Darbuotojai ir pareigūnai bus skatinami judėti ir darbe (0)

Osha.europa.eu nuotr.

Osha.europa.eu nuotr.

Rugpjūčio 1 ir 7 dienomis AB „Lietuvos geležinkeliai“ bei Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių r. policijos komisariate vyks pirmieji projekto „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ renginiai, kurių tikslas – informuoti apie efektyvias sveikatos stiprinimo priemones bei paskatinti darbuotojus bei pareigūnus atsakingai rūpintis savo sveikata. Renginio metu fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistai, kineziterapeutai Vidmantas Zaveckas ir Sonata Martuitaitienė darbuotojus supažindins su fizinio aktyvumo darbo vietose privalumais bei būtinybe rūpintis savo sveikata. Vėliau darbuotojai galės patys įvertinti savo sveikatos būklę – sužinoti ar jie lankstūs, kaip išlaiko pusiausvyrą, ar jų tinkamas kraujo spaudimas.

Projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ skirtas sveikiems, dirbantiems žmonėms, kad jie kuo ilgiau išsaugotų savo sveikatą. Jo tikslas – remiantis PSO ir EU-OSHA (angl. – European Agency for Safety and Health at Work) rekomendacijomis darbo vietose įdiegti fizinio aktyvumo skatinimo programą. Tai turi būti padaryta per kelis etapus – įvertinant darbuotojų ir vadovų sveikatos stiprinimo programų poreikį, organizuojant ir vykdant trijų mėnesių fizinio aktyvumo veiklų programą bei įvertinant projekto sėkmę. Galiausiai turi būti parengtos rekomendacijos visuomenės, profesinės sveikatos priežiūros bei kitiems specialistams, kurie prižiūri darbuotojų sveikatą bei įgyvendina sveikatos stiprinimo programas.

„Tikimės, jog šio projekto dalyviai taps geruoju pavyzdžiu kitoms įmonėms ir įstaigoms Lietuvoje. Taip pat, tai iššūkis, kuris gali pareikalauti pokyčių ar naujoviško matymo, bet tuo pačiu atnešantis pozityvių permainų. Šiuo projektu tikimasi sukurti pridėtinę vertę: sveikatos specialistams pasiūlysime parengtas rekomendacijas taikyti savo veikloje“, – teigia projekto koordinatorė Sigita Vičaitė.

„Pareigūnai, vykdydami jiems pavestas funkcijas, kiekvieną dieną patiria padidintą fizinį ir emocinį krūvį. Pareigūnui yra privaloma savitvarda, jo asmeninė laisvė pasirinkti yra apribota, jis visuomet yra stebimas aplinkinių, turi būti pasiruošęs imtis veiksmų, nepaisant grėsmės savo sveikatai ir gyvybei. Atsižvelgiant į tarnybos specifiškumą, pareigūno sveikatos resurso išsaugojimas yra valstybės įsipareigojimas. Valstybė skiria biudžeto lėšų periodiniam pareigūnų sveikatos patikrinimui. Šių patikrinimų duomenys yra analizuojami ir teikiami siūlymai dėl sveikatos būklės gerinimo. Viena iš sveikatos gerinimo sričių yra fizinio aktyvumo darbo vietose skatinimo programa. Ši programa neapima pareigūnams privalomų fizinio aktyvumo veiklų, privalomų pagal fizinio pasirengimo normatyvus. Pareigūnams yra svarbu ne tik fiziškai judėti, bet ir žinoti pagrindinius pratimus, būtinus taisyklingai sėdėsenai, laikysenai išsaugoti. Šių žinių ir praktinių rekomendacijų ir tikimės iš projekto vykdytojų ir partnerių“ – teigia Sveikatos priežiūros tarnybos prie LR vidaus reikalų ministerijos Sveikatos skyriaus vedėjas Arvydas Ramelis.

Projektą finansuoja LR sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pagal nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatos stiprinimo veikloje, skatinimo programą. Programos tikslas – skatinti nevyriausybines organizacijas aktyviai dalyvauti formuojant bei įgyvendinant sveikatos politiką, ugdant visuomenės informuotumą, skleidžiant informaciją apie sveiką gyvenseną, profilaktines programas ir kitas su sveikatos stiprinimu susijusias veiklas. 2013 m. SAM iš daugiau kaip 300 projektų, įvertinusi jų reikšmę ir svarbą, atrinko 30. Projektas „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ laikomas svarbiu, siekiant darbuotojų sveikatinimo tikslų.

Projektą vykdo VšĮ „Pozityvios sveikatos komanda“ drauge su partneriais – Higienos institutu, Vilniaus bei Kėdainių r. visuomenės sveikatos biurais. Projektas įgyvendinamas š. m. liepos–lapkričio mėnesiais AB „Lietuvos geležinkeliai“ bei Kėdainių r. policijos komisariate.

Projekto autoriai atkreipia dėmesį, kad:

* Darbo vietose žmonės praleidžia apie 60 proc. savo aktyvaus dienos laiko.

* Fizinis aktyvumas – viena svarbiausių temų susijusių su sveika darbo vieta. Ilgas sėdėjimas, nepatogūs priverstiniai judesiai bei mažas judrumas yra stiprūs daugelio ligų rizikos veiksniai. Svarbu skatinti ne tik būtiną kasdienį fizinį aktyvumą, bet ir informuoti apie pratimus, kurie padėtų išlaikyti taisyklingą laikyseną, lankstumą ir išsaugoti kaulų bei raumenų sistemų gerą būklę.

* 2011–2012 m. Higienos instituto atliktas tyrimas „Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų prevencinio veiksmingumo įvertinimas“ parodė, kad tik maža dalis įmonių įgyvendina sveikatos stiprinimo programas, o įgyvendinamos veiklos dažnai būna pavienės, be tęstinumo.

* Atlikus sveikatos stiprinimo programų poreikio vertinimo tyrimą Kėdainių r. policijos komisariate, paaiškėjo, jog daugiau kaip pusė darbuotojų skundžiasi nugaros bei sprando, sąnarių ir pasikartojančiais galvos skausmais. Apie 90 proc. tirtų darbuotojų dirba sėdimąjį darbą.

* EU-OSHA tyrimai rodo, jog įgyvendinant sveikatos stiprinimo programas galima pailginti darbingą amžių, sumažinti darbuotojų sergamumą, padidinti motyvaciją ir pasitenkinimą darbu bei darbo našumą ir taip sumažinti ekonominę naštą darbdaviams.

Sveikatos stiprinimas įmonėse – tai švietimo (mokymo, informavimo), ekonominių bei valdymo priemonių visuma, kuriomis siekiama gerinti darbuotojų sveikatą. Sveikatos stiprinime dalyvauja tiek darbdaviai, tiek darbuotojai, kurie bendromis jėgomis įgyvendina sutartas sveikatos stiprinimo programas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė