Kovai prieš odos vėžį pasitelkė išmaniuosius telefonus (0)

„Mole“ programa

„Mole“ programa

Vasaros saulė suteikia ne tik malonumų ir sveikatos, bet kartais tampa pikčiausiu odos priešu. Pirmą kartą lietuviškai „prakalbinta“ bei patobulinta apgamų testavimo mobilioji programėlė leidžia laiku įspėti apie klastingosios melanomos pavojų.

Sergančiųjų skaičius agresyviuoju odos vėžiu – melanoma – Lietuvoje nuosekliai auga. Efektyviau kovoti su šia mirtinai pavojinga liga mūsų šalyje dabar gali padėti išmaniesiems telefonams skirta apgamų savikontrolės programėlės „Mole Test“ lietuviška versija. Jos sukūrimą inicijavo VU Onkologijos instituto chirurgas onkologas Gintaras Byčius.

Aplikacija sukurta iPhone telefonams, bet netrukus pasirodys versija Android operacinei sistemai, tinkanti ir Samsung mobiliesiems telefonams. 

„Kuo anksčiau yra nustatoma ir pašalinama odos piktybinė melanoma, tuo labiau tikėtina, kad šio odos vėžio gydymas bus sėkmingas. Plačiausiai pasaulyje naudojamas melanomos įvertinimo būdas yra vizualinė diagnostika. Dabar į pagalbą pasitelkiami ir išmanieji telefonai. Jiems skirtą aplikaciją „prakalbinus“ lietuviškai bei patobulinus mūsų šalies žmonės gali gauti ne tik lengviau suprantamą, bet ir gerokai išsamesnę medicininę informaciją“, – sakė gydytojas G. Byčius.

Reguliari apgamų savikontrolė – patikimas būdas išvengti pavojingosios melanomos. Nufotografavus pigmentinį odos darinį, apgamų savikontrolės gidas žingsnis po žingsnio padeda įvertinti juos ir pateikia rekomendaciją. Apgamo fotografija išsaugoma galerijoje, kad žmogus galėtų ją palyginti su kitomis to paties apgamo nuotraukomis, patikrinti, ar neatsirado pakitimų.

„Išmanusis telefonas leidžia apgamus lengvai nufotografuoti ir sunkiau prieinamose kūno srityse. Aišku, programėlė nepakeičia gydytojo konsultacijos. Esant nors menkiausiam įtarimui, kad vystosi melanoma, būtina kreiptis į specialistus“, – aiškino onkologas chirurgas.

Stebėti savo odą yra nesudėtinga, tačiau daugelis žmonių pamiršta, kaip tai daryti vos tik atsisveikina su gydytoju.

„Pacientai dažniausiai dėmesingai išklauso, kaip reikia stebėti apgamus bei pigmentines dėmes. Patirtis parodė, kad daugeliu atveju tokios konsultacijos primena Sizifo darbą. Žmonėms sunku prisiminti reikiamą informaciją. Dabar reguliariai stebėti savo ir artimųjų žmonių odą, geriau pažinti neįprastus jos pakitimus skatins bei padės mokyti mobilioji programėlė“, – pastebėjo specialistas.

Apgamas yra ląstelių sankaupa, gaminanti pigmentą melaniną. Kiekvienas žmogus vidutiniškai turi nuo keliolikos iki keliasdešimt apgamų, tačiau pasitaiko asmenų, kurių odoje apgamus galima skaičiuoti šimtais. Augdami pigmentiniai dariniai gali plėtotis, evoliucionuoti ir net tapti piktybiniais.

Odos pigmentinių darinių supiktybėjimą lemia įvairūs veiksniai. Šviesi, greitai saulėje nudeganti oda, nuolatinis buvimas saulėje ar lankymasis soliariume, didelis apgamų skaičius, paveldimas polinkis sirgti odos piktybiniais navikais, neatsakingas intensyvus deginimasis saulėje, taip pat vaikystėje ar atostogaujant ne sezono metu šiltuose kraštuose, tam tikrų vaistų vartojimas, užteršta aplinka – tai keletas veiksnių, didinančių piktybinės melanomos atsiradimo riziką.

Svarbu atminti, kad ir asmenys, neturintys padidinto pavojaus susirgti odos piktybine liga, gali susirgti melanoma. Todėl reguliariai tikrinti savo odą turi kiekvienas žmogus. Tik ankstyva diagnostika ir gydymas suteikia galimybę visiškai išgydyti odos piktybinę melanomą.

Sveikatos sodo pranešimas

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė