Kviečiama dalintis prisiminimais bei dokumentais apie „Baltijos kelią“ (20)

Baltijos kelias | V.Daraškevičiaus nuotr.

Baltijos kelias | V.Daraškevičiaus nuotr.

Kas jums primena Baltijos kelią ir 1989-uosius? Gal turite trispalvę, Sąjūdžio ženkliuką, žemėlapį, mašinėle spausdintą kvietimą, troleibuso talonėlį, nešiojamąjį radijo aparatą, sudžiovintą gėlytę, dienoraščio įrašą, tautinę juostelę ar žaisliuką, kurį laikėte rankose tą atmintiną dieną? O gal nuotraukų, kuriose stovite susikabinę rankomis Baltijos kelyje arba užstrigę pirmoje Lietuvoje automobilių grūstyje? Visi šie suvenyrai yra svarbūs dokumentai, padedantys įamžinti unikalų istorinį įvykį, kurio dalyviai tuo metu buvome. Nes tai mes kūrėme istoriją.

Baltijos kelias buvo didžiausia taiki demonstracija istorijoje, kuri tęsėsi 600 km ir kurioje dalyvavo apie 2 mln. žmonių. Tai taip pat buvo ypatinga paprastų žmonių akcija, kurią UNESCO įrašė į tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“.

Europos skaitmeninės bibliotekos, muziejaus ir archyvo „Europeana” naujas projektas „Europeana 1989” rugpjūčio mėnesį Baltijos šalyse organizuoja prisiminimų surinkimo dienas. Lietuva – pirmoji stotelė, kurioje surinkimo dienos vyks rugpjūčio 9–10-ąją Lietuvos Respublikos Seimo II rūmuose ir rugpjūčio 13-ąją Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje. Lietuvos gyventojai kviečiami atnešti nuotraukas ir daiktus, susijusius su Baltijos keliu, kurie čia pat bus skaitmeninami ir keliami į interneto tinklalapį www.europeana1989.eu.

Baltijos kelias | E.J.Morkūno nuotr.

Baltijos kelias | E.J.Morkūno nuotr.

„Europeana 1989” siekia ne tik skaitmeninėje laikmenoje išsaugoti atmintinus dalykus, bet ir atkurti Baltijos kelią internetiniame žemėlapyje. Tie, kurie dalyvavo Baltijos kelyje, kviečiami pridėti savo ar nufotografuoto atmintino daikto nuotrauką ir pažymėti tikslią savo buvimo kelyje vietą projekto interneto svetainėje.

„Tie, kas stovėjo Baltijos kelyje, tapo svarbių istorinių įvykių, pakeitusių Rytų Europos istoriją, dalyviais. Jūs turite kuo didžiuotis, ir mes esame laimingi, kad galime padėti jums surinkti bei išsaugoti svarbius prisiminimus”, – sakė „Europeanos” komunikacijos vadovas Džonas Purdeijus (Jon Purday).

Baltijos kelias | V.Daraškevičiaus nuotr.

Baltijos kelias | V.Daraškevičiaus nuotr.

„Baltijos kelias yra vienas gražiausių įvykių Lietuvos kelyje į laisvę ir kartu nepaprastos žmonių brolybės apraiška. Tai dalykai, kurių visada stokosime, o šiandien gerokai stokojame. Tikiuosi, kad Lietuvos žmonės per projektą „Europeana 1989“ mielai pasidalys savo prisiminimais su ateities kartomis visame pasaulyje. Juk labai daug žmonių, kurie dalyvavo Baltijos kelyje, prisimena jį ir turi išsaugoję suvenyrų, atminimo ženklų. Tegul juos brangina, parodo vaikams, vaikaičiams. Tegul papasakoja”, – sakė projekto ambasadorius Lietuvoje prof. Vytautas Landsbergis. Pasak jo, net jei maža šių prisiminimų dalelė išliks ir bus perduota kitiems, ji bus reikšminga.

2014-aisiais pasaulis švęs 25-ąsias ypatingų įvykių metines, kai griuvo sienos ir Europa vėl susijungė. „Europeana 1989” siekia įamžinti 1989-ųjų įvykius, nulėmusius istorines permainas Lietuvoje, Baltijos ir buvusio Rytų bloko šalyse. Projektas šių metų gegužės mėnesį buvo pristatytas Varšuvoje ir iš žmonių nuotraukų, pasakojimų, filmuotos ar garso medžiagos siekia atkurti gyvybingą tų revoliucinių Europos įvykių paveikslą internete. Todėl visų prisiminimai yra svarbūs, siekiant atskleisti istoriją iš skirtingų požiūrio taškų. Projekto partneris – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Prisiminimų surinkimo dienos

Mes nufotografuosime žmonių atmintinas vertybes, įamžintas 1989 metais. Galima atnešti nuotraukų, garso ir vaizdo įrašų, lankstinukų, laiškų, ženkliukų ir kitų atmintinų daiktų, kuriuos specialistų komanda padės nufotografuoti, užrašyti jų istoriją ir sukelti juos į interneto tinklalapį: www.europeana1989.eu

Originalūs daiktai bus tuoj pat grąžinti žmonėms.

Surinkimo dienų Baltijos šalyse tvarkaraštis:

Baltijos kelias Latvijoje

Baltijos kelias Latvijoje

Rugpjūčio 9–10-ąją, 10:00–18:00, Vilnius, Gedimino pr. 52, Lietuvos Respublikos Seimo II rūmai;Rugpjūčio 13-ąją, 10:00–18:00, Panevėžys, Respublikos g. 14, G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka;Rugpjūčio 23–24-ąją, 12:00–20:00, Ryga, Esplanados parkas, informacinis paviljonas „Ryga 2014“;Rugpjūčio 30–31-ąją, 10:00–18:00, Talinas, Tonismagi 2, Estijos nacionalinė biblioteka.

Tie, kas negali atvykti į prisiminimų surinkimo dienas, gali patys įkelti savo prisiminimus internetu. Tai labai paprasta. Tiesiog užsiregistruokite tinklalapyje www.europeana1989.eu ir įkelkite savo nuotraukas kartu su trumpu jas lydinčiu aprašymu. Nepamirškite pažymėti žemėlapyje tikslios savo stovėjimo Baltijos kelyje vietos.

Apie „Europeaną 1989“

2014 m. pasaulis švęs 25-ąsias neeilinių 1989 m. sukaktuves. Tai metai, kai griuvo sienos, ir Europos gyventojai vėl buvo sujungti. Projektas „Europeana 1989“ kviečia žmones iš visų šalių suskaitmeninti asmeninius užrašus, nuotraukas, vaizdo ir garso įrašus, padarytus 1989 m. Būsimas rezultatas – įspūdingas archyvas dabarties ir ateities kartoms, kuriuo galima bus naudotis mokymuisi, asmeniniams interesams ir moksliniams tyrinėjimams. „Europeana 1989“ yra bendras vienuolikos institucinių partnerių, „Historypino“ ir „Europeanos“ fondo projektas.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė