„Mėnuo Juodaragis“ šiemet paskleis ramią magiją ir ugningą šėlsmą (video) (3)

Rugpjūčio 23-25 dienomis Zaraso ežero saloje vyksianti šventė „Mėnuo Juodaragis XVI“ šiemet bus skirta latviškai temai ir sukvies kaip niekad gausų būrį kaimyninės šalies kūrėjų.

Pagrindine festivalio tema tapo Latvių kultūra, mitologija, ženklai ir mūsų baltiškos šaknys. Mėnuo Juodaragis šiemet užsidegė mintimi prisidėti stiprinant ir gaivinant lietuvių ir latvių brolystę, o kur gi rastum geresnę vietą, nei Zarasų sala esanti prie pat Latvijos ir Lietuvos sienos.

Latvių kultūra žymi itin gausiu ir turtingu folkloro palikimu, o muzikinė post-folkloro kryptis, kuria audžiama didžioji Mėnesio Juodaragio programos dalis, prasidėjo taip pat Latvijoje. Renginio scenose išvysime pačias talentingiausias ir įdomiausias Latvijos muzikos grupes, jų skaičius festivalyje bus kaip niekad gausus, latviškų gaidų išgirsime ir ne vienos lietuvių grupės pasirodyme.

Muzikinė MJR XVI programa ko gero bus gausiausia festivalio istorijoje, pasirodymai vyks trejose scenose, bei dar keturiose salos erdvėse. Išvysime ir patirsime penkiasdešimt įvairių kolektyvų pasirodymus, daugiausia iš Lietuvos ir Latvijos, tačiau senas tradicijas puoselėjančiame tarptautiniame renginyje pasirodys ir keletas nepakartojamų, Lietuvoje dar nekoncertavusių kolektyvų iš tolimesnių kraštų – Didžiosios Britanijos, JAV ir Rytų Europos šalių.

Šių metų koncertinės „Mėnesio Juodaragio“ programos viršūnėje yra ir ilgai lauktas dark folk projektas iš Liuksemburgo „Rome“, gyvuojantis nuo 2005 metų. Projekto vedlys Jeronimas Reuteris (Jerome Reuter) meistriškai pina sodriu vokalu nuspalvintą viltingą bei nostalgišką skambesį, išsiskiriantį kokybe tiek įrašuose, tiek gyvuose pasirodymuose. Veiklos pradžioje sužibėjusi skaidriomis neofolkloro natomis, šiuo metu „Rome“ kūryba išsiliejo į dar platesnes muzikines erdves, kurios atskleidžiamos naujausiame, septintajame albume „Hell Money“. Renginio organizatoriai ir grupės gerbėjai iš „Rome“ tikisi itin didingo pasirodymo.

Organizatoriai su džiaugsmu pristato dar dvi pasaulines neo-folk scenos legendas – žanro klasiką Ianas Rydas (Ian Read) su grupe „Fire+Ice“, bei šios subkultūros pradininkus iš JAV – duetą „Changes“. „Fire+Ice“ gimė daugiau nei prieš du dešimtmečius Londone, kur projekto įkūrėjas Ian Read nuolat bendradarbiavo su trimis neo-folk banginiais – „Sol Invictus“, „Death In June“, bei „Current 93“. „Fire+Ice“ kūryboje vyrauja mitologinė, okultinė, viduramžių renesanso, neopagoniška tematika, bei estetika, persukta mistika ir runų simboliais. Ianas Rydas žinomas ne tik kaip muzikantas, bet ir filosofinių idėjų autorius, veiklus kultūrinių tradicijų ir runų tyrinėtojas.

Tuo tarpu iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvyksiančius „Changes“ galima drąsiai vadinti brandžiausia šventės grupe – pusbrolių Roberto N.Teiloro (Robert N. Taylor) ir Mikalojaus Tesluko (Nicholas Tesluk) muzikinė kelionė prasidėjo dar 1969 metais ir iki šiol ji aktyvi bei kūrybinga. 1996 m. išleistas žymusis dueto albumas „Fire of Life“, po kurio „Changes“ imti vadinti neo-folk ir apocalyptic folk tėvais. Jų poezija persunkta Nyčės (Nietzsche) filosofijos, dioniziško gyvybingumo, įtaigią atlikimo manierą lydi akustinės gitaros aranžuotės. Labai įdomi ir paties R.N.Teiloro asmenybė – tai intelektualas, poetas ir tyrinėtojas, žymus odinizmo puoselėtojas, kadaise aktyvus revoliucionierius, turintis ką pasakyti apie modernios visuomenės prigimtį, – jis maloniai sutiko skaityti pranešimą ir švietėjiškoje šventės dalyje.

Šalia magijos ir susikaupimo šventėje šiemet netrūks ir linksmybių – jas užkurs folk-punk rokeriai „Otava Yo“ iš Sankt Peterburgo, kurie spalvingą rusišką folklorą jungia su energinga šokių muzika. Vieni jų kūrybą vadina „modernia juokdaryste“, kiti apibūdina kaip „komunalkės groov’ą“ – grupė teigia, kad teisūs ir vieni ir kiti. Pastaraisiais metais „Otava Yo“ tapo itin populiarūs Latvijoje bei Estijoje, tad ir Lietuvos žiūrovų tikriausiai laukia įsimintinas atradimas.

Pašėlusį tempą Petrapilio atstovams padės palaikyti ryškiomis muzikos spalvomis trykštantis ukrainiečių ethno-alternative kolektyvas „Folknery“. 2009 m. Kijeve susibūrusios grupės nariai yra prisiekę keliautojai ir ekoturizmo propaguotojai – į ekspedicijas leidžiasi dviračiais, pasiekdami atokiausius savo šalies kaimelius ir rinkdami liaudies dainas, kurias vėliai pakrauna energingais ritmais, moderniu skambesiu ir savo talentu.

Dar vieni garbingi svečiai „Juodaragio“ scenoje – unikalaus tradicinio moravų folkloro ir doom metal derinio autoriai „Silent Stream of Godless Elegy“. Tai viena žymiausių Čekijos grupių, jos ilgesingi kūriniai paremti senomis liaudies dainomis, atskleidžiantys sunkiosios muzikos jėgą ir tuo pačiu išsaugantys subtilų akustinių instrumentų skambesį.

Kaimynams, kuriems skirtas šiemetinis „Mėnuo Juodaragis XVI“, trejose festivalio scenose atstovaus net dvylika kolektyvų – tai žymiausi Latvijos post-folkloro atstovai „Ilgi“ ir „Auli“, pagoniškojo metalo kalviai „Skyforger“, ilgamečiai rokeriai „Dzelzs Vilks“, tautos tradicijų tęsėjai „Grodi“ ir „Vilki“, modernios muzikos grupės „Enu Kaleidoskops“, „StandArt“, „Miglas Asni“, „Bedu Vestnesis“ ir kiti.

Visoje šventės programoje pasirodys per 50 kolektyvų ir mzuikinių projektų. Renginio interneto svetainėje www.mjr.lt jau paskelbta „Mėnesio Juodaragio“ programa, kurioje šalia muzikinių pasirodymų gausu kitų kultūrinių įvykių – paskaitos, kinas, ekomenis, senieji amatai, kūrybinės dirbtuvės, poezijos skaitymai, įvairūs sporto turnyrai, užsiėmimai vaikams, daug kitų veiklų bei pramogų.

Bilietus į „Mėnuo Juodaragis XVI“ šventę platina bendrovė „Tiketa“.

MJR kvietimas į festivalį latvių ir lietuvių kalbomis:

httpv://youtu.be/1ObsUUHE6N0

Trumpas pokalbis su Vladu ir Alfredu:

httpv://youtu.be/2tsaZmKBoV8

ROME – „This Silver Coil“ (official video)

httpv://youtu.be/DtRvdR3PJcs

CHANGES – „Waiting for The Fall“ (with William Burroughs)

httpv://youtu.be/COjD4Z8wjVo

FIRE+ICE – „Gilded by the Sun“ (audio)

httpv://youtu.be/c6WsjGrqh0E

OTAVA YO – „Pro Ivana“ (official video)

httpv://youtu.be/YbBU06irWT8

FOLKNERY – „Vyplyvalo utenia“ (official video)

httpv://youtu.be/Lv1lRGUXZw0

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – „Skryj hlavu do dlan“ (official video)

httpv://youtu.be/C5A5d8ZWeWQ

Kategorijos: Kultūra, Menas, Šventės, Vaizdai ir garsai, Vaizdai sielai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė