Kviečia Ežerų šventė Mindūnuose (1)

Kviečia Ežerų šventė Mindūnuose

Kviečia Ežerų šventė Mindūnuose

Vasarą Mindūnai tampa Molėtų ežeryno sostine. Ant vaizdingo Baltųjų Lakajų ežero kranto pušynuose įsikūręs „Mindūnų kempingas“, galintis priimti net kelis šimtus poilsiautojų. Netoliese tyvuliuojančio Stirnių ežero pakrantę Pagraužės kaimo miške dar nuo sovietinių laikų visai vasarai „okupuoja“ Vilniaus bei Kauno žmonės, įkurdami čia didžiulį palapinių bei kemperių miestą. O kiek dar molėtiškių turi čia savo vasaros sodybas, atostogauja ar svečiuojasi! Žmonės, žinodami, kad viena iš įspūdingiausių, įdomiausių, smagiausių, išskirtiniausių Lietuvos švenčių Mindūnuose vyksta žiemą – Tradicinė Žiemos žūklės šventė „Mindūnai“ – pageidavo, kad panaši šventė vyktų ir vasarą, kai šiose apylinkėse išties knibžda poilsiautojų.  Ežerų žvejybos muziejaus vedėja Alfreda Petrauskienė juokauja: „Žvejybos šventę turime žiemą – vasarą galime surengt nebent ežerų šventę“. Kaip tarė – taip ir padarė. Ežerų šventė Mindūnuose kviečia visus vasaros molėtiškius liepos 21 d.

Šventė prasidės 12 val. tradicine Mindūnų švenčių daina „Esu daug matęs, daug regėjęs“, kurią atliks Mindūnų  moterų ansamblis ,,O ežerėliai“, vadovaujamas akordeonistės Irenos Rimydienės. Netrukus, padėjusi akordeoną į šalį, ta pati Irena Rimydienė stos prie didžiausio savo firminės žuvienės katilo. Tai garsi Mindūnų virėja, išmokiusi valgį gaminti netgi visoje Lietuvoje žinomą virtuvės šefą savo sūnų Tomą Rimydį.

Ežerų žvejybos muziejus Mindūnuose

Ežerų žvejybos muziejus Mindūnuose

Irenos žuvienei tinka tik Mindūnų ežerų žuvys, kurių visada pagauna garsiausias Mindūnų žvejas Albertas Kaminskas. Antrajame katile žuvienę žada virt Arnionių moterys. Jų žuvienė iš Arnionių UAB „Armolė“ ekologiškai užaugintų žuvų. Trečią  katilą kais kaimynės iš Kaltanėnų. O ketvirtame katiliuke pačią tikriausią vietinę žuvienę virs ir žuvų rūkymą pjuvenomis demonstruos šalia Mindūnų esančios Juodakampio kaimo turizmo sodybos šeimininkas Vaidas Laurinavičius. Veiks ir abi Ežerų žvejybos muziejaus rūkyklos, prižiūrimos mindūniškio žvejo Kęstučio Petrausko. Lankytojai ne tik ragaus žuvienę, pačią skaniausią išsirinks, bet galės sužinot, kaip atskirt tikrą žuvienę nuo žuvies sriubos, išgirst netikėčiausių šios srities kulinarinių gudrybių.

Kol žuvienių katilai kunkuliuos, skleisdami maloniausius kvapus, muziejaus kieme gros garsiausi Lietuvoje Molėtų armonikieriai: Kęstutis Kuzmickas ir Marijonas Dikas. Šventės dalyviai galės apžiūrėt muziejaus teritorijoje įsikūrusių amatininkų kiemelius, 15–19 val. galima bus aplankyt muziejaus ekspoziciją.

Renginį ves garsiausi Lietuvoje etnografinių renginių vedėjai: Gražina Kadžytė ir Algirdas Breidokas.

Šventė Ežerų žvejybos muziejuje

Šventė Ežerų žvejybos muziejuje

Sena sakmė byloja, kad seniai seniai netoli Mindūnų, kur dabar tyvuliuoja ežeriukas vardu Ežerinis, gyveno berniukas, kurį visi vadino Ežeriniu. Ežerinis visą laiką buvo prie vandens. Jo mama net baiminosi, kad vaiko neįtrauktų vandenų valdovė Vandenė. Kartą jis liko vienas prie ežero, o pro šalį važiavo karalaitė. Mat, daktarai buvo prisakę karaliui paežeriais dukrą vežioti, kad gryno oro gautų ir valgyti pradėtų. Karalaitė pamatė, kad Ežerinis kažką valgo ir paprašė paragauti. Berniukas pasidalino su ja paprasta duonos kriaukšlele,  o ji už tai aukso žiedą su žalia akimi padovanojo  ir pasakė: „Kai užaugsi, mano jaunikis būsi“. Tai išgirdęs pavydus turtuolio vaikas įstūmė Ežerinį ežeran: „Kad tu priburbuliuotum, karalaitės jauniki!“ Taip Ežerinis papuolė į Vandenės karalystę, kur išmoko groti su senuoju vėžiu ir sraige. Gavęs dovanų stebuklingą lumzdelį, grįžo pas karalaitę ir pagydė ją savo grojimu, o vėliau tapo karalaitės jaunikiu, o ežerėlis buvo pavadintas gražiu Ežerinio vardu.

Ežerinis lietuvių mitologijoje – ežerų dievas, būtybė gyvenanti kiekviename ežere. Tai tokį gražų molėtišką mitologinį personažą žada įkūnyti renginio vedėjas A. Breidokas. Ežerinis pasakos apie gražiausius, giliausius, ilgiausius Molėtų ežerus, kvies visus paklausyt geriausio kaimo folkloro ansamblio „Aukso paukštės“ nominaciją pelniusį Žiežmarių kultūros centro Ringailių folkloro ansamblį, vadovaujamą Aldonos Kamantauskienės.

Ežerinis teisėjaus pačiose smagiausiose, unikaliausiose varžytuvėse – tai sviesto mušimo varžytuvėse senovinėmis sviestamušėmis – „boikomis“. Paties šviežiausio šio krašto sviesto bus galima paragaut su skaniausia šio krašto duona. Su palinkėjimais, dainomis, patarlėmis, mįslėmis ar anekdotais apie ežerus ir žvejybą lankytojai galės ragauti šventinę žuvienę, domėtis Lietuvos tautinio paveldo gamintojų ir kūrėjų asociacijos gaminiais, pamėginti lipdyti iš molio.

Šventė Ežerų žvejybos muziejuje

Šventė Ežerų žvejybos muziejuje

Šventėje vyks sportinės rungtys. Galima bus dalyvauti Orientacininkų sporto varžybose. Registracija 12 val. Mindūnų muziejaus sporto aikštyne. Varžybų pradžia 12.30 val.

Moterų tinklinio varžybos (4×4) vyks 13 val. Registracija iki liepos 19 d. nuo 8 iki 16 val. adresu sportas@moletai.lt arba tel. 8 383 51479.

Futbolo turnyras vyks kiek anksčiau, liepos 19 d. Mindūnų futbolo aikštėje. 17.00 val. rungtyniaus Molėtų komanda ,,Rinktiniai‘‘ ir Verbiškių futbolininkai. 18.30 val. Mindūnų komanda kausis su Sidabrinių ,,Gyvsidabriu‘‘.

Gražu ir simboliška, kad „Ežerūnu“ pasivadino Molėtų profesionalus krepšinio klubas, kurį treniruoja Mindaugas Kildišius. Klubo nariai 14 val. Mindūnų krepšinio aikštelėje organizuos krepšinio rungtis renginio dalyviams, komandos talismanas Ežerūnas linksmins vaikus.

Renginio pabaigoje, 15.00 val., bus paskelbti visų sportinių rungčių nugalėtojai, įteikti prizai.

Šventės rengėjai kviečia švęsti visus

Šventės rengėjai kviečia švęsti visus

Šventėje dalyvaus rajono meras Stasys Žvinys, Seimo nariai Petras Čimbaras ir Valentinas Stundys, Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys, Molėtų dekanas monsinjoras Kęstutis Kazlauskas, LKSKA asociacijos ,,Nemunas‘‘ pirmininkas Kęstutis Levickis, Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius Eminuelis Leškevičius, garsiausias Molėtų krašto žvejas Sigitas Lukšta ir kt.

Šventės rengėjai kviečia švęsti visus, jaunus ir senus, ežerų krašto tradicijų puoselėjimui, artimesnei pažinčiai su vietos dvasia, aplinka, kulinariniu paveldu, pramogomis.  Mindūnai tam pati tinkamiausia vieta.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė