Per Lietuvą ritasi stiprus lietus su perkūnija (0)

efoto.lt | S.Sabaičio nuotr.

efoto.lt | S.Sabaičio nuotr.

Pagal vakarykštę orų prognozę antradienį Lietuvoje buvo numatyti intensyvios konvekcijos reiškiniai – labai smarkūs lietūs, perkūnija, škvalai, o dieną ir kruša. Pirmiausia perkūnija ir škvalai (iki 19 m/s) prasidėjo pajūryje, o naktį perkūnijų, smarkaus ir labai smarkaus lietaus židiniai apėmė didesnę Žemaitijos dalį.

Kartenos bei Kretingos vandens matavimo stotyse per naktį iškrito katastrofinis lietaus kiekis, atitinkamai 114 mm ir 88 mm. Paryčiais smarkūs lietūs pasiekė jau ir centrinius šalies regionus.

Tokius audringus orus iš Centrinės bei Pietų Europos atnešė ciklono slėnis, kurio šiltajame sektoriuje formavosi minėti pavojingi, stichiniai ir net katastrofiniai meteorologiniai reiškiniai. Iš pietvakarių atslinkęs atogrąžų oras pasižymi ne tik aukšta temperatūra (ties Lietuva 1,5 km aukštyje buvo net 18–19 °C) šilumos, bet jis yra labai imlus drėgmei. Nepastovumo zonoje, kur vyrauja konverguojantys aukštyneigiai karšto ir drėgno oro srautai, formuojasi labai aukšti lietaus kamuoliniai debesys (mūsų šalyje vakar jų viršūnės siekė 15–17 km), susidaro mezokonvekcinė sistema su supercelėmis. Oro temperatūra šiame aukštyje nukrito iki minus 70 °C, tuo metu prie žemės ji šoktelėjo iki 28–32 °C. Dėl tokio didžiulio terminio kontrasto bei specifinių atogrąžų kilmės oro masės savybių atmosferos būsena tapo labai nestabili – susidarė palankiausios sąlygos intensyvios konvekcijos vystymuisi.

Šiandien pajūryje jau vėsiau, vėjas atsisuko nuo jūros, bet dar numatomi trumpi lietūs su pavienėmis perkūnijomis. Nerami diena prognozuojama centriniuose bei rytiniuose rajonuose, kur temperatūra vėl gali šoktelėti iki 30 °C. Smarkūs lietūs, lydimi perkūnijų ir gūsingo vėjo, o lokaliai ir krušos, labiausiai tikėtini antroje dienos pusėje. Kraštiniuose rytiniuose rajonuose išsivystę galingi debesys šiuos reiškinius pažers jau vakarop, šiaurės rytiniuose rajonuose dangus „virs” dar ir pirmoje nakties pusėje, daug kur praeis trumpi lietūs, vietomis griaudės, išliks gūsingas vėjas.

Naktį praėjus aktyviam šaltajam atmosferos frontui, rytoj dieną pajusime mums įprastą vidutinių platumų orą – temperatūra įdienojus tik vietomis sieks 26 °C, kai kur trumpai palis, popiet galima perkūnija. Pūs nestiprus nepastovios krypties vėjas. Ketvirtadienį lis dar mažiau, temperatūra keisis nedaug, tik naktis bus gaivesnė.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos informacija

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė