Smulkiųjų kunigaikščių epocha (video) (21)

Tomas Baranauskas

Tomas Baranauskas

Gerai žinomas faktas, kad XIII amžiuje Lietuvos istorijos šaltiniai mini daug kunigaikščių. Jei surinktume visus XIII amžiuje vardais suminėtus lietuvius, galėtume suskaičiuoti 75 Lietuvos valdančiajam elitui priskirtinus asmenis, prie jų dar galima pridėti 40 jotvingių, kelis kitų Lietuvos įtakoje buvusių baltų genčių atstovus.  Beveik visus juos galima būtų pavadinti kunigaikščiais. Didžiausių kunigaikščių grupių paminėjimai išsimėto po visą XIII amžių ir kartu paneigia mitą, esą Mindaugas kūręs valstybę, naikindamas smulkius kunigaikščius. Smulkių kunigaikščių sluoksnį Mindaugo laikais dar per anksti laidoti.

Didžiausių kunigaikščių grupių paminėjimai išsimėto po visą XIII amžių ir kartu paneigia mitą, esą Mindaugas kūręs valstybę, naikindamas smulkius kunigaikščius. Smulkių kunigaikščių sluoksnį Mindaugo laikais dar per anksti laidoti. Ir po Mindaugo Lietuvoje knibždėte knibžda smulkių kunigaikščių – Nalšioje kovoja Daumantas su Girdeniu, pastarajam 1267 m. talkina smulkesni kunigaikščiai Gatartas, Liumbis, Liugaila ir kiti kunigaikščiai, 1290 m. Kuršą puola „karalius“ (kunigas) Mažeikis.

XIII a. smulkus kunigaikštis yra valsčiaus valdytojas, kuris organizuoja to valsčiaus gynybą, prižiūri jo centre esančią pilį, surenka valsčiaus vyrus į karo žygį – ar tai bendrą visos Lietuvos žygį, ar tik nedidelį vien tik to valsčiaus pulko antpuolį į priešo teritoriją.

Kur ir kada dingo XIII a. lietuvių kunigaikščiai?  Apie tai pasakojama šiame istoriko Tomo Baranausko filme.

httpv://www.youtube.com/watch?v=0KHVvhafB0I

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė