – šiaurę.

„Šis vardas almanachui buvo parinktas atsižvelgiant į mūsų gyvenamo laikmečio atšiaurumą. „Dabartis yra tai visos mūsų civilizacijos ir pačių jos filosofinių, religinių, politinių ir ekonominių pagrindų sisteminės krizės laikmetis. Tai milžiniškų transformacijų, aštrios kovos ir nelengvas ateities kūrimo laikmetis,“ – įžanginiame pirmojo almanacho numerio straipsnyje rašo šio leidinio leidybos organizatorius ir vyriausias redaktorius, filosofas Aliaksejus Dzermantas.

„Siver – šiaurys, kuris nušluoja senąją civilizaciją ir kultūra ir išlaisvina vietą  naujai. Kokiai? Mes ir bandome į šitą klausimą atsakyti savo veikla ir šio almanacho straipsniais.

Mes pripratome samprotauti Vakarai-Rytai kategorijomis: esą Baltarusija yra tartum tiltas arba tam tikra teritorija tarp to ir ano, teritorija kurią visais laikais draskė, dalino, teritorija kuria galima tempti arba į vieną arba į kitą pusę, teritorija kuri regis niekam nepriklauso“, – sako A.Dzermantas, pasak kurio skirstymas į Vakarus ir Rytus nieko gero Baltarusijai nedavė.

„Jei kreipsimės į istoriją, tai pamatysime, kad Baltarusija yra šiaurės šalis, kad pagal visus istorinius ir etnokultūrinius parametrus mes priklausome Šiaurės sferai. Šiaurė – tai ne tik tam tikra apibrėžta teritorija Europoje, tai, veikiau, visas mūsų kontinentas nuo Dublino iki Vladivostoko. Šioje teritorijoje vyko civilizacijų, kurios galiausiai ir ėmė dominuoti pasaulyje. Ir mes esame viena šios kontinėntinės mozaikos dalimi. Baltarusiai visada buvo politinių ir kultūrinių įvykių epicentre nepaisant to kokios valstybės sudėtyje jie buvo“, – teigia A.Dzermantas.

A.Dziermanto nuomone šį impulsą, šią telkiančią galią, kuri gudams yra būdinga genetiškai būtina ne tik išsaugoti ir aprašyti, bet ir sukurti veikimo programą. Pirmajame almanacho numeryje skelbiami rašiniai skirti pačios Šiaurės idėjos pristatymui, bei tam kaip galima būtų suderinti baltarusišką lokalų, regioninį kontekstą su globaliu kontinentiniu.

Renginio dalyviai kviečiami registruotis el. paštu: linas.kojala@eesc.lt

Almanacho„Сівер“ pristatymas Baltarusijos radijo laidoje „Besivystanti Baltarusija: politinės ir ekonominės realijos“ 2013-02-11 d. (rusų ir gudų kalbomis):

Skelbiama almanacho „Сівер“ internetinė versija:

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė