V.Juozapaitis: Pažadai didinti rentas menininkams primena viešųjų ryšių akcija… (3)

prof. Vytautas Juozapaitis | feisbuko nuotr.

prof. Vytautas Juozapaitis

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys prof. Vytautas Juozapaitis, reaguodamas į kultūros ministro Šarūno Biručio viešą pareiškimą dėl numatomų „rentų padidinimo nusipelniusiems menininkams“, atkreipė visuomenės dėmesį, kad išplatinta informacija neatitinka tikrovės ir veikiau primena politiko viešųjų ryšių akciją, nei deklaruojamą rūpestį meno ir kultūros bendruomene.

„Galimai suklaidintas kultūros ministras turėtų žinoti, kad Lietuvos Respublikos Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnyje reglamentuotos kompensacinės išmokos (ne rentos!) skiriamos išskirtinai profesionaliems baleto šokėjams, pučiamųjų instrumentų muzikantams bei dainininkams, po 20-30 kūrybinio darbo metų dėl objektyvių fiziologinių pokyčių nebegalintiems kokybiškai tęsti savo profesinės veiklos. Tai neturi nieko bendra su nuopelnais ir netaikoma kitų žanrų ar meno rūšių kūrybiniams darbuotojams. Taigi ministro teiginys apie rūpestį visais nusipelniusiais menininkais yra mažų mažiausiai klaidinantis, kaip ir klaidinanti informacija apie politiko minimą pateiktą projektą Vyriausybei dėl išmokų didinimo“, – teigia Seimo narys.

Prof. V. Juozapaitis primena, kad dar šių metų sausio 15 dieną Seimo posėdžių sekretoriate buvo įregistruotas Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas XIIP-210 (4), kuriame, be kitų pakeitimų, numatoma aukščiau paminėtas kompensacines išmokas padidinti nuo šiuo metu galiojančios 520 Lt sumos iki 1000 litų sumos, šiuo metu atitinkančios minimalios mėnesinės algos (MMA) dydį. Seimo narys primena, kad dar 1998 metais Vyriausybės nutarimu reglamentuota išmoka buvo susieta su tuo metu galiojančiu MMA dydžiu (520 Lt), tačiau liko nepakitusi visus penkiolika metų.

2013 m. kovo 28 dieną minėtas įstatymo projektas buvo pateiktas Seimui, kuris didele balsų dauguma balsavo už priėmimą po pateikimo. Tuo pačiu Seimas kreipėsi į Vyriausybę išvados, kadangi minėto projekto įgyvendinimui reikėtų papildomai 500 tūkstančių litų biudžeto lėšų. Palyginimui prof. V. Juozapaitis priminėa, kad ES pirmininkavimo progai skirto iškilmingo 50 minučių trukmės renginio biudžetas siekė būtent tokią sumą.

Remiantis Seimo statuto 138 str. 4 dalimi, Vyriausybė, vadovaujama Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus, privalėjo pateikti išvadas ne vėliau nei per 4 savaites ir gegužės 9 dieną minėtas įstatymo projektas turėjo būti svarstomas Seimo plenariniame posėdyje.
Prof. V. Juozapaitis konstatuoja: トDeja, Vyriausybė iki šiol neįvykdė savo pareigos ir nepateikė Seimui savo išvados minėtu klausimu, dėl ko po pateikimo priimtas įstatymo projektas toliau negali būti svarstomas Seimo komitetuose, nuo kurių išvados priklauso tolesnis kompensacinių išmokų gavėjų likimas. Tuo metu ministro Š.Biručio pateikiamas argumentas, kad „beveik sutarėme su finansų ministru dėl rentų didinimo, jis sutinka, kad tą reikia daryti“, skamba kaip politinė reklama, neturinti jokio atsakomybe grįsto pagrindo“.

Pritardamas kultūros ministro geriems norams, Seimo narys prof. V.Juozapaitis pakvietė Š.Birutį nuo pažadų pereiti prie darbų, kurie atneštų apčiuopiamą naudą tiek kompensacinių išmokų padidinimo ištroškusiems kūrybiniams darbuotojams, dar nesulaukusiems pensinio amžiaus, bet nebegalintiems dirbti kūrybinio darbo, tiek ir iš tiesų Lietuvos ir pasaulio kultūrai nusipelniusiems valstybinių rentų vertiems menininkams – scenos, muzikos, žodžio, fotografijos bei dailės meno meistrams.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė